Elif Öğretmen 40 gün rapor alınca sözleşmesi feshedildi !

 
Elif Aybaç Aşık, Sultangazi ilçesi Melahat Öztoprak İlköğretim Okulu’nda sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyordu. Rahatsızlanınca teşhis için hastane hastane dolaştı. Bazı doktorlar “migren”, bazı doktorlar “orta kulak iltihabı” teşhisi koydu. En sonunda Elif öğretmenin beyninde bir tümör olduğu ortaya çıktı.
Teşhis için dolaşılırken, tümor Elif öğretmenin gözüne de sıçradı, kısmi felç geçirdi. Daha sonra tedavisini tamamlayarak “çalışabilir” kâğıdı aldı ve okuluna döndü. Fakat okul yöneticileri ona sözleşmesinin feshedildiğini bildirdi. Çünkü Elif öğretmen tedavi için dolaşırken toplam 40 günlük rapor almıştı, fakat kanuna göre 4B kapsamındaki sözleşmeli çalışanlar, hastalıkları ne olursa olsun, 30 günden fazla rapor alamıyordu. Bu karara karşı istanbul 3. İdare Mahkemesi’ne avukatı tarafından yapılan itiraz ise reddedildi.
Elif öğretmen yaşadıklarını şöyle anlattı: “Celal Bayar Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldum. KPSS’de sınav sonrası atanamadığım için aynı yıl Yalova’da sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaya başladım. Bir yıl sonra, 2007’nin aralık ayında İstanbul Sultangazi Melahat Öztoprak İlköğretim Okulu’na 4B kapsamında sözleşmeli olarak atandım. 2010 eğitim yılının ikinci döneminde sadece bir hafta okula gidebildim. Rahatsızlığımın teşhisi için çeşitli hastanelere gittim. Farklı farklı teşhisler konuldu. Daha sonra MR çekildi ve tümörü buldular. Tümor gözüme de saldırmış ve o yüzden göz felci geçirdim. Daha sonra tedavi gördüm. Tümor iyi huylu olduğu için iyileştim. Hastaneden ‘Çalışabilir’ raporu da aldım. 30 günden fazla yani 40 gün rapor aldığım için sözleşmem 12 Şubat 2010 tarihi itibariyle feshedildi.”

Çok özledim
13 Temmuz’da SGK güvencesi kesilen Işık  25 Temmuz’da evlenmiş. Işık, “İyi ki evlenmişim. Evlendiğim için eşimin Bağkur’undan faydalanıyorum. 28 Temmuz’da tekrar rahatsızlandım. Bir ay hastanede yattım. 20 gün fizik tedavi gördüm, şimdi iyiyim,  çalışmamı engelleyecek bir durum yok. Öğrencilerimi çok özledim” diyor.

4B HEMEN KALDIRILMALI
Eğitim-Sen 4 Nolu Şube Başkanı Mehmet Sarı 4B uygulamasının hemen kaldırılmasını istediklerini belirterek şöyle konuştu: “4B’ye göre yapılmış sözleşmelere göre bir çalışan bir yıl içinde 30 günden fazla rapor veya sevk alırsa, hastalığı ne olursa olsun, sözleşmeleri feshediliyor. Bu kapsamındaki sözleşmelerle öğretmen çalıştırılmasına şiddetle karşıyız. Çünkü her şeyden önce sosyal güvencesiz bir çalışma ortamı oluyor. Bir öğretmenin hastalığından dolayı 30 günden fazla rapor aldı diye kapının önüne konmaması gerekir. Bu yasanın bir an önce kaldırılması lazım.”

Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş