ÖSYM Sınav sonuçlarında şifre istenmesinin sebebini açıkladı !

ÖSYM, 2010 KPSS Eğitim Bilimleri sınav sonuçlarını 12.11.2010 tarihinde açıklamıştı. Ama, açıklamayı yaparken yeni bir uygulamaya gitmiş ve adaylardan T.C. Kimlik Numaraları ile birlikte, daha önce ÖSYM tarafından kişiye özel verilen şifreleri de istemişti. Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici tarafından,
bu konulara ilişkin 1- Sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylardan T.C. Kimlik Numaraları ile birlikte, daha önce ÖSYM tarafından kişiye özel verilen şifreleri niçin istenmektedir?
2-ÖSYM Başkanlığı, yaptığı uygulamayla, vatandaş otokontrolünü bitirmeyi mi amaçlamaktadır?
3-Bu uygulamadan; Devletin sadece kendini kontrol makamına koyması ve kendi uygun görürse, kopya olduğunu ortaya çıkarması mı amaçlanmaktadır?
4- Bu uygulamadan; Kişilerin puanı bilinemeyeceğinden ve kontrol edilemeyeceğinden bazı kamu kurumlarının yapacağı yanlış personel alım uygulamalarına imkân verilmesi mi amaçlanmaktadır?
5-Bu uygulamadan vazgeçilmesi düşünülmekte midir? sorularını içeren 09/12/2010 tarih ve A.01.0GNS.0.10.00.02.27320 sayılı yazı ekindeki 7/17172 esas numaralı soru önergesine, Strateji Geliştirme Başkanlığının 25/01/2011 tarih ve 409 sayılı yazısı ile Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU tarafından cevap verilmiştir.
Sınav sonuçları ve yerleştirme sonuçlarının kişiye özel bir bilgi olduğu, dolayısı ile diğer kişiler tarafından bu bilgiye ulaşılması, kullanılması ve deşifre edilmesini önlemek için bu tür bilgiye ulaşımın TC kimlik numarası ve adayın şifrer4si girilerek mümkün kılındığı cevabı verilmiştir
İşte Bakanlığın cevabı;
Memurlar.Net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş