Öğretmenliğe büyük ilgi puanları yükseltti

 
Anaokulu ve rehberlik başta olmak üzere son verilere göre Türkiye'de 133 bin öğretmen açığı bulunuyor. Öğretmenliğe ilgi her geçen yıl artarken puanları da tıpla yarışır hale geldi. Tıp fakülteleri 350 - 370 arası taban puanla öğrenci alırken öğretmenlik 300 - 360 arası taban puanla öğrenci kabul ediyor
ÜNİVERSİTE tercihlerini hazırlayan adaylar, sadece eğitim göreceği okul ve bölümü değil mesleğini seçecek. Birçok bölüm mezunu için işsizlik sorunu en yakıcı sorunlardan biri olarak duruyor. Seçiminizi yaparken bazı mesleklerin bugünkü durumunu ve önümüzdeki süreçte hangi noktaya geleceğini iyi bilmeniz gerekiyor.
133 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI
Öğretmenlik mesleğini yapmak kadar bu bölüme girmek de kolay değil. Sınavlarda 320 puan ve üzeri alan öğrenciler programları tercih edebiliyor. Bölüm puanları, tıp fakültesi puanlarıyla karşılaştırılınca arada çok da fark yok. ÖSYS kılavuzunda yer alan 2009 verilerine göre, Türkiye genelindeki tıp fakültelerinin puanları 350-370 arasında değişirken, öğretmenlik programları 300 ila 360 arasında. Puanların yüksek olması, bölüme ilgiyi daha da artırıyor. MEB verilerine göre 133 bin 317 öğretmen açığı bulunuyor.
Önümüzdeki 5 yılda 200 bin atama daha yapılması planlanıyor. Emeklilik ya da başka nedenlerden her yıl ortalama 19 bin öğretmen görevden ayrılıyor. Sayının değişmesi ve belli branşların (okulöncesi öğretmenliği gibi) mezun vermemesi, öğretmen açığına sebep oluyor. En çok rehber öğretmen ve okulöncesi öğretmene ihtiyaç duyuluyor. İngilizce, sınıf , matematik, Türk dili ve edebiyatı, tarih ve coğrafya öğretmenliğinde de açık bulunuyor.
HUKUK ANAHTAR BÖLÜM
Hukuk fakülteleri, meslek kazandıran fakültelerdir. Hukuk fakültesinden mezun olursanız, pek çok mesleğe girebilirsiniz. Bir kere avukatlık, hakimlik ve benzeri meslekler sadece hukuk fakültesi mezunlarına açık mesleklerdir. Diğer yandan, kaymakamlık, dışişleri meslek memurluğunu tercih edebilir, özel sektörde hukuk danışmanı (müşaviri) olarak çalışabilirler.
Hukuk fakültesi diploması, otomatik olarak bu mesleklere girme hakkını vermez. Diploma sadece başvuru hakkını verir. Her mesleğe kabul konusunda çeşitli şartlar ve bu arada çeşitli sınavlar olabilir. Bununla birlikte avukatlık mesleğine girişte bir sınav yoktur. Baroya kayıt ve staj gibi diğer şartları yerine getirerek avukat olabilirler.
BEYİN CERRAHİSİ ÖNEM KAZANIYOR
Gelecekte tıp ve tıbbi bilimlerin yıldızı parlamaya devam edecek. Nöroşirurji (beyin cerrahisi) geleceğin ilgi gören mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun gerekçesi ise stres, depresyon, melankoli gibi rahatsızlıkların kaynağının beyin kaynaklı olmasıdır. Aynı zamanda kanserin nedenini araştıracak olan onkologlar, hastalıkların kaynağını araştıracak olan genetikçiler gelecekte aranan meslek gruplarından olacak.
SORUN CEVAPLAYALIM
- TM bölümü öğrencisiyim fakat alan dışından TS bölümünden sosyal bilgiler öğretmenliği veya coğrafya istiyorum ÖSYM'nin yayınladığı kılavuza göre birçok yere girebiliyorum fakat kafam çok karıştı yardımcı olursanız sevinirim. İyi Çalışmalar
ALAN DIŞI PUANI BAŞARI SIRASI
Y-TS-1 383,747 43.742
Y-TS-2 389,122 54.165
İşin karışık yeri burası çünkü geçen yıl alan dışı tercih çok zordu. Bu yıl katsayı farkı az olduğu için daha rahat alan dışı tercih yapılabiliyor. Senin puanının bulunduğu yer aslında yüksek gibi görünüyor ama bu puanı alan içi gibi düşündüğünde sıralaman 95 binlere geliyor bu durumda tercihini alan içiymiş gibi düşünerek yapmanda fayda var aksi halde yanılırsın çünkü geçen yıl alan dışı uygulaması olarak sana verebileceğim örnek yok.
- Alanım MF. Ancak puanlarım aşağıdaki gibi. Öncelikle Ankara'da matematik bölümleri tercihimdir. Bunun yanında TM puanlarımla Hukuk olabilir mi ?
ALANINDA:
Y-MF-1 450.138 43.356
Y-MF-2 450.299 41.299
Y-MF-3 449.737 40.163
ALAN DIŞI
Y-TM-1 441.709 17.819
Y-TM-2 438.441 19.987
Y-TM-3 432.761 24.114
Hukuk olmaz çünkü alan dışında sırlaman iyi görünüyor ama alan içi rakiplerinin puanı senden çok çok yüksek. Örneğin senin 438 puan alıp 19 bininci olman alan içinde 40 binlere denk geliyor bu yüzden hukuku unut. Matematik olur bence tercihlerini matematik alanında kullan.
- Merhaba. TM bölümü mezunuyum. Puanlarım aşağıdaki gibi fakat sıralamada önümde yer alan MF bölümü öğrencilerinin sayısını tam olarak bilemediğim için doğru tercih yapmakta sıkıntı çekiyorum. Özellikle TM-1 alanında iktisat veya işletme fakültelerinden tercih yapmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Y-TM-1 295,864 0345857
Y-TM-2 295,983 0363774
Y-TM-3 294,477 0387705
Tabii sıralaman çok iyi değil oldukça gerilerde. Örnek verecek olursam TM de toplam kontenjan 107 bin senin sıralaman 345 binlerde ama önünde birçok MF öğrencisi olduğu için tercihlerinde oldukça ön sıralara çıkabilirisiniz. Bu yüzden tercihlerinde sadece ortak alan işletme iktisat bölümlerinin yanı sıra maliye, kamu yönetimi gibi bölümleri de seçebilirsin.
- YGS puanımla okul öncesi öğretmenliği istiyorum. YGS 5 ile alıyor. Benim puanım 422,630, sıram 0110.252. Şimdi YGS'den tercih yapacağımdan dolayı muhtemelen bu 110 bin kişinin içinde bütün bölümlerdeki öğrenciler bulunmakta. Hemen hemen bir 30-40 bin arasındakiler LYS'den tercih edecekler. Ben yine 110. sıralamaya göre mi tercih yapacağım yoksa 30-40 bin kişi elenmiş olarak mı?
Bu her yıl yaşanan bir durumdur. Önünde TM , MF, TS alanından öğrenciler bu öğrencilerin bir çoğunun LYS puanı yüksek olduğu için tercihlerini LYS'den yapacaklardır. Tercihlerinde 30 bölüm yazabiliyorsun bence hepsini okul öncesi yazarak şansını en yukarılara taşıyabilirsin. Ama sakın meslek liselileri unutma.
- Merhaba ben MF öğrencisiyim. MF-4 puanım 439 sıralamam 48.000 ODTÜ Maden Mühendisliğine girebilir miyim?
ÖSYM simulasyonuna göre maden mühendisliği 56 bininci öğrenciyi alıyor. Bence bu biraz iyimser. O yüzden kesin girersin diyemiyorum bence başka tercihlerde yap. Çünkü bence maden mühendisliği 45 binlerle alacaktır.
- MF3 puanım 500.023 başarı sıralamam 15.639 Balıkesir Tıp, Trakya Tıp, Ege Diş Hekimliğine yerleşme ihtimalim nedir?
Balıkesir tıp 14.600., Trakya tıp 18.600, Ege tıp 6.600 bu rakamlar ÖSYM nin simulasyonundan yani benzetme çalışmasından. Ben tıpların asla bu rakamlardan alacağını düşünmüyorum. En son devlet tıp 14 binlerle alacaktır. Bence diş hekimliği yazabilirsin.
- MF3 sıralamam 18.800. Fizik tedavi, diş hekimliği veya eczacılık bölümlerine girebilir miyim?
Diş hekimliği uzak yerlerden olabilir. Eczacılık olur. Fizyoterapi daha rahat olur. Ama benim sana önerim ilk tercihlerin fizyoterapi olsun.
Ne yapmalı, nasıl yapmalı
Her zaman söylerim tercih yapmak demek bir takım rakamları alt alta üst üste sıralamak değil. Ama o olmadan da olmuyor. Kaç gündür boşa koyuyorum olmuyor doluya koyuyorum almıyor. Nasıl tercih yapmalı hangi veriyi kullanmalı. Sonuç olarak ÖSYM Türkiye'nin en güvenilir ve en ciddi kurumlarından bir tanesi, şimdiye kadar bu ülkede sınav denince akla ilk gelen kurum oldu. Tabii ki her kurum her kişi hata yapabilir asla yapılan hatayı büyütmüyorum. Zaten o hataya da takılmıyorum. Bence küçücük bir hatayı gündeme alıp arkada dönen kocaman bir hatayı es geçiyoruz.
ÖSYM'nin kılavuza koyduğu benzetme verilerden bahsediyorum. Bu verilerin bir benzetme olduğunu ÖSYM başkanımız söyledi. Dedi ki şu anda doğru yoktur sadece öğrencilere fikir vermeyi amaçladık. Bu yüzden de bu benzetme işlemini yaptık.
ECZACILIK 70 PUAN BİRDEN DÜŞMÜŞ!
İyi de sayın başkan bu benzetme sakın bizi benzetmesin. Öyle ilginç benzetme yapmışız ki sanki benzetmemeye çalışmışız. Örneğin bir iki örnek vereyim ki bunların sayısı binlerce: İstanbul Üniversitesi Eczacılık Bölümü geçen yıl en son 14.600. öğrenciyi almış. ÖSYM bu yıl bu bölüme 22.600. öğrencinin gireceğini düşünüyor. Bu ne demek biliyor musunuz? İstanbul Üniversitesi Eczacılık Bölümü'nün taban puanının tam 70 puan düşmesi anlamına gelir. Bütün bölümlerde bu benzetme yapılmış ki bence bu veriler çok iyimser olmuş. Herhalde gençler biraz mutlu olsun istenmiş.
Şimdi bir soralım. Ne değişti? Sınava giren aday sayısı aynı, tercih yapmaya hak kazanan aday sayısı aynı, kontenjanlar aynı. Peki neden geçen yıl sıralaması 14 bin olan öğrencinin girdiği yere bu yıl 22 bininci öğrenci girsin. 14 binle 22 bin arasında tam 8 bin öğrenci var. Bu öğrenciler nereye gidecek. Bunlar tercih yapmayacak mı? Bu aradaki öğrencileri yurtdışına mı göndereceksiniz?
Şimdi herkesin kafası karışık, Tercihleri nasıl yapalım diye telefon geliyor. Hemen söyleyeyim. 2009 yılında o bölüme son yerleşen öğrencinin başarı sırası en yakın veri olacaktır. Meslektaşlarıma duyuruyorum 2009 ÖSYS'de oluşan en son öğrencinin başarı sırasının kullanırsanız en az hatayı yaparsınız. Sonuçta bu sınav sıralama sınavıdır. Puanlar ne olursa olsun öğrenciler birinciden sonuncuya sıralanır ve buna göre yerleşirler. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Benden söylemesi.

Turgay Polat-AKŞAM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş