MEB, Branş sıralamalarını açıklamayacak. İşte nedeni

MEB logosuDaha önce yapmış olduğumuz haberde, MEB'in ve ÖSYM'nin branş sıralamalarını yayınlamalarını istemiştik. Bakan Çubukçu'nun hafta sonunda katıldığı bir televzon programında, branş sıramalasıyla ilgili soruya verdiği yanıtın büyük tepki toplaması ve adayların bu yöndeki taleplerinin devam etmesi üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı 7 maddelik bir açıklama yayınladı. MEB açıklamasında, adayların defalarca uyarılmasına rağmen açıklanan sıra öğrenme forumunu kesin olarak algıladığı ve sonrasında haksız yere çeşitli itirazlarda bulunulduğuna dikkat çekildi.T.C
Milli Eğitim Bakanlığı
Personel Genel Müdürlüğü
16.08.2010
BASIN AÇIKLAMASI
KPSS’ye yönelik branş sıralamalarının yayınlanmamasına ilişkin, bazı köşe yazarları tarafından Bakanlığımızı zan altında bırakacakçeşitli ima ve yorumların yapıldığı üzülerek gözlemlenmiş ve aşağıdaki açıklama bu nedenle yapılmıştır:
Bilindiği gibi ilk defa atama kapsamında öğretmenlik için başvuranlar, KPSS sonucuna göre puan üstünlüğü esas alınarak atanmaktadırlar. Bu bağlamda, Bakanlığımız atama dönemi itibariyle sınava giren tüm öğretmen adaylarının başvurusunu almak yerine, atama yapılacak alanların her biri için ayrılmış kontenjanın en az üç katı oranında aday başvurusunu almaktadır.
Ancak, daha önce öğretmen alımlarında yayınlanan Sıra Öğrenme Formlarındaki tahmini sıralamaların çeşitlinedenlerden dolayı sapma gösterebileceği Formdaki ‘Uyarılar’ başlığı altında yazılı olarak açıklanmasına rağmen, sıralamanın bazı adaylarca kesin sıra gibi algılandığı ve her atama döneminden sonra haksız yereçeşitli itirazların yapıldığı görülmüştür. Bu yanlış algılamalar nedeniyle formun yayınlanmasına 2008 yılının Şubat ayında son verilmiştir.
Bakanlığımızı takip eden tüm tarafların çok iyi bildiği gibi öğretmen alımlarında söz konusu forma yerverilmemesi, yansıtılmaya çalışıldığı gibi yeni bir uygulama değildir.
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve şeffaf yönetim anlayışımız adına Sıra Öğrenme Formunu kaldırma gerekçelerimiz aşağıda bir kez daha paylaşılmaktadır;
1- Son sınıfta KPSS’ye girip mezun olamayan adayların almış oldukları puanlar sıralama sonucunu etkilemektedir.
2- Ara sınıfta girilen KPSS sonuçları geçersiz sayıldığından bu durumdaki adayların almış oldukları puanlar sıralama sonucunu etkilemektedir.
3- KPSS’de yanlış alan kodlayarak sınava giren adaylar, başvuru sırasında asıl mezun olduğu alandan tercih yaptığından her iki alanın da sıralaması etkilemektedir.
4- Ataması yapılmayan öğretmen adaylarının kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere her iki pozisyonda da başvuruhakları bulunduğundan aynı kişi için farklı iki ayrı sıralama söz konusu olmaktadır.
5- Halen sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta olan öğretmenlerimiz ise tekrar sözleşmeli öğretmenliği tercih etme hakları bulunmadığından sadece kadrolu öğretmenlik için sıralamaya girebilmektedirler.
6- Öğretmenlik için girdiği KPSS sonucu geçerli olmasına rağmen çeşitli nedenlerle mezun olamayan adaylar ile kişisel veya ailevi sebeplerle öğretmenliğe başvurmayan adaylar, girdikleri sınavın geçerlilik süresi boyunca sıralama formunda yer almaya devam ettiklerinden, bu durum yayınlanan her yeni sıralama formunu değiştirmektedir.
7- ÖSYM’ye yapılan başvurularda beyan edilen bilgilerin doğruluğu adayların sorumluğuna bırakılmaktadır. Sınava başvuran adaylar arasında dikkatsizlik nedeniyle mezuniyet bilgisi için ayrılan alanı boş bırakan, 4 yerine 3 basamaklı sayısal kodlama yapan, KPSS kılavuzunda yer almayan bir rakamı kodlayan/seçen adaylar ile başka bir alan için tahsis edilmiş kodu kodlayan/seçen binlerce aday bulunması sıralamayı etkilemektedir.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Personel Genel Müdürlüğü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş