Hani Kadro NEREDE ?

Hani 50 bin sözleşmeli öğretmen kadroya geçirilecekti?
Sözleşmeli öğretmenlere Milli Eğitim eski Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik döneminde verilen kadro sözünün yerine getirilip getirilmeyeceği bir türlü netlik kazanmamıştı.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu netlik kazandırdı ancak o da icraat yapmadı...
 
Bu konu dün iki milletvekili tarafından Meclis'te Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu'ya soruldu. İşte sorular ve Sayın Çubukçu'nun verdiği cevap...
TURGUT DİBEK (Kırklareli) - Sayın Bakanım, ben iki soru soracağım. Birincisi, sözleşmeli öğretmenlerle ilgili: Sözleşmeli öğretmenlere kadro verileceği açıklanmıştı daha önce. Tabii, binlerce sözleşmeli öğretmen bu kadrolarla ilgili açıklamalarınızı bekliyor. Ne zaman sözleşmeli öğretmenlere bu kadrolar verilecek? Öncelikle bunu öğrenmek istiyorum....
ŞERAFETTİN HALİS (Tunceli) - Sayın Bakanım, öğretmen atamalarında çeşitli zorlukların yaşandığı bilinmektedir. Özellikle eşlerin ayrı yerlerde görev yapmalarından doğan ciddi sıkıntılar olmaktadır. Eş durumu mazeretinden atamalarda kolaylıklar sağlanamaz mı? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
İkinci olarak, sözleşmeli öğretmenlerin diğer kadrolu öğretmenlerle aynı haklara kavuşturulmasını düşünüyor musunuz?
 
  MİLLÎ EĞİTİM BAKANI NİMET ÇUBUKÇU (İstanbul) - Sözleşmeli öğretmenlere ilişkin genel bir soru soruldu. Birkaç kez tekrar edildi, soruldu soru.
Şu anda Maliye nezdinde birtakım çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması konusunda çalışmalarımız tamamlandıktan hemen sonra bunu da kadroya alacağız.
50 bin öğretmene kadro müjdesi
24 Haziran 2009 Çarşamba 10:18Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yaklaşık 50 bin sözleşmeli öğretmenin kadroya alınabileceğini açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Maliye Bakanlığı nezdinde bir takım çalışmalar yürütüldüğünü çalışmaların tamamlandıktan sonra sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağını bildirdi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sözleşmeli öğretmenlerin kadro sıkıntısına yönelik Meclis’te milletvekillerinin konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı.
‘Sözleşmeli öğretmenleri kadroya almayı düşünüyor musunuz?’ sorusuna Nimet Çubukçu şu yanıtı verdi: “Şu anda Maliye nezdinde birtakım çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması konusunda çalışmalarımız tamamlandıktan hemen sonra bunu da kadroya alacağız.”
Sözleşmeli öğretmen dönemi sona eriyor
 
 
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile yaptıkları görüşmenin ardından bundan sonra sözleşmeli öğretmen alımı yapılmayacağını duyurdu.24 Haziran 2009 Çarşamba 17:16
  
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve beraberindeki heyet Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu ziyaret etti.
Ziyaretin ardından açıklama yapan Koncuk, Türk Eğitim-Sen'in 150 bin üyesi bulunduğunu ve Bakan Çubukçu'ya eğitim çalışanlarının sorunlarını bir dosya olarak sunduklarını söyledi.
Öğretmenlerin eş durumu sebebiyle tayinlerinin yapılmaması konusuna dikkat çektiklerini anlatan Koncuk, "Kendisinin de bir anne olduğunu Sayın Bakanımıza söyledik. Kendisi problemleri çözeceğini öğretmenleri
mağdur etmemek için elinden gelen gayreti göstereceğini ifade etti" dedi.
2005 yılından itibaren sözleşmeli öğretmen istihdamının yapıldığını hatırlatan Koncuk, sözleşmeli öğretmen alımının hukuka ve insan haklarına uygun olmadığını ve çocukların geleceğini karartmakla eş değer olduğunu ifade ettiklerini belirtti.
Koncuk, "Sayın Bakanımız şu anda mevcut görev yapan 4-B kapsamındaki sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceklerini ve bundan sonraki öğretmen atamalarında sözleşmeli öğretmen ataması yapılmayacağını sadece kadrolu öğretmen ataması yapılacağını ifade etti.
Bu çok sevindirici bir gelişmedir. Sayın Nimet Çubukçu'ya bu anlamda teşekkür ediyoruz. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını Türk Milli Eğitiminden uzaklaştırmak adına bir gayret ortaya koyması hem sözleşmeli öğretmenlerimiz açısından umut verici hem de öğretmen olarak atama bekleyen 250 bin öğretmen adayı bakımından umut vericidir. Bunu da bir müjde olarak kamuoyuyla paylaşıyoruz. Sayın Nimet Çubukçu ile Türk Milli Eğitiminde yeni bir sayfa açılmıştır" diye konuştu.
Koncuk, bir gazetecinin şu anda ne kadar sözleşmeli öğretmen olduğunu ve bunların ne zaman kadroya geçirileceğini sorması üzerine, "Şu anda 4-B kapsamında görev yapan 50 bin sözleşmeli öğretmen var. Hepsini kadroya geçireceğini ifade etti. Sözleşmeli öğretmen alınmayacak kadrolu öğretmen alınacak" şeklinde konuştu.
Koncuk, Ağustos ayında da en az 50 bin kadrolu öğretmen alımı yapılmasını gerektiğini vurguladı.

Memuruz.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş