25 yaş üstüne tek sınavla üniversite!


Prof. Özcan, 25 yaşını bitirmiş, üniversiteye gidememiş veya ikinci diploma isteyenlere tek bir sınavla okuma olanağı verilmesi için bir formül üzerinde çalıştığını söyledi...


25 yaşın üstündekilere bir sınav yaparak üniversitede okuma olanağı verilmesine ilişkin planı olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bu düşünçesini henüz Genel Kurul toplantısında üyelere aktaramadığını ifade etti.

YÖK Genel Kurulu toplantısına ara verildiği sırada gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Özcan, 25 yaşın üzerinde olup da üniversite bitirmeyenler için hazırladığı plan ile ilgili bilgi verdi. Özcan şöyle konuştu:

“25 yaşını bitirmiş üniversiteye gidememiş insanlar, ev kadınları, ikinci bir diploma almak isteyenler için böyle bir şeyin çok yararlı olacağını düşündük. Esas faydası da bütün toplumun niteliğini yükseltiyorsunuz. Bunu yaparken kaliteli bir iş gücü elde edilebilir. Aslında ben bunun peşindeyim, insanların özlük haklarını iyileştirmekten ziyade çalışanların kalitelerini yükseltmek esas olmalı. Bu uygulamayı öncelikle daha az talep olan bölümler için kullanacağız. Esasında ideal olan 25 yaşın üstündekileri hiç sınav bile yapmadan almalı ama biz böyle bir şey olmasın, gideceği bölümle kişinin özellikleri arasında bir ilişki olsun diye bir yetenek sınavı yapmayı düşündük.”

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş