Yurtlardaki üniversite öğrencilerine bedava yemek müjdesi !

 Üniversite öğrencilerine önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren sadece hafta içi değil hafta sonları da artık ücretsiz yemek verileceğini açıklayan Yurt Kur Genel Müdürü Hasan Albayrak, yurtlarda yeme içme sıkıntısının kalmadığını belirtti.
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdür Hasan Albayrak, '1 Ekim'den itibaren yurtlarda kalan öğrencilerin tamamına hafta sonlarında da sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini ücretsiz vereceklerini' açıkladı.
Yurtlarda kalan öğrencilerin maddi durumu el vermeyenlerin hafta sonlarında dışarı çıkamadıklarını, bu nedenle yeme içme konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Albayrak, yıllardır yaşanan bu sıkıntıyı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çözüme kavuşturduklarını bildirdi.

ÖĞRENCİNİN KARNI DOYACAK
YURTKUR'un, sosyal devlet anlayışını üniversite gençliğine yansıtan bir kurum olduğunu, öğrencilere barınma, beslenme, öğrenim kredisi, katkı kredisi ve karşılıksız burs verdiğini anlatan Albayrak, şunları söyledi: 'Üniversite gençliğinin daha sağlıklı yetişmesi için 2006 yılının Ocak ayından itibaren sabah kahvaltısı uygulamasına başlanmış, akşam yemeği katkısı yükseltilmişti. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği haftanın 5 günü veriliyordu. Bu nedenle, hafta sonu öğrencilerimiz mağdur oluyordu. Sayın Başbakanımıza bunu arz ettik. Sayın Başkanımız da gerekli talimatları verdi. Buradan müjdeliyorum, 1 Ekim'den itibaren yurtlarda kalan öğrencilerimizin tamamına hafta sonlarında da sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini ücretsiz vereceğiz. Bunun ihtiyaç sahibi öğrencilerimize çok önemli bir katkı olduğunu düşünüyorum.'

250 bin öğrenci barınıyor
Albayrak, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesindeki YURTKUR Taşucu Kız Öğrenci Yurdu'ndan gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında konuştu. Albayrak, geçen yıl 231 bin öğrencinin yurtlarında kaldığını, bu yıl ise bu sayının 250 bin olacağını ifade etti. Albayrak, 900 bin civarında öğrenciye öğrenim kredisi, 570 bin öğrenciyi katkı kredisiyle desteklediklerini, Türkiye'nin her ilinde artık yurtlarının bulunduğunu, son olarak geçen ay Şırnak'ta da yurt açtıklarını kaydetti.

Mynet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş