Meslek liselilere mühendislik yolu açıldı !

YÖK, meslek liseliye mühendislik yolunu kapatan Danıştay kararına çözümü buldu. Buna göre teknoloji fakültelerinin mühendislik bölümüne girmek isteyen adaylar LYS'ye katılacak.

Ancak onların ortalamaları fen veya Anadolu liseleri ile karıştırılmayacak. Tavan ve taban puanlar başarı oranlarına göre kendi aralarında sıralanarak haksız rekabet önlenecek.'Katsayı' engeli yüzünden yıllarca istedikleri bölüme yerleştirilmeyen meslek liseliye, geçen yıl 7 üniversitede kurulan 'teknoloji fakülteleri' ile mühendis olma imkânı tanındı. 3 bin 600 meslek liseli, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanıyla bu fakültelere girmeyi başardı. Ancak bu yıl, Danıştay'ın iptal kararıyla sınava katılan 250 bin meslek liseli, bu haktan mahrum edildi. Danıştay öğrencilere, genel lise derslerini de içeren Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) alacağı puanla bu fakültelere girmesini önerdi. Fakat genel liselilerin iki yılda hazırlandığı sınava öğrencilerin 1,5 ayda nasıl hazırlanacağı sorusu havada kaldı. Gençleri rahatlatan çözüm YÖK'ten geldi. Buna göre meslek liseli, diğer liseliler gibi LYS-1, LYS-2 ve YGS-1 ortalamasıyla oluşan MF-4 puan türünden teknoloji fakültesini tercih edecek. Ancak meslek liselilerin taban ve tavan puanları kendi aralarındaki sıralamayla belirlenecek. Böylece haksız rekabet önlenmiş olacak.
YÖK'ün, meslek liselilerin, 19 Hazi-ran'da yapılacak LYS'de mağdur olmamaları için aldığı karara göre adaylar, fen ve Anadolu lisesi öğrencileri gibi YGS-1, LYS-1, LYS-2'nin ortalamasıyla oluşan MF-4 puan türünden tercih yapacak. Teknoloji fakülteleri için iki ayrı tavan ve taban puan belirlenecek. Fen, Anadolu ve düz lise öğrencilerinin tavan ve taban puanları ayrı hesaplanacak. Teknoloji fakültelerinde sadece meslek liselilerin girebildiği yüzde 60'lık kontenjanın taban ve tavan puanı ise meslek liselilerin başarı ve sınav ortalamalarına göre saptanacak. Buna göre mühendisliğe fen liseli 400, meslek liseli ise 300 civarında bir puanla yerleşecek. Kararı son derece adil bulan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, "Her iki tarafın da YGS puanları karşılaştırıldığında öğrencilerin seviyesi arasında fark olmayacak. YGS-1 puanıyla ne kadar kişi girecekse MF-4 puanıyla da aynı sayıda aday bu bölümlere yerleşecek." dedi.
Zaman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş