Danıştay Kararı: Halk eğitim merkezleri sbs hazırlık kursu vermeye devam edecek !

Danıştay 8. Dairesi, MEB’in on binlerce yoksul aile çocuğunun yararlandığı, “Seviye Belirleme Sınavlarına Hazırlık”, “Örgün Eğitime Destek”, “Türkçe”, “Matematik” gibi yetiştirme kurslarının kapatılması kararını iptal etti. Yoksul öğrenciler önceden olduğu gibi özel dershane ücretlerinin yaklaşık yüzde 10’u karşılığında, bazen de hiçbir ücret ödemeksizin Halk Eğitim Merkezi kurslarından yararlanabilecek...


Eğitim-İş Sendikası’nın MEB’in 18 Aralık 2008 tarih ve 7306 sayılı genelgesi hakkında Danıştay 8. Dairesine açtığı davada, iptal kararı çıktı. Genelge öncesinde yoksul öğrenciler, özel dershane ücretlerinin yaklaşık yüzde 10’u karşılığında Halk Eğitim Merkezi kurslarından yararlanabilmekteydi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Eğitim-İş Genel Başkanvekili Levent Akça, “Önceden, eğitimde fırsat eşitsizliğinin yarattığı olumsuzluk bir ölçüde yoksul öğrenci lehine dengelenmeye çalışılıyordu. Bu sistemde, kurs merkezinin personel dahil tüm giderleri ise kurs gelirlerinden karşılandığı için uygulamanın kamuya hemen hiç maliyeti de yoktu. Ancak okullara elektriği parayla satan, genç kuşakları devlet okulu yerine özel okula, mümkün olmaması halinde din istismarcılarının kucağına atmaya koşullanan anlayışın yoksula ve düşük gelirliye verilen bu yaşamsal destek gözüne battı” dedi.


Eğitim-İş’in hukuka ve hakkaniyete aykırı düzenlemeyi yargısal mercilerin huzuruna taşıdığını söyleyen Akça, Danıştay’ın başlangıçta yürütmesini durdurduğu düzenleme hakkında nihai kararını vererek düzenlemeyi tamamen iptal ettiğini söyledi. Akça, “Verilen kararla birlikte çocuklarını özel dersanelere gönderecek ekonomik güçleri olmayan yoksul aileler borç sarmalı ile tarikat istismarı arasında tercih yapma zorunluluğundan kısmen de olsa kurtulmuşlardır. Kararın devleti sevk ve idare eden anlayışa verdiği büyük dersler var. Ülkenin onurlu öğretmenleri ve onurlu yargıçları devlete yoksul aile çocuklarına sahip çıkma sorumluluğunu bir kez daha hatırlattı” diye konuştu.

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş