Uzman Öğretmenlik Davalık

Eğitimbir Sen uzman öğretmenlik sınavını kazanmış fakat kontejyan yetersizliği nedeniyle uzman öğretmen ünvanı alamayanlar için Ankara 7.idare mahkemisin dava açtı

Eğitimbir Sen'den yapılan açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı’nda en çok üyeye sahip sendika olmamız ve bu duruma bağlı olarak 4688 sayılı Kanun kapsamında gerçekleştirilen Kurum İdari Kurulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının haklarını korumak ve geliş- tirmek yetki ve sorumluluğuna sahip olmamız nedeniyle, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının yürürlüğe girmesiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuru yaparak; Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı’nda başarılı olmak suretiyle veya sınavdan muaf olarak 2006 yılında gerçekleştirilen “Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselmeye İlişkin Değerlendirme”ye başvuruda bulunan öğretmenlerden kontenjan yetersizliği nedeniyle söz konusu unvanı elde edemeyen öğretmenlerin, 5204 sayılı Kanun’un 1. maddesinin 7. fıkrasının iptal edilmiş olmasına dayalı olarak 2006 yılında yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu unvanı elde eden öğretmenlerle aynı tarihten geçerli olmak üzere uzman öğretmen unvanına sahip olmasının sağlanması, sertifikalarının düzenlenerek aynı tarihten geçerli olmak üzere unvana dayalı mali haklardan yararlandırılması ve 5204 sayılı Kanun’un iptal edilen hükümleri dikkate alınarak “Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği” ile “Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselmeye İlişkin Değerlendirme Kılavuzu” hükümlerinden iptal edilen kanun hükümleriyle doğrudan ilişkili olan hükümlerinin mülga sayılması ve bu çerçevede tesis edilen işlemlerle oluşturulan mağduriyetlerin giderilmesi talebinde bulunmuştuk.

Milli Eğitim Bakanlığı bu başvurumuzu, sınavın iki yıllık geçerlilik süresinin dolduğundan bahisle 28/04/2010 tarihinde reddetmiştir. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği hükümler çerçevesinde iptal edilen bir düzenleyici işlemden dolayı, menfaati ihlal edilen veya kişisel hakkı etkilenen kişilerin iptal kararının doğurduğu sonuçlardan yararlanması gerektiği açıktır. Bu nedenle, 30.04.2010 tarihinde hukuka aykırı olan bu ret işleminin iptali için Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Ayrıca, bireysel dava açmak isteyen üyelerimize de, hazırladığımız dilekçe ile başvuruda bulunarak ret cevabı almaları halinde Hukuk Büromuzca gerekli hukuki destek verilecektir.

Memuruz.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş