Ömer Dinçer: Milli Eğitim Bakanlığı benim için sürpriz oldu / Video Haber

Milli Eğitim Bakanlığında hemşehriler görev devir teslimi yaptı. Milli Eğitim Bakanlığına atanan Ömer Dinçer, görevi selefi Nimet Çubukçu'dan devraldı.Milli Eğitim Bakanlığı Bakan makamında görev devir teslimi dolayısıyla tören düzenlendi.

Törende Çubukçu, Dinçer'i Milli Eğitim Bakanı olmasından dolayı kutlayarak, yeni kabinenin ülkeye hayırlı uğurlu olmasını diledi.
''Bu görevi her şeyden önce bir siyasi büyüğüme, ağabey diye hitap ettiğim birine devretmenin mutluluğu ve onuru içerisindeyim'' diyen Çubukçu, siyasi hayatta 9 yıldır bulunduğunu, milletvekilliğinin yaklaşık 6 yılını bakan olarak geçirdiğini anlattı. Son 2 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüttüğünü anımsatan Çubukçu, ''Sanıyorum Türkiye'nin en uzun süre kesintisiz bakanlık yapan kadınıyım. Aynı zamanda ülkenin ilk kadın Milli Eğitim Bakanıyım, dolayısıyla bu hep onurdur benim için. Sayın Başbakanımıza, ülkemiz kadınlarına duyduğu güven, takdir ve taltif için çok teşekkür ediyorum, kendisine minnettarım'' diye konuştu.
Bundan sonraki dönemde de milletvekili olarak kadınlar adına yürüttüğü siyaseti en iyi şekilde icra etmeye çalışacağını söyleyen Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Güzel olan ilkleri ve bunun onurunu yaşamış olmam. 1 aylık Milli Eğitim Bakanıyken Kars'a gittiğimde kız yurdunda bir öğrenciye 'ne olmak istiyorsun' diye sorduğumda, 'Milli Eğitim Bakanı' cevabını vermişti. Dolayısıyla bir kadın milli eğitim bakanı olarak 1 ay sonra kız çocuklarının hayallerini değiştirebildiysem ne mutlu bana. Ben bir kez daha Sayın Başbakanımıza bugüne kadar verdiği tüm görevler için takdirleri, taltifleri için teşekkürlerimi, minnetlerimi sunuyorum ve tekrar hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Şu anda bir Karaman milletvekilimiz burada galiba iki Karamanlı arasında görev devir teslimi yapılıyor.''

-''9 YILLIK İKTİDAR DÖNEMİNDE ÇOK ÖNEMLİ ŞEYLER YAPILDI''-
Ömer Dinçer de 9 yıllık AK Parti iktidarı döneminde milli eğitimin altyapısıyla ilgili çok önemli gelişmeler sağlandığını ifade etti. Hem derslik sayısının artırılması hem de bilişim altyapısının oluşturulması, müfredatta gelişmeler sağlanması gibi gelişmeler yaşandığını söyleyen Dinçer, sadece altyapıda değil aynı zamanda eğitime erişim konusunda da ciddi kolaylıklar sağlandığını kaydetti. Okullaşma oranlarına bakıldığında bu gelişimin ne kadar ilerlediğinin görüldüğüne işaret eden Dinçer, ayrıca şartlı nakit transferiyle eğitime ciddi bir destek de verildiğini anlattı.
''Türkiye'de 9 yıllık iktidar döneminde çok önemli şeyler yapıldığını düşünüyorum'' diyen Dinçer, şöyle konuştu:
''Bu açıdan öncelikle Milli Eğitim Bakanımız Sayın Çubukçu'ya ve ondan önce Milli Eğitim Bakanlığı görevi yapmış arkadaşlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığı zor bir görev, sorumlulukları fazla ve ağır bir yüktür. İnşallah bizlere güvenenleri mahcup etmeden bu sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışacağız. Bu vesileyle bana altyapısı sağlam bir teşkilat emanet ettikleri için Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.''

-''BU ÇOK OLAĞAN BİR ŞEY''-
Çelik ve Dinçer daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. ''Kabine dışı kalmak sizin açınızdan sürpriz oldu mu'' sorusuna Çubukçu, ''Ben hiçbir şeyi sürpriz bulmam. Sürpriz olması için olağanüstü bir durum olması lazım. Bu çok olağan bir şey. 6 yılı aşkın bir süredir bakanlık yapıyorum, hayatımız boyunca yapacağımız görevler değil bunlar. Bunlar siyasi görevler, dolayısıyla her zaman, her duruma uygun bir değerlendirme yapılabilir. Ben bu değerlendirmeleri ve takdirleri nasıl göreve gelirken gülerek, gülümseyerek karşılamışsam aynı şekilde giderken de gülümseyerek karşılayacak birisiyim. Dolayısıyla hiçbir şey sürpriz değildir, bu manada'' dedi.
Ömer Dinçer de ''Milli Eğitim Bakanlığına atandığını nasıl öğrendiği'' sorusuna ''Doğrusu benim için sürpriz oldu, ama bundan gurur duyduğumu da ifade etmek isterim. Çalışma Bakanlığı görevimden sonra benim için belki iyi bir değişiklik olarak düşünülebilir'' karşılığını verdi.

-''GÖREVİMİZİ ETKİN BİR ŞEKİLDE YAPMAYA ÇABA SARF EDELİM''-
''İşçilerle mi yoksa öğrenci, öğretmenlerle mi uğraşmak daha zor'' sorusu üzerine Dinçer, şöyle konuştu.
''Doğrusunu söylemek gerekirse Çalışma Bakanlığında hep şunun için şükrettim. Orada işçiler var işçilerin sorunlarına hizmet ediyorsunuz, emeklilere ve yaşlılara hizmet ediyorsunuz, hastalara hizmet ediyorsunuz. Ben hastalara, sizlere hizmet ettiğim için orada çalıştığım müddetçe şükrettim Cenabı Allah'a. Buraya geldik, hakikaten buradaki görev çok daha onurlu bir görev, öyle düşünüyorum. Çünkü, burası da çocuklarımızı yetiştireceğimiz, öğretmenlerimize sahip çıkacağımız bir yer. Ülkenin geleceğiyle ilgili kararlar vereceğimiz yer. Bu açıdan bakıldığında bir tercih yapmak hiç doğru değil. Sadece görevimizi etkin bir şekilde yapmaya çaba sarf edelim diye düşünüyorum.''
''Milli Eğitim Bakanı olarak ilk ne yapmayı planlıyorsunuz'' sorusunu Dinçer, şöyle yanıtladı:
''Özellikle bugüne kadar yapılan altyapıları fazlasıyla geliştirmeye ve onun üzerine bir şeyler koymaya çalışacağım. Temel hedef olarak da belki niteliğin artırılmasıyla ilgili çalışmalara, projelere daha fazla ağırlık vereceğim, daha fazla zaman ayıracağım. Konuyu belki ikiye ayırmak lazım. Türk eğitim sistemiyle ilgili sorunları ve bir de Milli Eğitim Bakanlığının sorunları diye bakmak mümkün. Bu açıdan bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığının sorunlarına özellikle öğretmenlerimizin inisiyatif kullanabilen öğretmenler olmasına, yetişen çocuklarımızın da özgür birey olmalarına çaba sarf edeceğim. Zaman ayıracağım hususlar bunlar olacak.''
''ÖSYM ile ilgili bir tasarrufunuz olacak mı'' sorusu üzerine Dinçer, ''Önce yerime geldikten sonra ayrıntılı bir teşhis yapmadan, mevcut durumu ayrıntılı bir şekilde görmeden bu konularda bir karar vermek istemiyorum doğrusu'' dedi.

Bakan yardımcılığı için önereceği herhangi bir isim olup olmadığına ilişkin soruya Dinçer, ''Şimdilik henüz öyle bir şeye hazır değilim, zihnen. Zaman içerisinde değerlendireceğim'' yanıtını verdi.
Konuşmaların ardından Çubukçu ve Dinçer, birbirlerine çiçek sunarak gazetecilere poz verdi. Daha sonra Çubukçu, ''kahveleri ben söyledim'' diyerek Dinçer'e kahve ikram etti. Kahvenin ardından Dinçer, Çubukçu'yu aracına kadar uğurladı. Bu sırada Bakanlık bürokratları Çubukçu'yu alkışladılar. Ömer Dinçer daha sonra makamına geçerek Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek, müsteşar yardımcıları, Talim Terbiye Kurulu Başkanı ve Teftiş Kurulu Başkanlarıyla bir toplantı yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda devir teslim merasimi yapıldı. Eski bakan Nimet Çubukçu, görevini Ömer Dinçer'e devretti.


Ömer Dinçer: Milli Eğitim Bakanlığı benim için... memurlarNET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş