Çubukçu: Öğretmenlikte kariyer basamaklarına yönelik düzenleme çalışması sürüyor

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''öğretmen'', ''uzman öğretmen'' ve ''başöğretmen'' adlı 3 basamaklı yapının kesintiye uğradığını ancak bu sürecin yeniden işletilmesine yönelik düzenleme çalışmalarının
sürdürüldüğünü ifade etti.
Çubukçu, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in ''öğretmenlerin mali durumlarına'' ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.2006'da ilgili yasada yapılan değişiklik ile öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 40 artış sağlandığını belirten Çubukçu, yatılı ve pansiyonlu okullar, özel eğitim okulları ve anaokullarında görevli yöneticilerin haftalık ek ders ücreti saatlerinde artış yapıldığını bildirdi.
Çubukçu, yarıyıl ve yaz tatilinde kurul ve komisyon üyeliği görevi bulunan öğretmenlere, her gün için 3 saat ek ders ücreti ödendiğini belirterek, öğretmenlerin resmi bayram tatillerinde ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılmalarının sağlandığını kaydetti.
Öğretmenlikte ''öğretmen'', ''uzman öğretmen'' ve ''başöğretmen'' adlarıyla 3 basamaklı bir yapının getirilerek, ''uzman öğretmen'' ve ''başöğretmen'' olanların ücretlerinin artırılmasının amaçlandığını ancak bu düzenlemeye ilişkin kanunun Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini anımsatan Çubukçu, ''Bu süreç geçici olarak kesintiye uğramış olmakla, sürecin yeniden işletilmesine yönelik düzenleme çalışmaları sürdürülmektedir'' dedi.
Bakan Çubukçu, bakanlığa bağlı tüm resmi eğitim kurumlarında 566 bin 995'i kadrolu, 630 bin 249 öğretmenin görev yaptığını ifade ederek, ayrıca 2010-211 eğitim-öğretim yılı başında 77 bin 601 kişinin ek ders ücreti karşılığında geçici olarak görevlendirildiğini bildirdi. Nimet Çubukçu, 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle, 9. derecenin 1. kademesinde yeni göreve başlayan kadrolu sınıf öğretmeninin maaşının bin 531 TL, ek ders ücretinin ise 438 TL olduğunu ifade etti.
Yeni göreve başlayan sözleşmeli sınıf öğretmeninin maaşının ise bin 525 TL olduğunu kaydeden Çubukçu, görevlendirilen bir öğretmenin ücretinin ise 813 TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

-TASARRUFU TEŞVİK VE KEY'DE İŞVERENLERİN ÖDEMESİ GEREKEN MİKTAR-
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da MHP'li Çirkin'in, ''Tasarrufu Teşvik Fonu ile Konut Edindirme Yardımı kapsamında ödeme yapması gerektiği halde ödeme yapmamış işverenlerden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takibe konu olan alacaklara'' ilişkin soru önergesini, Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş'ın bilgi notuyla yanıtladı.

Buna göre, tasarrufu teşvik kesintisinde işverenlerin ödemesi gereken miktarın ana tutarı 1 milyon 762 bin 688 TL. Gecikme zammı tutarı ile birlikte toplam alacak tutarı 32 milyon 682 bin 612 TL.
Konut edindirme yardımında işverenlerin ödemesi gereken miktarın ana tutarı ise 117 bin 708 TL. Gecikme zammı ile birlikte bu tutar 2 milyon 387 bin 690 TL.

Anadolu Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş