Haziran alımında boşalan sözleşmeli pozisyonlara görevlendirme yapılacak


Nimet çubukçu Öğretmen ataması konusunu son olarak 15 Mart 2010 tarihinde ele almıştık. O haberimizde, Haziran ayında kadrolu öğretmenliğe atanacağı için boşalan sözleşmeli pozisyonlara öğretmen ataması yapılması gerektiğini, aksi halde sorun oluşacağını belirtmiştik. Ancak bugüne değin resmi bir açıklama yapılmadı. Bugün ise resmi bir açıklama yapıldı ve boşalacak sözleşmeli pozisyonlara atama yapılacağı mesajı verildi.
İşte bakanlığın resmi açıklaması...

BASIN AÇIKLAMASI


2010 yılı öğretmen atamalarıyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Bakanlığımız, eğitim öğretim yılının kendi takvimine uygun, sağlıklı bir şekilde işletilmesi adına bu yıl itibariyle yeni bir uygulamaya geçeceğini ve öğretmen atama/görevlendirmelerinin 2010 yılı yaz döneminde gerçekleştirileceğini; bu yıl 10.000 kadrolu öğretmen atamasının ilkinin Haziran ayı içerisinde yapılacağını, buna ek olarak, geriye kalan 30.000 kontenjan için diğer kadrolu öğretmen atamalarımızın Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirileceğini daha önce duyurmuştu.

Söz konusu atamalara başvuracak sözleşmeli öğretmenlerden puanlarına göre kadrolu öğretmenliğe atananların olması durumunda boş kalacak sözleşmeli öğretmen pozisyonları için ek alımın tarafımızdan yapılmayacağına dair herhangi bir resmi açıklama olmamasına rağmen, çeşitli internet siteleri ve çeşitli gruplar başta olmak üzere bazı basın yayın organlarında konunun spekülatif olarak çarpıtıldığı ve bu haliyle ele alındığı gözlemlenmiştir. Kaldı ki 31.12.2009 tarihli basın açıklamamızda da ‘2006’dan bu yana Milli Eğitim Bakanlığı için tahsis edilen sözleşmeli öğretmen pozisyonun toplamda 70.000 olduğu ve sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında herhangi bir nedenle eksilme olması durumunda 70.000’e kadar sözleşmeli öğretmen görevlendirilmesine devam edileceği’ belirtilmiştir.

Yukarıda belirtilen hususlara rağmen, bazı kesimler tarafından konunun spekülatif olarak ele alınmasından duyduğumuz rahatsızlığı belirtir, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçişinin farklı bir düzenleme olduğunu; daha önce de açıklandığı üzere bu konudaki kanun taslağının Bakanlığımız tarafından Başbakanlığa sunulduğunu bu vesileyle bir kez daha vurgularız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
MEB

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş