Sözleşmeli Öğretmenler isyanda

 
Sözleşmeli Öğretmenler; MEB ve Ak Partinin ""2010"da Kadroya Geçişler Başlayacak "" Sözünü ,24 Kasım"da Tutmasını İstiyor.
Sözleşmeli Öğretmenler İsyanda

iŞTE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE VERİLEN KADRO SÖZLERİ

*Eski Milli Eğitim Bakanımız Sayın Hüseyin Çelik 27 Aralık 2008;de 3.hizmet bölgesinde 3 yılını dolduran aynı gün kadrolu olacak sözü vermiş ancak 5 yılını çalışan arkadaşlarımız olmasına rağmen verilen söz tutulmamıştır.

*Milli Eğitim Bakanlığı ve AK Parti İletişim Merkezi kadroyla ilgili sorulan sorulara cevap olarak Kadroya geçişin 2009 yılında uygulanmaya başlanacağınıduyurmuş ancak verilen bu söz de tutulmamış hükümetin en çok değer veriyoruz dediği Bakanlığı güven kaybetmiştir.Devlet kurumları bilgi edinme yoluyla verdiği sözü tutmak zorunda değil mi?

*Maliye Bakanı Şimşek 12 Mart 2010 tarihinde bir gazeteye verdiği demeçte Maliye Bakanlığı olarak Sözleşmeli Öğretmenlerin kademeli kadroya geçişi onayladık açıklaması yapmıştır.

* Sayın Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu 13 Mart 2010 tarihinde yaptığı açıklamada Maliye Bakanlığından onay alındığını , kadroya geçiş taslağının da hazır olduğunu ilk bakanlar kurulu toplantısında onaylanıp, TBMM ye geleceğini ve Meclis tatile girmeden Nisan ya da Haziran 2010 da yasalaşıp, uygulamanın başlayacağını ifade etmiştir.

*MEB Bürokratlarının Verdikleri Sözler: Şubat ve Mayıs 2010 tarihleri arasında Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın , Personel Genel Müdür Yardımcısı Hikmet ORMAN , MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik tv programlarında yaptıkları açıklamalarda 2010 yaz döneminde kadroya geçişlerin kesinlikle başlayacağını ; ifade etmişlerdir.Ama mevsimler geldi-geçti , kadro gelmez oldu.

MİLLİ EĞİTİM TEMEL KANUNUN 43. MADDESİNİ GÖRMEZDEN GELEMEZSİNİZ
Yaz dönemi bitti , okullar açıldı hala ortada bir şey yok. 2010 /2011 Eğitim-Öğretim yılına bu sorun çözülerek girileceği vaat edilmesine rağmen , Milli Eğitim Bakanlığı bu sorunu , bu yıla da taşımayı uygun görmüş , 70 000 personelini görmezden gelmeye devam etmiştir. Üstelik Milli Eğitim Temel Kanunun 43 maddesinde Öğretmenliğin , sözleşmeli olmayacağı; asli ve süreklilik gerektiren bir kariyer mesleği olduğu yazmasına rağmen ve hatta UNESCO ve ILO´nun "Öğretmenlerin Statü Tavsiyesi"nin altında Türkiyenin imzası olmasına rağmen.

MEBİN ELİNDE 70 BİN KADRO VARKEN BİRİLERİ BU SORUYA CEVAP VERSİN

2 gecede 320 bin işçiyi, 2 haftada 6000 vekil imamı kadroya geçiren , 2 ayda bir devletin Anayasasını değiştiren hükümetin 2 yıldır (700 gündür) söz vermesine rağmen sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirememesi tuhaf değil midir? Üstelik kadrolu öğretmenle maliyetimiz aynı olmasına ve Milli Eğitim Bakanlığının kullanımına açık olan 70.000 kadro varken hala bu süreci uzatılmasının kime ne faydası var?

MAHMUTUN DA , ELİfiN DE İNSAN OLDUĞUNU HATIRLAYIN,HATIRLATIN

Göreve başlarken Sağlam raporu olmasına rağmen Sözleşmeli öğretmenlik yaparken Beyin Tümörü teşhisi konan Elif Aybaç Aşık ile Akut Miyeloid Lösemi ( Kan Kanseri ) teşhisi konan ve 8 kişilik ailesini geçindiren Metin Kurtçu nun 30 günden fazla rapor aldığı için görevden atılması , yüzyılın en büyük ayıbı değil midir? Sırf hasta olmaları yüzünden yüz kızartıcı bir suç işlemiş gibi kenara fırlatılmayı hangi vicdan kabul eder? Hangi sözleşme ,hangi ayet bu İnsanlık suçunu açıklar?

MEB ve AK PARTİ BİLGİ EDİNME BİRİMLERİNİN KADRO İLE İLGİLİ RESMİ CEVABI:

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçişleriyle ilgili 2009 yılı içinde 3797 sayılı yasada yapılacak bir yasal düzenleme için Maliye bakanlığına teklifte bulunulmuş, Maliye Bakanlığının olumlu görüşleri doğrultusunda kanun tasarısı Meclise gönderilecektir. Kadroya geçişlerin 2010 yılı içerisinde başlaması beklenmektedir.

*Aynen geçen yılki bu sözü verdikleri gibi

24 KASIMDA SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE BİR BARIŞ ÇİÇEĞİ UZATIN
Ha bugün , ha yarın kadroya geçireceğiz diye oyaladığınız Sözleşmeli öğretmenler olarak 2010 da kadroya geçişler başlayacak sözünüzü , 24 Kasım 2010 da tutmanızı bekliyoruz.Bu  söz artık bakanlığın sözü değil ; Hükümetin ,Başbakanın, Cumhurbaşkanının, kısacası Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sözüdür.

70.000 sözleşmeli öğretmen olarak siz değerli devlet büyüklerimizden yukarıda da belirttiğimiz sözünüzün arkasında durmanızı ve 1 Kasıma kadar Kadroya Geçişi TBMMde yasalaştırmanızıve aynı günen geç 24 Kasımda adaylık ve stajerlik kaldırılmış bir şekilde 70.000 Sözleşmeli öğretmenin kadroya geçirileceğinin resmi yolla açıklanmasını istiyoruz. Yani 24 Kasım da Öğretmen olduğumuzun da farkına varmak istiyoruz.

MEDYADAN,SİYASETÇİLERDEN VE SENDİKALARDAN DESTEK BEKLİYORUZ

1 Kasıma kadar kadroya geçişlerin yasalaşmaması durumunda :

Siyasetçilerimizden ; bizlere defalarca kadro sözü verilen o TBMM kürsüsünden,Medya mensuplarından; bizlere defalarca Sanal Kadro sözü verilen o ekranlardanSözleşmeli Öğretmenlere verdiğiniz sözü tutun,verilen söz sorumluluk gerektirir ayetini haykırmanızı istiyoruz.Bunu yeni Mahmut Öğretmen , Elif Öğretmen dramları yaşanmaması için , vicdanımızın sesi için ve sırf göreviniz olduğu için yapmanızı istiyoruz.

Tüm Eğitim Sendikalarımızdan ise; el ele vererek bu konuyu Milli Eğitim Bakanımız ve Başbakanımızla toplu olarak görüşmenizi ve onlarla birlikte sırf bu konuyu kapsayan bir basın açıklaması yapılmasını rica ediyoruz.Kadroya geçiş talebimizin kabul edilmemesi durumunda ise ilk kadro sözünün verildiği 700. gün olan 24 Kasım 2010da yapmak istediğimiz Verilen Sözler Tutulsun  eylemi için yasal izinleri alarak , yanımızda olmanızı bekliyoruz.

Saygılarımızla
Sözleşmeli Öğretmenler

MEMURUZ.NET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş