5 TEMMUZ SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER EYLEMİ (Video Haber)

 
Yaklaşmakta olduğumuz KPSS sürecinin doğurduğu yoğun öğretmen hareketinin yeniden canlanmasını beklediğimiz bu zamanlarda, 5 Temmuz Pazartesi günü sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızın internet üzerinden başlattıkları örgütlenme süreci ile Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Eylem öncesinde sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızın bu haklı mücadelelerinin desteklenmesi ve genişletilmesi konusunda eyleme AYÖP olarak destek verme kararı aldık ve MEB önünde yapılan basın açıklamasına katıldık. Artık günümüzde eğitim sisteminde varolan çatlakların yadsınamaz seviyeye ulaştığının bir göstergesi olarak işsiz öğretmenlerin ardından sözleşmeli öğretmenlerinde bu tarz bir hak arayışı mücadelesine adım atıyor olması bizleri de umutlandırmaktadır.
 
Basın açıklamasını okuyan Elif YILDIZ, bir sözleşmeli öğretmen olarak yararlanamadıkları tüm haklardan, güvencesiz bir çalışma hayatına itilmiş olduklarından, her yıl yenilemek durumunda kaldıkları sözleşmelerden, ek ders ücretlerinden kesilen SSK prim kesintilerinden ve daha pek çok farktan açıkça bahsetti. Ayrıca konuşmasında ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarına da sıkça yer veren Elif Öğretmen , 5 Temmuz eyleminin bu mücadele yolunda attıkları önemli bir adım olduğunu belirtti ve tüm ücretli, sözleşmeli, kadrolu öğretmenleri mücadeleye davet ederek basın açıklamasını sonlandırdı.
Basın açıklaması ardından AYÖP’ün de önerisi üzerine gerçekleştirilen toplantıda, Sözleşmeli Öğretmenler Platformu (SÖP) kurulma sürecine girmiştir. Yedi kişilik yürütme kurulunun oluşturulduğu toplantıda, farklı illerden gelen sözleşmeli öğretmenlerin bulundukları illerde SÖP örgütlenmelerinde aktif görev alacak kişiler olması kararlaştırıldı. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu olarak sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızın mücadelesini destekliyoruz ve başlattıkları süreçte başarılar diliyoruz.  
VİDEO :

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş