MEB'den alan dışı atamaya cevap: Yeterli sayıda rehber öğretmeni yok!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), rehber öğretmenlik için ayrılan kontenjanda 146 açık olduğunu ve ihtiyacı ise felsefe alanından gidereceğini açıkladı...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, son günlerde rehber öğretmenlik ve teknoloji ve tasarım alanı öğretmenliğine atanma konusunda kamuoyunu yanıltıcı haberlere yer verildiği söylendi.

MEB'in, öğretmen olarak atanacakların atanmaları konusundaki mevzuatta yer alan düzenlemelerin anımsatıldığı açıklamada, 2011 yılı Haziran atama döneminde rehber öğretmenlik için 1194 kontenjanın ayrıldığı ancak potansiyel aday sayısı 1048 olduğundan 146 kontenjan açığının ortaya çıktığı belirtildi. Ayrıca teknoloji ve tasarım alanı için de 92 kontenjan açığının bulunduğunun vurgulandı. Açıklamada, şunlara yer verildi: “Rehber öğretmen açığının daha önceki yıllarda olduğu gibi felsefe alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları mezunlarıyla teknoloji ve tasarım alanı öğretmen açığının da aynı şekilde daha önce olduğu gibi teknoloji ve tasarım alanını kapsayıcı mesleki ve teknik alanlara kaynak olan bölüm mezunlarıyla karşılanması kararlaştırıldı. Ancak, rehber başvuruda bulunanların tamamının atanmasından sonra ihtiyacın belirlenen yükseköğretim programları mezunlarıyla karşılanmasına karar verildi.” Bu kararın, 2011 atama dönemleri ile sınırlı tutulduğunun vurgulandığı açıklamada, “Alanların özelliği göz önünde bulundurulmuş ve kamu yararı gözetilmiştir. Ayrıca herhangi bir kesim de hedef alınmamış veya korunmamıştır. Söz konusu alan öğretmenliklerine başvuru hakkı olan potansiyel adayların hakları tamamıyla korunmuştur. Öğretmen ihtiyacı öğretmenlik formasyonunu kazanmış öğretmenlerle karşılandığı sürece formasyonu olmayanların ataması yapılmamaktadır” denildi.

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş