Üniversiteyi bitirene kadar 739 sınavdan geçiyoruz!

ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meral Aksu, Türkiye'de bir öğrencinin 4 yıllık bir fakülteden mezun olabilmesi için en az 739 sınavı başarıyla geçmesi gerektiğini kaydetti...


Özel Bursa Kültür Okulları'nda gerçekleştirilen "Eğitimin Geleceği Üzerine Tartışmalar, 2023'ün Lisesine Üç Boyutlu Bir Bakış Sempozyumu" kapsamında Bursa'ya gelen ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meral Aksu, sınav sistemi üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Sınav ekonomisini sürükleyen YGS-LYS, KPSS, SBS, ehliyet ve özel güvenlik sınavları için Türkiye'de pazarın 4 milyar TL civarında olduğunun hesaplandığını kaydeden Aksu, "Eğitim ve sınav sistemimiz bu anlamda çok yönlü ve geniş kapsamlı olarak tekrar ele alınmalıdır. Gündelik çözümler günü kurtarmaktan öteye gidemezken, unutulmamalıdır ki, eğitim alanındaki en büyük eksiklerimiz, bireyin üretkenliği ve hayal gücünü geliştirememesi, bireysel farklılıkların gözetilip değerlendirilememesidir." dedi.

TÜRKİYE'DE SINAV BİR YAŞAM BİÇİMİ

Türkiye'de bir öğrencinin dört yıllık bir fakülteden mezun olana kadar zorunlu başarı göstermesi gereken asgari sınav sayısının 739 olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aksu, bu durumun yıllar bazında ele aldığında, öğrencilerin her yıl ortalama 46 sınava girdiklerini, yanlış sistemin öğrencilerde özellikle kaygıyı tetikleyerek, başarısızlığa neden olduğunu vurguladı.

Sınav sistemi üzerine yapılan araştırmalardan örnekler veren Aksu, "Öğrencilerin büyük bölümü 12 yıllık eğitimi temel kriterler açısından yetersiz bulmaktalar. Sınav yarışının öğrencileri bulundukları yaş grubunun sosyal etkinliklerinden izole ettiğini gözlemledik. Bu yarışın yol açtığı sınava odaklı eğitim, özellikle fen ve matematik derslerindeki başarısızlığın temel nedenleri arasında yer almaktadır." şeklinde konuştu.

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş