Tercih yaparken puana değil sırana bak !


LYS maratonunda karar anına sayılı günler kala uzmanlar doğru tercih için adayları uyarıyor...


Tercih listenizi puanınıza bakarak değil, başarı sıranızı göz önünde tutarak hazırlayın.
Zira puanlar her yıl farklılık gösteriyor. Bir önceki yıl, sizin bu sene sahip olduğunuz puanla öğrenci alan bir bölümün başarı sırası, sizin bu yılki başarı sıranızdan farklı olabilir. Bu yıl edindiğiniz başarı sırası ile alternatifli olarak oluşturduğunuz listedeki bölümlerin başarı sırasını karşılaştırmak size doğru tercih yapmanız noktasında en sağlıklı bilgiyi verecektir. Sene başında hedeflediğiniz programları tercih etmek için, ÖSYM veri analizlerini çok iyi inceleyin. İşte Uğur Dershane uzmanlarından doğru tercih listesi için ipuçları:
- Yükseköğretim Programları ve Tercihler Kılavuzu'nda Tablo 6' da yer alan, mezuniyet alanına göre girilebilecek lisans programlarının kontrolünün yapılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, alan dışı tercihlerde AOBP' niz 0,12 katsayısı ile çarpılacaktır (Tablo 6' da öğrencinin kendi alanında yer almayan tüm bölümler alan dışıdır.)
- Alternatifli bir tercih listesi oluşturulmalı. Tek bir üniversite ya da bölüm üzerine odaklanılmamalı. Sonunda önceliklerinizi gözden geçirip eleme yapın.
- Bir bölüme takılıp kalmayın. İlk altı tercihinizin kendi başarı sıranızdan yukarıda ve en çok istediğiniz üniversite ve bölümler olmasına dikkat etmelisiniz.
Başarı sıranızdan yüksek tercihlere yer verdikten sonra ise, kendi başarı sıranıza yakın ve denk on ya da on iki tane tercih yapmalısınız.
- Önemli olan tercih sırası değil, puan sıralamasıdır, unutmayın.
- Son olarak da son altı veya sekiz tercihinizde girmek istediğiniz bölüm ve üniversiteleri göz ardı etmeden, inebildiğiniz başarı sırasına kadar tercihlerinizde yer vermelisiniz. Yazdığınız son tercih, sizin gitmeyi tercih ettiğiniz son üniversite ve bölüm olmalıdır.
- Alan dışı ya da ortak alan tercihi yapmayı düşünen öğrenciler ise, yazacakları alan dışı bölüm tercihlerini istek sıralarına göre listelerine yerleştirmelidir.
- Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan lisans programları, tercih kılavuzunda Tablo- 8' de yer alır. Tercih listesinde ise Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan programlara yer verilmez. Bu programlara başvuru yapmak için, bizzat okula sınav sonucunuz ile başvuru tarihlerinde gidebilirsiniz. Hem merkezi yerleştirme ile yerleştirildiğinizde ve hem de Özel Yetenek Sınav sonucunda başarılı olarak okula giriş imkanına sahip olduğunuzda, ikisinden birini tercih etmek size kalmıştır.
- 2011 ÖSYS' de tercih yapıp, yerleştirilmediğiniz takdirde, 2012 ÖSYS' de herhangi bir puan kaybına uğramazsınız. Ancak 2012 ÖSYS' de merkezi yerleştirme ile (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve Sınavsız Geçiş hariç) yerleştirilirseniz, 2012 ÖSYS' de puan kaybı yaşarsınız.
- Tercih dönemini, açıklanan tarihleri göz önünde bulundurarak, son gününe kadar kullanınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş