MEB: Serbest kıyafette henüz karar oluşturulmadı

 Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, okullarda kılık-kıyafetle ilgili olarak, Bakanlık tarafından yapılan bir anket baz alınarak bazı tekstil firmalarınca kamuoyunu yanıltıcı ve gerçek dışı ilanların gazetelere verildiği belirtilerek, ''Fiili uygulama ile yönetmelikteki tezatlığı gidermek üzere yürüttüğümüz çalışma, yeni eğitim-öğretim yılında başlayacak bir uygulamayı kapsamamaktadır'' denildi.
Yazılı açıklamada, son günlerde basın-yayın organlarında Bakanlığın serbest kıyafet uygulamasına geçeceğine ilişkin haberlerle ilgili açıklama yapılması gereği duyulduğu ifade edildi.
Açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun yakın zamanda yapacağı basın toplantısıyla Bakanlıktaki birinci yılını değerlendirmeyi ve 5 yıllık strateji hedeflerini açıklamayı planladığı bildirildi.
Haftalık ders saatleri çizelgesinden müfredata, Seviye Belirleme Sınavları'ndan hizmet içi eğitimin yeniden yapılandırılmasına kadar pek çok konuda çalışmalar yürütüldüğü ve tüm bu çalışmaların detaylarının bizzat Çubukçu tarafından söz konusu toplantıda anlatılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Okul üniformalarıyla ilgili çalışma da Bakanlıktaki yeniden yapılandırma çerçevesinde bir zaruret olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrencilerimizin kendilerini içinde daha rahat hissedecekleri kıyafetleri belirlemek üzere, bir yıla yaydığımız planlama ile çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiş, yaptığımız bilimsel araştırma, çalıştay ve anketle veli, öğrenci ve öğretmenlerimizin görüşlerine demokratik bir tutum izlenerek başvurulmuştur.
Ancak, takdir edileceği üzere, 16 milyon öğrencisiyle geniş kitleleri etkileyecek bir çalışmada, değerlendirme ve karar verme sürecinin konunun basında yer aldığı şekliyle hızlı ve ani olması beklenemez. Henüz karar oluşturulmamış bir safhadayken ve serbest kıyafet uygulamasına geçişle ilgili Bakanlığımızın resmi yetkilileri tarafından deklare edilmiş bir açıklama yokken, sadece yaptığımız bir anketi baz alarak bazı tekstil firmalarınca kamuoyunu yanıltıcı ve gerçek dışı ilanların ısrarlı bir tutumla gazetelere verildiği gözlemlenmiştir. Çeşitli haber ve yorumların söz konusu ilanları izlemesi ise son derece üzücüdür.''
Açıklamada, kılık kıyafet yönetmeliği ile ilgili detayların bizzat Milli Eğitim Bakanı Çubukçu tarafından düzenlenecek basın toplantısında açıklanacağı belirtildi.

Memurlar.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş