LYS başarısında "öğretmenleri" unutuyoruz !

LYS sınavları ile ilgili istatistikî sonuçlar açıklandı. Bazı küçük illerin daha başarılı olduğu sayfa sayfa yayınlandı.  Bu illerde ki öğretim başarısında aslan payı öğretmene çıkarılması gerekirken, açıklamalara dikkat edin öğretmenin adı hiç geçmiyor.” 
21 Temmuz 2011 Perşembe 2011 LYS Sınav Puanları açıklandı. ÖSYM değerlendirmeleri, dershanelerin çabaları, öğrencilerin döktüğü bunca alın terinin sonucunu herkes görme şansı buldu. Sınav sonucu bir nevi berber koltuğuna oturmak, saçın önüne döküldüğünde rengine, uzunluğuna kısalığına vakıf olmaktır. Keşke sınavsız bir ülkede, sınavsız bir dünyada yaşayabilme şansımız olsa da her öğrenci istediği okulun istediği bölümünde öğrenim görse. İstediği mesleği elde edebilmek için koştursa ve sonunda istediğini seçmiş, istediği meslekte çalışan, verimli, üretken bireylerden oluşan insanlar topluluğu ile yaşasak. Bunu kim istemez?

Ama ne yazık ki bizim ülkemizde gençlerimizin böyle bir şansları yok. Ailelerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin bunca çabaları içinde mutlu sona ulaşabilen öğrenci sayısı az. Bu durum çok önceki yıllarda da böyle idi. Şimdi de böyle. Adı ne olursa olsun üniversitelere girebilmek için yarışan milyonların yanına zamanla bir de ortaöğretime geçiş için yarışan milyonlar eklendi. Hayat bir yarış, yaşam devam ediyorsa bu yarış olacak. Bu yarışın adil olması gerekiyor.

Servet düşmanı değiliz.Ama fakirin çocuğunun 460-500 puan aralığında giremediği hukuk fakültesine zenginin çocuğu 370-400 puan alması durumunda girebiliyor.Parası olanın imkanlara kavuştuğu bir düzen…Devlet ilköğretim okullarında ve liselerde seviye sınıfı yapmayın derken, bunu sıkı sıkıya takip ederken,kendisi seviye okullarını sisteminde oluşturmuş..ÖSYM bir kez daha tescilledi ki LYS de liselerin başarısı Fen Liseleri,Anadolu Öğretmen Liseleri,Anadolu Liseleri şeklinde sıralanıyor.Bu sıralama ortaöğretime geçişte MEB SBS sınav sistemi ile ortaya çıkıyor.SBS ile seviye sınıfları yerine seviye okulları oluşursa sorun yok,seviye sınıfı oluşursa, bu bir eğitim sorunu.

Bu yarışın kazanılmasında ve kaybedilmesinde en büyük pay sahibi yine hiç kimsenin görmediği veya görmek istemediği öğretmenler… Aileler başarıya ulaşmış öğrencilerini alıp basına poz verilerken, bu başarıların asıl kahramanlarının esamisi okunmuyor. En yüksek statülü okulları ve meslekleri kazandıran öğretmenler belki de bir mahcubiyetle ön plana çıkmak istemiyorlar. Çünkü onlar bu ülkede hiçbir zaman madden ve manen hak ettikleri saygın statüyü elde edemediler. Bakanı, vekili, mebusu, memuru, valiyi, kaymakamı, hâkimi, savcıyı onlar yetiştirdi. Ama emekleri yılda bir kez hatırlanabilmekte. Adı da öğretmenler günü. Öğretmenler gününde dahi onlara hiç hak etmedikleri muamelelerde bulunan, protokol zevatı tanırım. Öğretmenler bu ülkenin en angarya işlerinin yaptırıldığı bir meslek grubu haline gelmiş, getirilmiştir.

“Arkasındaki eli görmeyenler, yazıyı kalem yazdı sanır”.Bu ülkede başarı adına, bilim, sanat, spor adına her ne güzellik yaşanıyorsa bunda öğretmenlerin doğrudan katkısı vardır. Böyle önemli bir günde, sbs ,lys SINAV SONUÇLARININ açıklandığı günlerde en azından yetkililerin çıkıp, bu çorbada tuzu olanlara teşekkür ederiz. Sizleri unutmadık demesini beklerdik. Sadece ulusal egemenlik bayramlarında çocuklarla birlikte yapılan makam ziyaretlerinde, ya da öğretmenler gününde verilen mesajlar inanın bu kadar etkili olmaz.

Yirmi yıldır bu bakanlığın içinde çalışan ve yakın takip eden bir meslektaşınız olarak söylüyorum. Biz sınavlardan sonra yetkililerden böyle bir açıklama hiç duymadık. Öğretmenlerimizi unutmayalım. Vefasızlık yapmayalım. İllerde Valilikler tarafından yapılacak iki satır açıklama öğretmenlerimizi onura etmeye yeter. Devlet okullarında özveri ile çalışan, öğrencilerine bir şeyler öğretmek adına kendini paralayan öğretmenlerin en azından sınav sonuçları açıklandığında hatırlanması gerekmez mi?

Zor şartlar altında çalışarak öğrencilerimizin başarılarına katkı sağlayan tüm öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.

Emin KÜÇÜK
Eğitim Yöneticisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş