Okulöncesinde zorunlu eğitime 2014 yılında geçiliyor

Okulöncesinde zorunlu eğitime 2014 yılında geçmeyi planlayan Milli Eğitim Bakanlığı, bu hedefi yakalamak için kolları sıvadı.

32 ilde uygulanmaya başlanan anaokulu eğitiminin ülke geneline yayılması için 2 bin okula (10 bin derslik) ihtiyaç var. Ancak okul inşaatına uygun yeterli arsa bulunamıyor. Mevcut ilköğretim okullarının bahçelerini değerlendirmeye karar veren Bakanlık, beton yerine; çelik ve demir ağırlıklı, hesaplı, depreme dayanıklı ve kısa sürede hazır olan prefabrik okulların kurulması amacıyla yurt çapında kampanya başlattı.

Başta İstanbul olmak üzere hızlı nüfus artışının yaşandığı büyük şehirlerde arsa sıkıntısı çeken Bakanlık, projenin ilk adımını İstanbul, Antalya ve Malatya'da başlattı. Demirden yapılan prefabrik binalar, hem estetik, hem güvenlik hem de ucuzluk bakımından yetkililerden tam not aldı. Prefabrik binaların az masraflı, donanımlı, depreme ve ısıya dayanıklı binalar olduğunu belirten Okulöncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul ve derslik ihtiyacının ancak bu yolla kapatılabileceğine dikkat çekiyor.

Öte yandan 2 bin 476 dersliğin kısa sürede tamamlanabilmesi için hayırseverlere büyük ihtiyaç var. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri hem hayırseverlerden gelecek teklifleri değerlendirmek hem de okullaşma hedefini yakalamak için 24-25 Haziran'da İstanbul'da bir çalıştay düzenleyecek.

BURAK KILIÇ- İSTANBUL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş