Diyarbakırda öğrenciler E-okul şifresini kırdı, notlarını değiştirdi!

 Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'na veri aktarmada kullandığı şifreler kırılarak notların yükseltildiği ortaya çıktı. İşte skandalın perde arkası...

Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi ile Ziya Gökalp Anadolu Lisesi başta olmak üzere birçok okulda yaşanan skandal velileri ayağa kaldırırken, okul yönetimi ve Milli Eğitim yetkilileri sessiz kalmayı tercih ediyor.

Diyarbakır Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi'nde okuyan bir grup öğrenci, öğretmenlerinin kimlik numaralarını alarak e-okul şifrelerini kırdı.
Öğrenciler 10'a yakın öğretmenin şifresini kullanarak, öğretmenlerin veri sistemine aktardığı notları değiştirdi. Bazı öğrencilerin ortalaması 20'den 90 gibi üniversiteye yerleşmede büyük etki yapacak rakamlara yükseltildi. Şifreleri kıran öğrencilerin para karşılığında okul ya da sınıfındaki diğer öğrencilerin de notlarını yükselttiği ileri sürülüyor.

Skandal, bir öğretmenin dikkati sayesinde ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta öğrencilerin bütün notlarını sisteme yükleyen öğretmen, dün notların değiştirildiğini fark etti. Durumu okul yönetimine bildiren öğretmene, "Bir öğrenci yapmıştı, tespit ettik" şeklinde cevap verildi.

Öğretmenlerin şifresini kırdığı belirtilen R.A. isimli öğrencinin suçlamaları kabul etmediği belirtiliyor. R.A'nın, Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi'nde şifre kıran bir çete olduğunu ve onların notları değiştirdiğini söylediği kaydediliyor. Skandalın ortaya çıkması üzerine okula gelen öğretmenler, girdikleri notlarının neredeyse tamamının değiştiğini gördü. Benzer skandalın başka okullarda da yapıldığı iddia ediliyor.

Öğrencilerin, fark edilmemesi için not değişimini karne dağıtımına iki
- üç gün kala yaptığı belirtiliyor. Not ortalaması yükselen öğrenciler, üniversiteye yerleştirilmede büyük avantaj sağlamış oluyor. Uzmanlar, skandalın Türkiye genelindeki bütün öğrencilerin başarı sırası ve üniversiteye yerleşme sırasını etkileyeceğini belirtiyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA;

Diyarbakır'da Sahte Karne Skandalı Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, bazı ilköğretim ve liselerde öğrencilerin okullara ait ana bilgisayarlara girerek notları değiştirdikleri iddiaları üzerine soruşturma başlatıldığını söyledi.

Vali Toprak, merkez Yenişehir ilçesindeki ilköğretim okulunda karne dağıtım törenine katıldı.

Vali, bazı okullarda ana bilgisayarlara girilerek karne notlarının değiştirildiği iddiasıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Toprak, iddiaları duyar duymaz geniş kapsamlı soruşturma başlatıldığını belirtti.

Vali Toprak, velilere de çağrıda bulunarak, "Çocuklarımızı en iyi kazanımın alın teri ile yapılmış kazanım olduğunu anlatmalıyız" dedi.

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş