YÖK Başkanı ÖZCAN : "Öğretmen atamasını değiştirelim !"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, öğretmenlik mesleğini kimlerin yapabileceğine ilişkin bakın hangi önerilerde bulundu.


Eğitim Fakültesinden mezun olan herkesin öğretmen olmaması gerektiğini söyleyen Özcan, “Psikolog denetiminde şahsiyet testine tabi tutulmalı. Bu testten geçenlere öğretmen olma hakkı verilmeli. Yurtdışında bu iş böyle yapılıyor” dedi.


İŞTE O ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
“Formasyon için biz 2.5 not ortalaması şart getirdik. Bu bile az da olsa bir eleme yöntemi. Her meslek için nitelik çok önemli ama öğretmenlik için çok daha ayrı bir değerlendirme gerekli. Öğretmen olacaklar gözetim altında tutulmalı, süzgeçten geçirilmeli.

Öğrencilerine nasıl davranıyorlar, en az bir yıl gözlemlenmeli. Bakalım etik olmayan davranışlara meyilliler mi? Mesela şahsiyet, davranış testleri yapılabilir. Psikologlardan yardım istenebilir. Testlerden geçenlere öğretmen olma hakkı verilmeli.

Herkes çocuğunu, canının bir parçasını öğretmenlere emanet ediyor. İstihdam edeceğimiz o kadar çok öğretmen aday var ki. Elesek bile geride boşluk kalmaz. Sonuçta bu tür sapıkça durumları öğretmenlere mal edemeyiz.biliyorum ki öğretmenlerden bu durumdan hoşnut değil.
 
Memuruz.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş