Geleceğin mesleği kopya uzmanlığı !

"Gün geçmiyor ki devlet sınavlarında çekilen kopya haberleri gazetelerde yer almasın... "


Ulusça kopya çeker olduk dünyaya kötü örnek oluyoruz işte sonunda wikileaks patladı, Amerikalı bir zatı-muhterem uluslararası diplomatik dedikoduları kopyalayıp internette yayınladı. Biz dünyayı takip edelim derken dünya geldi bizim kopyacılık sistemimizi kopyaladı!
Devletin her kademesinde görülen işler girilecek okullar için açtığı sınavlarda kopya çekilmesi son birkaç yıldır neredeyse ticari bir sektör haline geldi. Kim demiş Türkler çağın gerisinde diye? Devlet sınav açsın görün siz teknolojik çağdaşlığı! TÜM SORU CEVAPLARI anında cep telefonlarında. Bazen düşünüyorum acaba bu sınavlar devletin yayınladığı amaçlar için mi yoksa pratik akıllı Türk milletinin teknolojiye yatkınlığını sınamak için mi?
Kopya çılgınlığı o kadar ilerledi ki yakında sınav sorularını satan kişiler şirket kurup kendilerini Borsaya Kota ettirirse şaşmamak lazım !!! Böyle bir şey olacak olsa herhalde onların işlem gördüğü tahtalar  kapalı gişe olur !!!!
Bu nasıl bir toplumsal çürüme ki geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz ÖSYM de, devlet kadrolarında çalışarak millete hizmet etmeyi amaçlayan !!!!!! vatandaşlarımız KPSS ve KPDS gibi sınavlarda kopya çekerek işe girmeye çalışıyor. Görünen o ki kimse gerçekten ne okuma derdinde ne de ülkeye millete hizmet derdinde, amaç günü kurtarmak.
Aslında burada gözlemlediğimiz galiba sistemsel bir sorun yaşıyoruz. İnsanlarımız okula girer gibi bu sınavlara giriyor. Acaba bu sınavlar gerçekten aday oldukları mesleklerde gerekli mi? Ve bu bilgileri kullanma alanları olacak mı ? Yoksa işe girecek insanlarımızın daha önce aldığı diplomalarını mı teyitliyoruz ???
Tüm işe alımlarda istenen bu sınav belgeleri gerçekten kişinin işe yetkinliğini yansıtmıyorsa? Kişi aday olduğu işi yüklenecek olgunluk, sabır, ruhsal denge tabi ki vicdani namus anlayışına sahip değilse DAHİ OLSA NE FARK EDER !!!!!! Çünkü bundan sonra ki aşamasa, girilen işlerde rüşvet ve yolsuzluklar olarak medyada önümüze gelecektir.

Bence gelecekte KOPYA UZMANLIĞI bir meslek olarak ortaya çıkabilir. Bu uzmanlar, kopya çekmeye başta kendini sonra devleti ve milleti kandırmaya meyilli kişileri önceden eleyebilirler.

 Pelin TEMELLİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş