Sözleşmeli öğretmenler 5 Temmuz’da MEB'in önünde vuvuzela çalacak!

Kadro bekleyen sözleşmeli öğretmenler gönderdikleri elektronik postada Bakan Çubukçu’ya ‘Öğretmenleri Siz Bunalttınız’ Sayın Bakanım diyorlar...


 İşte sözleşmeli öğretmenlerden gelen elektronik posta;

2005 yılında mevsimlik işçi olarak başladığımız yola Danıştay’ın ‘’Öğretmenlik asli ve süreklilik gerektiren bir kariyer mesleğidir’’ kararına rağmen Sözleşmeli olarak devam etmekteyiz. Bu yıldan beri türlü vaatlerle kandırıldık, küstürüldük ve şimdi kaybettik bütün umutlarımızı…

Peki neydi bütün bu vaatler…

1)Eski Milli Eğitim Bakanımız Hüseyin Çelik her çıktığı tv programında Sözleşmeli öğretmenlerin ssk dışında ,kadrolu öğretmenlerle her yönden eşit olduğunu ifade etmiştir.

2)Personel Genel Müdürlüğü 2007 yılında tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdikleri yazıda ‘’sözleşmeli öğretmenlerin görev,yetki,ödev ve hakları açısından kadrolu öğretmenlerle eşit olduğunu ayrım yapan kurum yetkilileri hakkında yasal işlem yapılacağını’’ duyurdu.

Açıklama:

-Sözleşmeli Öğretmenler Müfettiş ,Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısı olamaz hatta Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliğine göre başvuru bile yapamaz.

-Sözleşmeli Öğretmenler Türkiye’nin en iyi öğretmeni seçilseler bile Aylıkla Ödüllendirme alamazlar.

- Sözleşmeli öğretmenin Aile Yardımı,Tayin Hakkı, sicil notu, görevde yükselme,kariyer basamaklarından yararlanma hakları da yoktur.

Şimdi soruyoruz: Bize bakanlığımız eşit davranmıyor , yazınızın gereğini yapın ve bize eşit davranmayan Milli Eğitim Bakanlığımıza yasal işlem başlatın.

3)Eski Personel Genel Müdürü Sayın Remzi Kaya 12 Şubat 2008’de bir tv kanalında sözleşmeli öğretmenlerin 2 yılını doldurduktan sonra il içi tayin isteyebileceğini ve süresini doldurdukları takdir de isteğe bağlı il dışı tayin isteyebileceklerini ifade etmiştir.

4) 27 Aralık 2008 tarihinde, eski Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik; 3. hizmet bölgesinde 3 yıl çalışanların aynı gün kadroya geçirileceğine söz vermiştir.Ancak 3. hizmet bölgesinde çalışan öğretmenlerimiz 3. yılı Temmuz 2009 ‘da dolmasına yani kadroyu hak etmelerine rağmen uygulamaya geçilmemiş ve hükümetin, devlet adına verdiği ilk kadro sözü de tutulmamıştır.

5) Verilen sözün tutulmadığını fark ederek şu anki Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu 2 Temmuz 2009 tarihinde sendikalar ve tüm eğitim camiası huzurunda Tbmm açılır açılmaz Sözleşmeli Öğretmenlerin kadroya geçişini sağlayacak tasarının Meclise geleceğini ve düzenlemenin Kasım ayına yetiştirileceğine söz vermiştir.

6) 2009 yılı içerisinde ’’ Kadro ne zaman ?’’ sorularımıza MEB ‘in cevabı:

“Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadroya Geçiş işlemlerinin 2009 yılı içinde başlatılacaktır‘’olmuştur.

7) 4 Şubat 2010 tarihinde bir tv kanalında MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ‘’ Ağustosta zorunlu hizmeti doldurmuş 6785 sözleşmeli öğretmen kadro’ya geçirileceğini ifade etmiştir.’’

8) 24 Şubat 2010 tarihinde Personel Genel Müdür Yardımcısı Hikmet ORMAN’ın bir sendika başkanına yaptığı açıklamada ‘’ 2010 Yazında üç yılını dolduran 17.000 sözleşmeliyi kadroya geçireceğini ifade etmiştir’’

Açıklama:Ancak bu çelişkili ve birbirini yalanlayan beyanların sahiplerinin aynı Bakanlığın personeli olması , birbirlerinden habersiz olmaları ve bu konuda Sayın Milli Eğitim Bakanımızın sessiz kalması da tuhaf değil midir ?

9) Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu 13 Mart 2010 tarihinde yaptığı açıklamada ‘’Maliye Bakanlığından onay alındığını , kadroya geçiş taslağının da hazır olduğunu ilk bakanlar kurulu toplantısında onaylanıp, TBMM’ ye geleceğini ve Meclis tatile girmeden Nisan ya da Haziran ayında yasalaşıp, uygulamanın başlayacağını ifade etmiştir.

Özet olarak MEB’in Sözleşmeli Öğretmenler adına 2005 ‘te başlayan Yalan Rüzgarı 2010 ‘da da bütün şiddetiyle esmeye devam etmekte ve hiç kimsenin sesi soluğu çıkmamaktadır.

Koskoca Milli Eğitim Bakanlığı 70 Bin Sözleşmeli Öğretmeni 72 milyon vatandaşın, muhalefet partilerinin , Eğitim Sendikalarının , yüzlerce televizyon kanalının , binlerce haber sitesinin önünde 5 yıldır yalanlarla oyalamaktadır , ancak birkaç küçük haber dışında bu konu hiç gündeme gelmemektedir.Şimdi soruyoruz sizlere : Bu da çok tuhaf değil mi?Bu yalanların hesabını soracak cesaret kimse de yok mu ?

Vekil İmamlardan Önce Sözleşmeli Öğretmene Kadro

2005 yılından beri Sözleşmeli Öğretmenler türlü kadro vaatleri verilmişken ve Öğretmenliğin diğer Sözleşmeli ve Vekil çalışılan mesleklerden farklı olduğunun mahkemelerce verilen kararla ortadayken 9 Haziran 2010’da Ak Parti Grup Başkan Vekili Suat KILIÇ ‘ TBMM kapanmadan Tüm Vekil İmamlar kadroya geçiş tasarı onaylanacak ‘’açıklaması yapması fakat bizlerle ilgili tasarının hala Başbakanlıkta beklemesi bizleri büyük hayal kırıklığına uğratmıştır.

70.000 sözleşmeli öğretmen olarak , yukarıda da Bakanımızın açıkladığı üzere TBMM tatile girmeden ve halen görev yerlerimizde iken 1 Temmuz’a kadar kadroya geçişlerin yasalaşmaması ve uygulamanın başlatılmaması durumunda yasal hakkımız olan 5 Temmuz 2010’da Ankara’da MEB ,ve Ak Parti önünde ‘’ Vuvuzela Eşliğinde 70.000 Balon Patlatma Eylemi ‘’ yapacağımızı bu e-mail yoluyla herkese duyurmak istiyoruz. Bizleri daha önceden desteklediği gibi bu eylemde gönülden destekleyecek Eğitim Sendikalarının ve Siyasi Partilerin Eylem için kısa bir zaman kaldığı için acil olarak yasal izinlerin alınmasında konusunda yardımcı olmalarını rica ediyor , onları yanımızda görmekten onur duyacağımızı belirtmekte fayda görüyoruz.

Abbasguclu.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş