Bilişim öğretmenlerinin durumu ne olacak ?

Eğitim Fakültelerinde bölümleri var; İlköğretim Okullarında kadroları var ama artık dersleri yok; Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri “ Formatör ” oluyor, yeni görev tanımları da “Bilgisayar Teknisyenliği”


Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, çocuklar zaten bilgisayar kullanmayı biliyor diye düşünmüş olacak ki, İlköğretim Okullarından Bilişim Teknolojileri dersini kaldırdı. Bundan sonra muhtemelen, birinci kademeye Bilgisayar öğretmeni atanmayacak. Ancak mevcut öğretmenler okullarda “formatör” bir başka deyişle teknisyen olacak.


ELDE PENSE, TORNAVİDA… AÇILIN FORMATÖR GELİYOR !

“Formatör”ler için belirlenen görev tanımlarında, e-okul için veri girmekten, okulda arızalanan bilgisayarların bakım ve onarımına kadar, birçok konu bulunuyor. Elde tornavida, pense bütün gün okulda bozuk bilgisayar avına çıkacak bilişim teknolojileri öğretmenleri. Tamir edilecek bilgisayar bol olsa da, derse girecek okul bulmakta bir hayli zorlanacaklar. Çünkü yeni yönetmelikle, 10 saatte derse girmeleri gerekiyor. Ancak sadece 2. Basamakta seçmeli olarak Bilişim Teknolojileri dersi olacağı için yeterli ders saatine ulaşmak için birkaç okul gezmeleri gerekecek. Gittikleri her okulda da, ellerinde pense, tornavida tamir-bakım işlerine devam edecekler.


Böylece, Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, önümüzdeki yıldan itibarinden sabit bir adresleri olmayacak. Kaplumbağa gibi evleri sırtlarında gezecekler. Ders saatini doldurabilmek için birkaç okulda birden derse girmeleri gerekecek, derse girdikleri okullara giderken harcadıkları yol paraları da ceplerinden gidecek.


BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ NEDEN KALDIRILDI?

Bilişim çağında, üstelik 2010-2014 Stratejik planlarında, Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin kullanımının geliştirilmesi, BT sınıflarının Etkin Kullanımı, Yeni BT sınıfları kurulması gibi hedefler varken, dersin tamamen kaldırılmasını anlamak mümkün değil. Milli Eğitim Bakanlığı Yetkilileri “Şimdiki çocuklar bilgisayar kullanmasını zaten biliyor” diye düşünmüş olabilirler. Doğrudur, çocuklar Bilgisayarı birçok bakanlık yetkilisinden daha iyi kullanıyor olabilir. Ancak bu, o çocukların bilgisayar hakkında öğrenecekleri hiçbirşey kalmamıştır anlamına gelmez. Ders müfredatının yenilenmesi ile çocuklara faydalı bir ders içeriği geliştirilmesi daha doğru bir adım olurdu. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı kendi öğretmenini teknisyene dönüştürmeden, öğrencisini internet kafeye mahkum etmeden kararını bir kez daha gözden geçirmelidir.Enver DEMİR


Türk Eğitim-Sen İstanbul 5 Nolu Şube Başkanı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş