MEB, öğretmen atamada hataya düşmemeli

Yetkililer, hangi branşta kaç öğretmen alınacağını ve öğretmenlik branşlarının taban puanlarının yeniden belirleneceğini ifade ederek, daha sonra adaylara başvuru duyurusu yapılacağını söyledi.
denilmektedir.

Buradan da anlaşılmaktadır ki MEB 30 bin atamada ısrar edecektir. Tekrar hatırlatıyoruz ki kontenjanlarda artış yapılmadığı taktirde bir çok öğretmen adayımız Ağustos ayında bileklerinin hakkıyla atanabilecek durumda iken bu sınav sonucuna göre atanamamakla karşı karşıya kalacaklardır. Bu durumun vicdanları sızlatması gerekir.

Kaldı ki;1- Kadroyu arttırmak çok zor değildir…2- Yeterli boş kadro zaten vardır3- Atamaların geç yapılmasından dolayı kasada kalan para ile bile binlerce öğretmeni çalıştırmak mümkündür.4- Öğretmen adaylarının haksızlığa uğramamaları için bu gereklidir.

Durum böyle iken bakanlık yetkililerinden; "hangi branşta kaç öğretmen alınacağını ve öğretmenlik branşlarının taban puanlarının yeniden belirleneceğini” açıklamasının gelmesi ise konuya yaklaşımın yanlışlığını ortaya koymaktadır.

Bunun anlamı Ağustos atamasında; Sınıf Öğretmenliği:6515, İngilizce;2256, Okul Öncesi:2308,Matematik;1055, Kimya:155, Fizik:153 İlk atama kontenjanı olarak belirlenmişken bu kontenjanlarda oynanması anlamına gelmektedir. Yani bir branşta artış olursa diğer branşta eksilme olacaktır. MEB toplam alımda 30bin sayısında ısrar ederse bu açıklamanın başka bir anlamı yoktur. Bu mağduriyetleri daha da arttıracaktır. Biz sıralamalarda oynama olması muhtemel olduğu için kontenjan arttırmanın mağduriyetleri gidereceğini ele alırken örneğin iptal edilen KPSS’de bileğinin hakkıyla sınavda yeterli puanı alıp ilk 155.sıralamaya giren bir Kimya öğretmeninin yeni sınavdaki sıralamada 156.solması durumunda büyük haksızlığa uğrayacağını vurgulamak istemiştik. Gelinen noktada bakanlığın açıklamasına göre Kimya branşında alınacak öğretmen sayısı 155 iken bu sayıyı 154’e düşürdüğünde bu öğretmen İptal edilen KPSS’deki 155. sırasını korusa dahi atanamayacaktır.Böyle bir yaklaşım mağduriyeti daha da arttıracaktır. Bakanlığın kadroyu arttırmamaktaki ısrardan vazgeçmesi gerekir. Böylece öğretmen adayları lehine bir adım atmış olacağı gibi KPSS’nin iptali nedeniyle uğradıkları zararlar da bir nebze bertaraf edilmiş olacaktır.Tüm bu nedenlerle MEB branşlar bazında alınacak öğretmen kontenjanlarını belirlerken Ağustos dönemine göre değişikliğe gitmemeli değişiklik olacaksa olumlu yönde yani kontenjanların arttırılması yönünde olmalıdır. Bu da toplam kontenjanı arttırmakla mümkündür. Aksi uygulama MEB tarafından yapılan hata olarak karşımıza çıkacaktır…Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Memurlar.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş