2008 KPSS Sınav sonuçlarının geçerliliğinin biteceği tarihler

 Bazı kamu kurumları, 2008 KPSS sınav sonuçlarının geçerlilik süresinin ne zaman biteceği konusunda yanlış işlem yapmaktadır. ÖSYM'nin yaptığı merkezi yerleştirme dışında da, personel alımı yapıldığı için, 2008 KPSS sınav sonuçlarının geçerlilik süresinin tam olarak ne zaman sona ereceğini hatırlatmak uygun olacaktır

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik, Bakanlar Kurulu Kararıyla 3 Mayıs 2002 tarihinde yürürlüğe konulmuştur.
Bu yönetmelik, KPSS'ye dayalı olarak yapılan tüm işlemlerin dayandığı yönetmeliktir. Yönetmeliğin "KPSS'nin geçerlilik süresi" başlıklı 11. maddesi şu şekildedir:
"KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder."
Yönetmelik ile yapılan düzenlemeye göre, 2008 KPSS sınav sonuçlarının geçerliliği bir sonraki sınava kadar geçerli olmalıdır.
2008 KPSS Lisans sınav sonuçlarının geçerliliği 9 Temmuz 2010 tarihinde sona erecektir. (2010 KPSS Lisans sınavı 10 Temmuz 2010 tarihinde yapılacaktır)
2008 KPSS Önlisans/ Ortaöğretim sınav sonuçlarının geçerliliği 25 Eylül 2010 tarihinde sona erecektir. (2010 KPSS Önlisans/ Ortaöğretim sınavı 26 Eylül 2010 tarihinde yapılacaktır)
Bu hususlar ayrıca 2010 KPSS sınav kılavuzlarında açık olarak yazmaktadır. Örneğin 2010 KPSS Önlisans/ Ortaöğretim sınav kılavuzunun 1.7 maddesi şu şekildedir: "Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur. 2008 yılında yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi ortaöğretim ve önlisans düzeyindeki adaylar için 25 Eylül 2010 tarihinde sona ereceğinden kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına atanmak üzere tercih yapmak isteyen adayların bu sınava mutlaka girmeleri gerekir."
Kamu kurumlarının, bu tarihlere özellikle dikkat etmeleri, adayların mağdur olmaması açısından önemlidir.
Bu çerçevede,
1- İşçi alımlarında sorumluluk İŞKUR'da,
2- İtfaiyeci alımlarında sorumluluk Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde,
3- 4/B'li alımlarda sorumluluk ilana çıkan kurumda,
4- Askeri kurumlara sivil memur alımında sorumluluk Milli Savunma Bakanlığındadır.

Memurlar.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş