Dört adımda Facebook ayarlarıTepkiler üzerine basitleştirilen Facebook güvenlik ayarlarınızı yaparken bunlara dikkat edin.


İSTANBUL - Yaklaşık 450 milyon internet kullanıcısının üye olduğu sosyal ağ Facebook, yakın zamana kadar mahremiyeti güvence altına alan ayarları zorlaştırarak üye profillerinin üçüncü şahıs ve firmalarca kullanılmasını sağlamak ve bu yolla trafiğini arttırmaya çalışmakla suçlanıyordu.

Site yönetimi, kullanıcıların, sivil toplum örgütleri ve siyasetçilerin yoğun tepkileri üzerine geçtiğimiz hafta gizlilik ayarlarını basitleştirdi. Temel gizlilik ayarlarını yapmakta güçlük çekenler şimdi aşağıdaki 4 sayfada gizliliklierini kontrol altına alabiliyor:

1. Ayarlar için elbette öncelikle sayfanızın sağ üst köşesindeki ‘Hesap’ butonundan Gizlilik Ayarları’nı seçip ilgili sayfalara gitmeniz gerekiyor. Açılan sayfada Facebook’un basitleştirdiğini söylediği yeni ayar şemasını göreceksiniz.

Profilinizdeki ‘Bilgiler’ hanesine girdiğiniz kişisel bilgiler, fotoğraflar, adres, e-posta gibi tüm verilerinizi kimin görüp göremeyeceğini buradan belirleyebilirsiniz. Örneğin sol sütundaki ‘Sadece Arkadaşlarım’ı seçerseniz, listedeki bilgi kategorilerini sadece arkadaş listenize eklediğiniz kişiler görebilecektir.


Grup halinde belirlenen bu ayarları elbette tek tek de kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin e-posta adresini herkesin, yani sizin isminize denk gelen tüm Facebook üyelerinin görmesini istiyorsanız sayfanın altındaki ‘Ayarları Özelleştir’ sekmesinden detaylı listeye ulaşıp ‘iletişim bilgileri’ başlığı altındaki izin sınıfını ‘herkes’ olarak seçip bunu sağlayabilirsiniz. Kısıtlama da aynı yerden yapılıyor.


2. Sizi ad ve soyadınızla (veya Facebook’taki rumuzunuzla) arayanların arama motorlarında profilinizi bulabilmesini istiyorsanız ‘Gizlilik Ayarları’ penceresinin altındaki ‘Uygulamalar ve İnternet Sitesi’ sekmesinden ‘Herkese Açık Arama’ ayarları sekmesini tıklayın. Ayarları Düzenle’den gideceğiniz sayfada ‘Herkese açık aramayı etkinleştir’ kutucuğunu işaretlerseniz, örneğin Google’da sizi arayanlar adınızı geçtiği diğer site ve sayfalarla birlikte Facebook profilinizi de arama sonuçlarında görür. Elbette bu kişinin göreceği profil sayfanız, arkadaş listenizde olmayanların görmesine izin verdiğiniz kadarıyla olacak (bkz 1. madde).

3. ‘Uygulamalar ve İnternet Sitesi’ butonuna tıklayarak gittiğiniz sayfada ‘Anında Kişiseleştirme’ butonuna tıklayın. Burada Facebook profilinizdeki hareketliliğin Pandora , Yelp ve Docs.com gibi paralel sitelerde izlenmesini aktive edebilir ya da engelleyebilirsin. Facebook henüz bu üç siteyle anlaşmalı olsa da ileride başka siteler de ekleneceğinden ve sizin duvar veya profilinizdeki değişikliklerin bu sitelere de taşınacağını düşünerek, şimdiden kısıtlama getirebilirsiniz.


4. Arkadaşlarınız aracılığıyla erişilebilen bilgiler sekmesinden, listenizdeki arkadaşlarınızın profilleri üzerinden hangi bilgilerinize ulaşılabileceğini belirleyebilirsiniz. Örneğin bir fotoğrafta etiketlenmeniz durumunda o fotoğrafı arkadaşınızın diğer arkadaşları tarafından görülebilmesine izin verebilir veya engelleyebilirsiniz. Elbette bu diğer profil bilgileriniz için de geçerli. Tercih sizin.


Son söz olarak, Facebook ayarlarını yapmak hiç de göründüğü kadar zor değil. Sadece bir miktar süre ayırıp seçenekleri iyice okumanız ve ona göre seçim yapmanız kafi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş