Başbakan Erdoğan: Düz liseleri yüzde 25'e çekeceğiz


 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, düz liseleri eğitimdeki yerini yüzde 25'lere çekeceklerini, meslek liselerini ise yüzde 70'lere çıkaracaklarını söyledi. Erdoğan, her organize sanayi bölgesine bir meslek lisesi kurma hedefinde olduğunu dile getirdi.
Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (SU-NUM) açılışında konuşan Erdoğan, meslek liselerini artıracaklarını, düz liseleri ise azaltacaklarını açıkladı. Erdoğan, "Düz liseleri artık yüzde 30'lara 25'lere çekecek, meslek liselerini ise yüzde 65-70'lere çıkaracağız. Batı bununla ayağa kalktı. Sanayiye gittiğimiz zaman ara elemanda ciddi sıkıntı çektiklerini söylüyorlar. Çünkü ara elemanı da kendileri yetiştiriyor."
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın konuşmasında 'çevrenin sanayi ile dolu olduğunu ve Sabancı Üniversitesi'nin sanayi ile iletişim içinde olduğunu' söylediğini hatırlatan Erdoğan, "Ama ben daha farklı düşünüyorum. Bir hedefimiz var. Her organize sanayi bölgesinin içinde meslek lisesinin olmasıdır. Orada okuyan çocuklar her gün belli saatinde okulda okuyacak. Belli saatinde de kendi mesleğiyle ilgili stajını yapmak suretiyle yetişmeli. Oradan ücret de alarak acil giderini karşılamalı. Gelişmiş ülkeler bunu böyle yapıyor, uzayı keşfetmeye gerek yok. Bizim bunu süratle uygulamaya koymamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş