Atama başvuruları yapanlar dikkat !

 
"Sözleşmeli Görevlendirme İçin" ne demek? KPSS-10 puan türüne göre gerçek sıranız nedir? Sözleşmelilerin kadroya geçmesi sıralamanız ne derce etkiler?
Atama başvurusu yapacak öğretmen adayları, KPSS-10 puan türündeki sıralamalarını görmek için MEB-PGM'nin ekranına puanlarını giriyorlar ve sonrasında karşılarına iki farklı sıralama çıkıyor. Personelmeb.net'e sorulan birçok sorunun konusu olan bu durumun, birçok kişi tarafından yanlış anlaşıldığını görmekteyiz.

ÖRNEK: Coğrafya alanında atanmayı bekleyen ve 80 puanı olan bir aday, KPSS-10 puan türündeki sıralamasını görmek istiyor.

Karşısına şu sonuç çıkıyor:

"1.Öncelik 80 puan ve üzeri "Kadrolu Atama İçin": 129 aday bulunmaktadır.

1.Öncelik 80 puan ve üzeri "Sözleşmeli Görevlendirme İçin": 114 aday bulunmaktadır. "

Bu tablodaki sıralama, geçerliliği bulunan 2009 ve 2010 KPSS-10 türü puanlara göre belirlenmiştir. Bundan dolayı 80 puan üzerindeki toplam 129 aday görülmektedir. Bu 129 kişi içindeki 15 kişi halen MEB'de sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaktadır. Bundan dolayı "Sözleşmeli Görevlendirme İçin" 114 aday bulunmaktadır" ifadesine yer veriliyor. Aslında bu bir varsayımdır. Bu varsayımın dayanağı da şudur:
80 puan üzerindeki 129 kişi içindeki 15 kişi sözleşmeliden kadroya geçebilir. Kadrolu atamalarından sonra bu boşalan sözleşmeli pozisyonlarına yeniden sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılacak. (Tarihleri belli olmasa da bunun yapılacağı daha önceden duyurulmuştu.)
Önemli noktalardan biri de şu ki: Kadrolu atamaya başvuracak sözleşmeli öğretmenlerin, bulundukları okulları tercih etme hakkı var. Üstelik bu sözleşmeli öğretmenlerin çalıştıkları okullar sadece kendilerine boş gözükmektedir. Bir başkasının bu okulları tercih etme şansı yoktur. Bir sözleşmeli öğretmenin bulunduğu ilde atama almış en düşük puanın üstünde olması durumunda, kendi okuluna kadrolu olarak atanma hakkı vardır.
Örnek: 70.001 puanı bulunan bir sözleşmeli öğretmenin bulunduğu ilde en düşük atama puanı 70.000 olmuşsa, bu öğretmen kendi okuluna (tercih ettiği takdirde) atanabilecektir.
Yukarıdaki "coğrafya öğretmeni adayı" örneğimizden yola çıkarak bir varsayım daha yapalım:
Diyelim ki: 80 puanı bulunan adayın önündeki 15 sözleşmeli öğretmenin 8 tanesi kendi okulunu tercih etti. Bu durumda adayın kadrolu öğretmen olarak atanabilmedeki sıralaması 129 değil 121 olacaktır. Çünkü kendi okulunu tercih eden sözleşmeli öğretmenler, diğer kadrolu atanacakların sıralamasını hiçbir şekilde etkilememektedir.
Bundan yola çıkarak bir genelleme yaparsak şunu söyleyebiliriz: Atama bekleyen adayların "Kadrolu Atama İçin" şeklinde ifade edilen sıralaması, asıl dikkate alınması gereken sıralamadır. Ancak bu sıralamanın içinde KENDİ OKULUNU TERCİH EDECEK sözleşmeli öğretmenleri hesaba katmamak gerekir. KENDİ OKULUNU TERCİH EDECEK sözleşmeli öğretmenlerin kaç kişi olacağını bilmek mümkün değildir. Ama bir tahmin yaparsak...
Örnek:
"Kadrolu Atama İçin" önünde 1.000, "Sözleşmeli Görevlendirme İçin" önünde 800 aday bulunan biri yaklaşık 900-950 arası bir sıralamayı gerçek sıralaması kabul edebilir. Üstelik bu sıralamada üstlerde yer alanlar içinde tezsiz yüksek lisansı bulunmayanların, tercih dışı atanmak istemeyenlerin, bir takım kişisel sebeplerden ötürü tercih yapmayacakların, vs. varlığını da düşünürsek; örnek verdiğimiz kişinin sıralaması 700-800 arasına yükselebilir.
SÖZLEŞMELİLERİN ÖZÜR DURUMU ATAMASI
Bir hatırlatma daha:
Ağustos ayında kadrolu öğretmen ataması yapılacağı sıralarda, MEB Personel Genel Müdürlüğü kadrolu öğretmen atamasını müteakip, sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılacağını duyurmuştu. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmesinin ardından, sözleşmeli öğretmenler için ek özür durumu ataması yapılacağı belirtilmişti. Ancak yakın zamanda yapılan açıklamalarda, bu durumun tam aksi şekilde olacağı belirtilmiştir. Yani, önce sözleşmelilerin özür durumu ataması, ardından da kadroya geçen sözleşmelilerin boşalttığı pozisyonlar için "sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi" yapılacaktır. Bu atama süreçlerinde takvimin henüz belli olmadığını söyleyelim. Ama anlaşılan o ki: Kadrolu olan sözleşmeli öğretmenlerin boşaltacağı pozisyonlar için yapılacak sözleşmeli öğretmen atamaları Ocak-2011'i bulacaktır.
 
Güven DOĞAN
personelmeb.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş