OÖBP'nizi Mutlaka Dikkatle İnceleyin !


"LYS sonuç belgelerinizi dikkatle inceleyin.Sınavda aldığınız puan ve sıralama ile Orta Öğretim Başarı Puanı (OÖBP) eklendikten sonra ortaya çıkan Yerleştirme Puanı'nızdaki sıralamalara dikkatle bakın. Eğer arada uçurum varsa da şaşırmayın. Çünkü bu konuda büyük hayal kırıklıkları yaşanıyor. Tabi eğer hata yoksa."


Türkiye gibi  adil ölçme değerlendirme sisteminin bulunmadığı ülkelerde okul başarı puanının üniversite giriş puanına eklenmesi hiç doğru değil.  Hele hele her yıl mezuniyet durumuna göre değiştirilmesi hiç adil değil. Çünkü not sistemi sağlıklı işlemiyor.
İşte size bunun çok çarpıcı örneklerinden birisi:
OÖBP Ytzünden Şansımı Yitirdim
"Abbas Bey merhaba, size buradan mail atıyorum çünkü durumum biraz uzun ve karışık olduğu için, bir de fazla kişisel olduğu için sitenizden sormadım.
Ben K. Lisesi 2009 mezunuyum. Ham puanım 283,9 civarı, toplam puanım ise 361,2'ydi. Küsüratlarla birlikte tam işlem yapınca okul puanım 80 üzerinden 77,2 falan geliyordu.
Ortaöğretim başarı puanım ise 80,29.
Benim bildiğime göre ortaöğretim başarı puanı girdiğiniz sene hesaplanıyor ve de değişmiyor.
Fakat gelin görün ki bu sene 850. olduğum ve tercih yapmayı düşündüğüm MF-4 puan türünde okul puanıyla sıralamam neredeyse 200 kişi düşüyor ve 1039 oluyor.
Ben bunun bugün farkına vardım, sınav sonucu olarak hep 850 yi görmüştüm, dikkat etmemiştim yerleştirme sonucuna, fakat %100 full yaptığıma emin olduğum LYS kimya bölümümde 1 tane hata gözüktüğü için tekrar bakayım dedim.
Ve bu sonuçla karşılaştım. Bir de üstüne üstlük yerleştirme puanından ham puanımı çıkarınca geriye 70.5 kalıyor.
Lisemizin bu seneki durumunun çok çok daha iyi olduğunu biliyorum.
Yani 80 üzerinden 77 geldiyse bana 2009da şimdi de 72-73 gelir diye düşünüyordum.
 Bir de lisemizin bu sene LYS başarısı olarak daha iyi olduğu için normalde gelmesi gereken 72-73 puan aralığından da yukarıda gelir diye düşünüyordum. 
Ama yüksek gelmesini geçin 70 puan çok komik bir rakam değil mi? Hocam ben Bilkent Üniversitesi burslu gittiğim Makine Mühendisliğini bırakıp tekrar girdim.
Girdiğim sene yani 2009'da da Boğaziçi Makinayı 0,4'le kaçırmıştım. O zaman puanımda bir hata yoktu ama bu sefer ÖSYM'nin hatası yüzünden tekrar o durumlara düşecek halim ve enerjim yok gerçekten.
Benim tahminim büyük ihtimalle beni 2011 K. Lisesi mezunlarıyla aynı okul sıralamasına soktular ve alt dönemin notları genelde yüksek olduğu için ben aşağılara kaydım.
1 puan bile kaç kişiyi etkiliyor hocam lütfen gerçekten LÜTFEN! ilgilenirmisiniz bu konuyla.
ÖSYM'ye dilekçe göndermiştim Kimya sorumla ilgili fakat internetten aldığımı değil, banka şubesinden yatırdığım dekontun referans numarasını yazmışım. O yüzden büyük ihtimalle onu da kabul etmeyecekler.
Ben bu durumu kimya sorumla beraber tekrar dilekçeyle göndereceğim fakat biliyorsunuz ÖSYM hata yapsa da ondan geri dönüşü olmuyor.
 Hatasını kabul etmiyor ya da ilgilenmiyor, görmezden geliyor.
 İlla torpilimizin olması gerekiyor kısaca.
Peki  bu durumda ne yapabilirim ben başka ne önerirsiniz?
Okulumla mı gidip konuşayım?
İnternetten baktım, okul notlarının bildirilmesi tarihi çoktan geçmiş.
Olay ÖSYM'de bitiyor anladığım kadarıyla. Onlar ve ilgisiz personellerinin vurdumduymazlığına kurban gitmek istemiyorum.
 Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler, iyi çalışmalar..."


Egitimajansi.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş