113 bin öğretmen emekliye ayrılsın, 270 bin öğretmen atansın!

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, emeklililiği gelmiş 113 bin öğretmenin teşvik edilerek emekli edilmesi, bunların yerine 270 bin öğretmen adayı arasından atama yapılması önerisinde bulundu.

DES'ten yapılan yazılı açıklamada, Avcı'nın Demokrat Eğitimciler Sendikası Araştırma Merkezi (DESAM) tarafından düzenlenen ''Eğitim Sisteminin Sorunları ve Çözümleri-5'' panelinde konuşma yaptığı açıklandı...

Emekli olanların yerine atanacak olan öğretmenlerden geriye kalan öğretmen adaylarının da özel okullar maharetiyle istihdam edilebileceğini belirten Avcı, ''Bunun için de halen yüzde 2'lerde seyreden özel okulculuğun desteklenerek yüzde 10 seviyelerine yükseltilmesi gerek. Devlet, özel okullardan alınan vergileri sıfırlayarak yahut çok aşağılara çekerek ve özel okul yapmak isteyen müteşebbise okul arsasını bedava vererek bu sorunun çözümüne katkıda bulunmalıdır'' dedi.
     Eğitim sisteminin ana sorunlarından olan atanmayı bekleyen öğretmenler ile öğretmen açığı konusunun bu yolla çözüme kavuşturulmasının mümkün olacağını kaydeden Avcı, kopya skandalı nedeniyle mağdur duruma düşmüş öğretmen adaylarının da mağduriyetinin giderileceğini belirtti.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a konuyla ilgili rapor gönderdiklerini bildiren Avcı, şunları kaydetti:
     ''İhtiyaç fazlası branşlarda atanmayı bekleyen öğretmen adaylarına, bir sene eğitim verilerek ihtiyaç duyulan branşlarda atanmaları sağlanabilir. İhtiyaç duyulmayan alanlarla ilgili kimi eğitim fakültelerinin kontenjanları azaltılmalı, kimileri ise kapatılarak, ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmelidir. Gençlerimizin işsizliğe, umutsuzluğa mahkum edilmemesi için hızla adımlar atılmaya başlanmalıdır. Emekliliği gelmiş 113 bin öğretmen teşvik edilerek emekli edilmeli, bunların yerine 270 bin öğretmen adayı arasından atama yapılmalı.
     'Sözleşmeli, ücretli, vekil öğretmenlik' politikaları sağlıklı sonuçlar vermedi. Başbakan Erdoğan'ı ve Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'yu önlem almaya davet ediyoruz. Öğretmenin kendisini devlete adaması gerekirken, sözleşmelilik uygulamasıyla öğretmen, okulunu ve mesleğini benimseyemez duruma gelmiştir. Öğretmenlik mesleğinde; sözleşmelilik, vekillik, ücretlilik kavramı kaldırılmalıdır.'' 

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş