Üniversitelerde 708 bin kontenjan var! Tercih sayısı 30'a çıktı !

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2010 yılı için üniversite kontenjanlarının, merkezi yerleştirme ve özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlarda toplam 708 bin 274 olarak belirlendiğini açıkladı...


Yarımağan, LYS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek için YÖK'te düzenlediği basın toplantısında bu yılki üniversite kontenjanlarını açıkladı.

Kontenjanların bu yıl geçen yıla göre örgün programlarda yaklaşık 75 bin arttığını belirten Yarımağan, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların kontenjanlarının 686 bin 154, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların ise 22 bin 120 olduğunu bildirdi.
Yarımağan, böylece üniversitelere bu yıl toplam 708 bin 274 kontenjan ayrıldığını söyledi.
Dört yıllık lisans programları için 374 bin 68, iki yıllık ön lisans programlar için 312 bin 86 kontenjan ayrıldığını belirten Yarımağan, sınavsız geçişle öğrenci alan programların kontenjanların ise 309 bin 245 olduğunu söyledi.
En fazla kontenjana sahip olan üniversiteler hakkında bilgi veren Yarımağan, en fazla kontenjanın 23 bin 16 kontenjan ile Selçuk Üniversitesi'nde olduğunu belirtti. Yarımağan, bu üniversiteyi, sırasıyla Anadolu, Süleyman Demirel, Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Atatürk, Dumlupınar, Gazi ve Afyon Kocatepe üniversitelerinin izlediğini bildirdi. 

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş