2 bin Sözleşmeli Öğretmen eş tayini için bir imza bekliyor

 Sözleşmeli öğretmenler, eşlerine kavuşmak için Maliye Bakanlığı’ndan imza bekliyor. Açılan davalardan bunalan Milli Eğitim Bakanlığı, özre bağlı tayin isteyen sözleşmeli öğretmenler için Maliye’den ‘2 bin yeni kadro’ istedi.
“Ne eş ne gelin oldun, dönüyorsan dön, dönmüyorsan ben boşanıyorum” restiyle karşılaştığını anlatıyor genç öğretmen.
Bir diğeri, “Eşimin yanına gidemiyorum, boş kontenjan yok maalesef. İstifa etmemi istedi, kabul etmedim. İşin benden önemli, tercihini yap, dedi. Ne yapmalıyım” diye soruyor bir başkası.


ONA BİLE TAYİN ÇIKMADI
Diyarbakır’dan Berna Öğretmen ise, İzmir’de görev yapan Polis eşinin yanına gitmek için tayin istiyor. Ancak bu tayini kabul edilmiyor. Bunun üzerine kendisine eşlik etmek üzere kayınvalidesi ve kayınpederi de yanına taşınıyor. Ancak bir gün öğretmen okuldayken, tinerci bir hırsız evlerine giriyor.
Yaşlı adamı 11 yerinden bıçaklayarak öldürürken, yaşlı kadını ise felç ediyor. Öğretmen bir kez daha başvuruyor, “Psikolojim bozuldu artık bu kentten gitmek istiyorum” diye. Müfettiş geliyor, ivedilikle tayininin yapılması gerektiği raporu yazıyor ama aradan 1 yılı aşkın bir zaman geçiyor, hala tayin yapılmıyor.
SÖZDE EŞİTLİK
Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenlerin eşit haklara sahip olduğunu savunsa da uygulamada büyük farklar dikkat çekiyor. Kadrolu öğretmenlere eş durumu, hastalık gibi nedenlerle tanınan ‘özre bağlı yer değiştirme’ talepleri sözleşmeli öğretmenler için kabul edilmiyor.
İşte sözleşmeli öğretmenler, bakanlığın bu tavrı karşısında haklarını aramak için dava açıyorlar. Türkiye’nin dört bir yanında idare mahkemelerinde görülen davaların öğretmenler lehine sonuçlanması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, çareyi yeni kadro talebinde buldu.
2 BİN KADRO
Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’na sözleşmeli öğretmenler için 2 bin yeni kadro istemiyle başvurdu. Devlet Personel Başkanlığı’nın ‘uygundur’ yazısına karşın, son kararı Maliye Bakanlığı verecek.
BAKANIN ÖNÜNDE
Edinilen bilgiye göre Maliye’de kadro ihdasına ilişkin bürokratik imzalar tamamlanırken, son olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in imzası kaldı.
Bakan Şimşek’in, son haftalarda yurtdışı seyahatleri nedeniyle söz konusu kararı imzalayamadığı öğrenildi. Ancak Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun kendisiyle görüştüğü ve Şimşek’ten sözlü olarak ‘olur’ aldığı ifade edildi.
2 BİN YETMEZ
Anadolu Eğitim Sen Başkanı Cansel Güven, 70 bin sözleşmeli öğretmenden 10 bininin çeşitli nedenlerle ‘yer değiştirme’ için bakanlığa başvurduğunu söyledi. Bunlardan 3 bin 600’ünün başvurusunun kabul edildiğini ancak söz konusu illerde ‘uygun kadro’ olmadığı için tayinin yapılamadığını belirtti.
Güven, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2 bin kadro istemesinin olumlu bir gelişme olduğunu ancak talebi karşılamadığına dikkat çekti
YENİ DAVALAR YOLDA
Anayasa’nın eşitlik ve aile bütünlüğü ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle dava açan öğretmenler, Milli Eğitimin yeni kadro başvurusu nedeniyle dava açmaya ara verdiler. Ancak bu sayının yetersizliği durumunda davalara devam edecekler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş