Seçim öncesi 30 bin ek öğretmen ataması yapılacak mı?

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, mayıs sonu haziran başında 30 bin öğretmen alınması ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile görüştü. Gündoğdu, görüşmeden sonra açıklama yaparak "Bu konunun daha da somutlaştığına tanıklık ettik" dedi.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme yaptı. Bakan ile 3 başlıkta müzakerede bulunduklarını ifade eden Gündoğdu; sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, 30 bin ek öğretmen ataması ve anasınıflarındaki usta öğreticiler konuları üzerinde durduklarını anlattı. Eğitim-Bir-Sen Başkanı şunları söyledi; "KPSS hırsızlığı dolayısıyla hiçbir suçluluğu olmadığı halde 1 gün önce devlet tarafından 'sınavı kazandın' denmesine rağmen hırsızların oluşturduğu bir tabloda kazanamamış duruma düşen bir mağduriyet var. Bu mağduriyetin giderilmesi için çalışıyorduk. KPSS mağduriyetinin giderilmesi için seçimlerden önce Mayıs sonu Haziran başı en az 30 bin öğretmen alınması gerektiğini söylemiştik. Bugün bu konu ile ilgili umutlarımız daha arttı. Sayın Bakanı'n da daha önceki görüşmemizde 'Buna sıcak bakıyorum' diye ifade ettiği konunun daha da somutlaştığına tanıklık ettik. Bunun memnuniyeti içerisindeyiz."

Bakanlar Kurulu'na ve Başbakan'a taşınacak

Öteden beri öğretmenin vekili, ücretlisi, sözleşmelisinin olmayacağını söylediklerini ifade eden Gündoğdu, "Öğretmen eğitim işinin lokomotifidir. Asli olarak kadrolu yapılması gerekir. Mücadelemizde, dile getirdiğimiz sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi de daha önce birkaç kez olumlu yaklaşılmasına rağmen eski Bakanımız, yeni Bakanımız sıcak yaklaşmasına rağmen diğer Bakanlıklar boyutu da dikkate alınarak geciktirilmişti. Şimdi bunun da kademeli olarak geçişine yönelik artık, umudun çok daha arttığı beklentinin artacağı ve çözümü çok daha yakın olduğu bir görüşmeyi gerçekleştirdik. Sayın Bakanımızı bu konuyu da daha fazla önemseyerek hem Bakanlar Kurulu'na hem de Başbakan Erdoğan'a taşıyacağını ifade etti" dedi.

'Kademeli olarak geçiş takvimini bekliyoruz'

70 bin kadro bekleyen öğretmeni mutlu etmek adına inançlarının ve güvenlerinin arttığını ifade eden Gündoğdu, "Artık bundan sonra bunun kademeli olarak geçiş takvimini bekliyoruz. Öğretmen alımı ile ilgili Haziran başı Mayıs sonu yapılacak bir alımla hem öğretmen açığını gidermede hem KPSS sınavını kazandığı halde ikinci sınava moralsiz girerek daha önceki sınavda tutturduğu puanı, birkaç puan eksiği ile tutturan arkadaşlara istihdam imkanı sağlamış olacak" diye konuştu.

'Usta öğreticilerin mağduriyetini çözmek için talimat verilecek'

Anasınıflarında görev yapan usta öğreticilerin sorunlarına da değinen Gündoğdu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunların lisans tamamlamasıyla kadroya geçirileceği sözü verilmişti. Bu arkadaşlarımız bu doğrultuda lisans tamamlamayı yaptılar. Yaş 40'a geldi. 40 yaşına gelmiş olmaları dolayısıyla bundan yararlanamayacaklardı. Bunu da Bakan'a ilettik. Bu konu üzerinde bir çalışma yapacaklarını, bu mağduriyeti çözmek içinde bir talimat vereceğini ifade etti."

 Egitimajansi.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş