SBS kitapçıkları neden dağıtılıyor... kopye çeken nasıl tespit edilecek?

Okurumuz gönderdiği elektronik postada SBS kitapçıklarının dağıtılmasının olası bir kopye durumunda ispatın ortadan kaldıracağına dikkat çekiyor...


 İşte o elektronik posta;

Öncelikle SBS konusundaki hassasiyetiniz ve kamuoyunu aydınlatan yazılarınız için çok teşekkür ederim. 8.sınıf öğrencisi ve 3.kez SBS sınavına girecek bir çocuğun velisi olarak önemli bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum ve bu konuda desteğinizi rica ediyorum.

- Geçen yılki uygulama ile 6,7,8.sınıfların SBS Kitapçıkları sınavdan sonra öğrencilere dağıtıldı. Bu yılda iki gün önce yayınlanan SBS Klavuzunda yazdığına göre aynen tekrarlanacak, yani kitapçıklar yine öğrenciye verilecek. Bu çok tehlikeli bir durum. Olası kopya/soru çalma durumlarında ispatı tamamen ortadan kaldırıyor. Kaldıki KPSS Kopya vakaları bu kitapçıklar (dağıtılmayıp, sınav merkezine giden) üzerinden yakalanmıştır.

- Geçen yılki 8.sınıf SBS sınavında 1544 öğrenci soruları tam yanıtladı. Bunların 300 kadarı İstanbul'dan 1200 küsuru Anadolu'dan. Özel Yabancı Okullara gönderilen Türkiye sıralamalarına bakma şansınız olursa göreceksinizki, hiç beklenmedik illerin, hiç beklenmedik ilçelerinden yüzlerce çocuk soruları tam yanıtlamış. Bunun malesef şu anda ispatı imkansız, çünkü soru kitapçıkları öğrencilerde, eğer soru kitapçıkları sınav merkezine geri gider ve olası bir şikayette üzerindekiler incelenecek olursa bu tür adaletsiz uygulamalar/sahtekarlıklar bir nebze engellenir diye düşünüyorum.

- Bir diğer konu da soru kitapçığı balyalarının, sınav sırasında açılması gerekirken bir kaç saat önce açıldığı duyumları. Bu konuda da Milli Eğitim Bakanlığı'nın çok sıkı önlem alması gerekli diye düşünüyorum.

SBS Soru Kitapçıklarının sınav sonrası öğrenciye verilmeyip sınav merkezine gönderilmesi konusunda kamuoyu oluşturmamız için desteğinizi rica ediyorum. Bu milyonlarca çocuğun kaderi için ve bilgisinin korunması için çok çok önemli.

Egitimajansi.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş