Saatinizi bu gece ileri almayı unutmayın !

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında, saatler, 28 Mart Pazartesi günü 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınacak.BilişimSanayicileri Derneği (TÜBİSAD), yaz saati uygulamasına bu yıl 28 Mart tarihinde geçilecek olmasının bu geçişi otomatik olarak yapan dijitalsistem ve altyapılarda, son kullanıcıyı da etkileyecek karışıklık ve sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu. BlackBerry ve iPhone kullanıcılarının sıkıntı yaşayabileceği belirtildi.
Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte mart ayının son pazar günü başlayıp ekim ayının son pazar günü bitiyor. Ancak bu yıla özel Bakanlar Kurulu kararı ile saatler Yükseköğretime Giriş Sınavı'nın (YGS) yapılması nedeniyle bir gün ileriye alındı. Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde, bütün yurtta saatler, 28 Mart Pazartesi günü 03.00'ten (pazar gününü pazartesi gününe bağlayan gece) itibaren bir saat ileri alınacak. Saatler, 30 Ekim 2010 Pazar günü saat 04.00'te geri alınacak. Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrikenerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor. TEİAŞ'ın hesaplarına göre, yaz saati uygulaması ile yıllık ortalama 600-700 milyon kilovatsaat (kWh) tasarruf sağlanıyor.
TÜBİSAD'dan yapılan açıklamada, dijital sistemlerin ve altyapıların hemen hemen tümünde yaz saati uygulamasına geçişlerin otomatik yapıldığı hatırlatılarak, 27 Mart'ta planlanan geçişin 28 Mart'a alınmasının her türlü işlemde yanlış saat bilgisini oluşturacağı, bunun da hem kurumlar hem de son kullanıcılar üzerinde olumsuz etki oluşturacağı belirtildi. Uygulama ile telekom sektöründen ulaşıma, finanstan alışverişe pek çok alandabilgisayar ve dijital altyapıda sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekilen açıklamada, olası aksaklıklarla ilgili şu görüşlere yer verildi: "Bilgi teknolojileri sistemleri açısından; takvim ve zamanlama/planlama uygulamaları, güncel ve geçmişe yönelik tarih hesaplamaları, finans kayıt uygulamaları ve tüm işlem kayıt sistemlerindeyaşanabilecek olumsuzlukların yanı sıra elektronik sistemlerin çeşitliliğine bağlı olarak öngörülemeyecek problemlerle karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olabilecektir. Bu problemler; yaz saati uygulamasına göre çalışan kurum ile son kullanıcıları, yaz saati uygulaması değişikliğinden etkilenen sistemlerle iletişimde olan dünyadaki diğer elektronik sistemleri ve bu değişikliğin yaşandığı ülkelerdeki kurum ve kişilerle irtibatta olan kullanıcıları etkileyecektir."
Derneğin açıklamasında, otomatik geçişle birlikte, pazar günü işlem yapan işyerleri ile bankacılık sistemlerindepara transferlerinin yanlış zamanlarda gözükmesi, uluslararası havayolu taşımacılığında saat farkından doğacak aksaklıklar, sunucular aracılığıyla yapılan ve özellikle uluslararası uyum gerektiren her türlü işlemde yanlış saat bilgisinin olması, e-mail, veritabanı, ödeme sistemleri gibi kişisel uygulamalarda pazar günü için ajandada yer alan hatırlatma, alarm, randevu gibi kayıtların kayması ve belli saatlerde verilen, saat başı ücretlendirme yapılan servislerde aksaklıklar yaşanabileceği hatırlatıldı. Açıklamada, birçok kuruluş ve kişinin elektronik sistemlerinimanuel (elle) ayarlamaları gerektiği ifade edildi.
Anadolu Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş