Çubukçu: İmam hatiplilere polislik hakkı verilsin !

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, imam hatip liselerinden mezun olanlara polislik yolunun açılmasına ilişkin düzenlemeyle ilgili olarak ''İmam Hatip liselerinde okuyan çocuklarımız da bu ülkenin çocukları. Her zaman için her çocuğun istediği mesleği edinebileceğin bir ülke hayal ediyoruz. Ben bu kanun teklifini destekliyorum'' dedi.Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nce düzenlenen Türkiye'nin Gelişiminde Turgut Özal'ın Rolü Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni, Turgut Özal Üniversitesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Törenin açılışında konuşan Bakan Çubukçu, merhum Turgut Özal'ın Türkiye'yi dünyaya açması, her alanda bir zihniyet değişimine öncülük etmesi, refah ve özgürlük standartlarını yükseltmesi gibi birçok hizmetiyle Türk siyaset tarihine adını yazdırdığını belirtti.
     Özal'ın bir zihniyet değişiminin mimarı olduğunu dile getiren Çubukçu, onun her şeyden önce topluma, yeni nesillere umut, cesaret ve özgüven aşıladığını, girişimcilik ruhunu teşvik ettiğini söyledi.
     Yeni nesillerin Özal'ın hayatından çok önemli dersler çıkaracaklarını düşündüğünü ifade eden Çubukçu, yeni yüzyılda gençlerden, yenilikçi, özgür düşünen, hayal eden ve girişimcilik ruhuna sahip bireyler olarak kendilerini yetiştirmelerini beklediklerini vurguladı. Çubukçu, ''Yenilikçilik ve yaratıcılık becerilerini, sosyal girişimciliklerini artırarak rekabet güçlerini geliştirmiş nitelikli gençlerimiz bizim en önemli zenginliğimizi oluşturuyor'' dedi.
     Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nce düzenlenen kompozisyon yarışmasının, çocukları kitap okumaya, Türkiye'nin yakın tarihini öğrenmeye, okuduklarını süzgeçten geçirerek kendi üsluplarıyla anlatma becerisi kazanmaya yönelttiğine, bu açıdan anlamlı ve önemli olduğuna işaret eden Çubukçu, günümüzde bilginin ön plana çıktığını, ülkelerin artık bilgiyi üretenler ve bilgiyi satın alanlar olmak üzere 2 ana bloka doğru gittiğini belirtti.
     21. yüzyıldaki bilgi yarışı ve alışverişinin insanlar arası etkileşimi de zorunlu kıldığına dikkati çeken Çubukçu, ''Bu etkileşim sürecinin başarılı gerçekleşebilmesi için etkili ve sağlıklı iletişim şekillerinin bu yüzyılın yeni nesil tarafından öğrenilmesi kendini ve düşüncelerini ifade etme açısından gereklidir'' diyerek gençlere teknolojiyi öğrenmelerini tevsiye etti.
     Çubukçu, ''Birlikte yaşama kültürünü edinmiş, farklılıklara saygılı, kendini ifade edebilen, bir veya daha fazla sayıda yabancı dil konuşabilen, bir sanat veya spor dalıyla en azından hobi olarak ilgilenen bireyler yetiştirmek bir hayal değil. Sadece daha iyi bir planlamayı, daha fazla yatırımı, daha çok özeni ve çabayı gerektiriyor'' diye konuştu.
    
  BİLGİYE DAYALI GÜÇLÜ BİR EKONOMİ HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ
    
     AK Parti hükümetleri döneminde bütçeden en fazla payın eğitime ayrıldığını hatırlatan Çubukçu, bu yatırımların sonucunda alt yapıya ilişkin pek çok sorunun çözüm yoluna girdiğini söyledi. Çubukçu, bu sürecin dünyayla rekabet edebilen bir nesil yetiştirme ve eğitimde kaliteyi yükseltme imkanı sağladığını vurguladı.
     Hükümet olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Çubukçu, ''Küreselleşmiş dünyada uluslararası alanda rekabet edebilecek bilgi toplumunun yetişmesine imkan sağlayan üniversitelerimizin yaygınlaşması ve güçlenmesiyle Cumhuriyetimizin 100. yılında ulaşmayı amaçladığımız bilgiye dayalı güçlü bir ekonomi hedefine ulaşacağız'' dedi.
     Çubukçu, Turgut Özal üniversitesinin de önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin sayılı üniversiteleri arasına gireceğine, özgür düşünen, girişimci, nitelikli toplum önderlerini yetiştireceğine inandıklarını belirtti.
     Türkiye'nin de merhum Özal ile başlayan dışa açılma ve değişim sürecine 2002'den bu yana kazandırdığı ivmeyle güçlü bir küresel aktör olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Çubukçu, bu süreçte, insan haklarına saygılı, demokratik kültürü özümsemiş, tarih ve kültür bilinci gelişmiş, yeniliğe ve değişime açık gençlerin Türkiye'yi kendilerinden çok daha ileriye taşıyacaklarını ve 21. yüzyılın Türkiye'sini oluşturacakları söyledi.
    
 DİĞER KONUŞMACILAR-
    
     Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Galip Demirel, Turgut Özal'ın ölümü üzerinden 18 yıl geçtiğini, bu süreçte Özal'ı unutulmak yerine her geçen gün daha fazla sevgi, saygı ve muhabbetle andıklarını dile getirdi.
     Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral da Turgut Özal'ın Türkiye'nin dışa açılmasında, çağ atlayarak gelişmesinde önemli katkıları bulunduğunu anlattı.
     Üniversitelerindeki eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında da bilgi veren Oral, bu yıl bir fakülteyle eğitim-öğretim dönemine başladıklarını, önümüzdeki yıllarda hukuk, mühendislik ve tıp fakültelerini de faaliyete geçireceklerini ifade etti.
     Konuşmaların ardından ''Türkiye'nin Gelişiminde Turgut Özal'ın Rolü'' konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan Aksaray Yunus Emre Lisesi 12. sınıf öğrencisi Sadullah Narin, kompozisyonunu okudu.
     Galip Demirel, Çubukçu'ya plaket verirken, Rektör Oral da çini vazo hediye etti.
     Bakan Çubukçu da törende yarışmada dereceye giren ilk 3 öğrenciye plaket verdi. Yarışmada dereceye giren öğrencilerle öğretmenlerine dizüstü bilgisayar ve notebook hediye edildi.

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş