Teknik Eğitim Mezunları: MEB bizi unuttu mu?

Teknik Eğitim mezunları gönderdikleri elektronik postada öğretmen atamalarında TEF mezunlarına verilen kontenjanların artırılmasını istiyorlar...


İşte o elektronik posta;

Üniversitelerin Teknik Eğitim Fakültesi bölümlerinden mezun olan binlerce öğretmen adayı kendilerine verilen sözlerin tutulmamasından ve unutulmaktan bir hayli sıkıntılılar..

M.E.B Teknik ve Mesleki Eğitime maalesef gerektiği kadar önem vermemektedir. Mesleki ve Teknik Eğitimin önemine yönelik sürekli demeçler veren Sayın Çubukçu ve Milli Eğitim yetkilileri maalesef Teknik Öğretmen atamalarına gelince tüm bu sözlerini unutmaktadırlar.
70.000 Teknik Öğretmen 11 yıldır atama beklemektedir. Tüm Mesleki ve Teknik Branşlara ayrılan rakam maalesef ki 100-150 arasındadır. Mesleki Eğitimin önemini sadece katsayı meselesi üzerinden yorumlayan M.E.B yetkilileri, Mesleki Eğitimin en önemli unsuru olan Teknik Öğretmenleri gündemlerine dahi almamaktadır. Meslek Liselerinde Teknik Öğretmen açığı çok büyüktür.
Derslere maalesef ücretli öğretmen adı altında öğretmenlik yeterliliği taşımayan 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları sokulmaktadır. En gelişmiş meslek liselerinde bile Teknik Öğretmen ihtiyacı korkunç boyutlardayken M.E.B hangi akla hizmet Teknik Öğretmen ataması yapmamaktadır. Milli Eğitimin resmi rakamlarına göre Teknik Öğretmen açığı binlercedir. Ancak Haziran atamasında Teknik ve Mesleki Branşlara ayrılan rakamlar çok komiktir. Bazı branşlardaki rakamlar aşağıda verilmiştir.

2010-1 KADROLU ILK ATAMA KONTEJANLARI

Büro Yön. ve Sekreterlik------------------7
Elektrik-Elektronik Tek./Elektronik-----12
Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri--1
Giyim Üretim Teknolojisi------------------15
Makine Tek./Makine Ressamlığı--------1
Metal Teknolojisi----------------------------14
Motorlu Araçlar Teknolojisi---------------9
Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme---7
Plastik Teknolojisi--------------------------1
Makine Tek./Makine ve Kalıp------------9
Şimdi Mesleki ve Teknik Eğitimi önemsediğini söyleyenler bu rakamları mı layık görüyorlar? Sayın Çubukçu “Mesleki eğitimi %23’ten %45.6’ e çıkardık” , “mesleki eğitim de en az okulöncesi kadar önemli” derken bu kontejanlar hangi mantığın ürünü?
Öğretmenlikte yaş sınırı 40 , siz 11 yıl boyunca 3-5 kişi atayarak aslında atama yapmayacaksınız ve 70.000 Teknik Öğretmeni atıl halde bırakacaksınız; 23 yaşında Üniversiteyi kazanan bir kişi 4 yılda mezun olursa yaşı 27 olur , 2 yıl Yüksek Lisans yaparsa yaşı 29 olur,askere uzun dönem giderse 2yılda askerlik yaş olur 31 , 30 yaşını aştığı için Polislik dahil kamuda hiçbir yere başvuramaz. Böyle bir aday 11 yıl atanamzsa ki MEB in uygulamadaki realitesi öyle,bu arkadaşımızın yaşı 43 OLUR . 40 YAŞINI AŞTIĞI İÇİN ÖĞRETMENDE OLAMAZ, Bu nasıl bir Adalet, bu nasıl bir mantık,bu nasıl hakkaniyet.
Bu durumdaki bir vatandaş hakkını nerede ve nasıl savunabilir,işi olmadığı için avukat tutamaz ,torpili olmadığı için derdini kimseye anlatamaz, parası olmadığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidemez. Sorarım size Anayasadaki en temel kişilik ve vatandaşlık haklarından birisi de ''hak arama hürriyeti'' değilmidir? Hak arama Hürrüyeti Anayasada sadece güzel görünsün diye yazılmış bir cümlemidir,yoksa hakkı hak edene vermek içinmi düzenlenmiştir ,hakkı nasıl kullanacağız ve nasıl elde edeceğiz? Bu duruma sebep olan büyüklerimiz vicdanen bu durumdaki kişileri hiç düşündünüzmü,bunun vebali Allah katında çok ağırdır.Lütfen artık siyasi kimliğinizle değil bir insan olarak bu durumdaki insanların sorunlarını görmezden gelmeyiniz.

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş