Atanamayan öğretmenler seslerini duyurabilmek için yürüdü/ Video


Beyoğlu'nda, atama bekleyen bir grup öğretmen yürüdü. Taksim'den Galatasaray meydanına kadar ilginç pankartlar taşıyarak yürüyen öğretmen adayları, ağızlarına siyah bant taktı. Öğretmenler, yeni Milli Eğitim Bakanı'ndan acil ek atama yapmasını istedi.Öğretmenlik sınavlarını kazanmalarına rağmen atamaları yapılmayan yaklaşık 200 öğretmen, seslerini duyurabilmek için Beyoğlu'nda eylem yaptı.
Taksim meydanında toplanan öğretmenler, 'Öğretmenler atama istiyor' yazılı pankart açtı.'300 bin öğretmen işsiz' , '55 bin gerçekti hayal oldu' , 'Ücretli kölelik istemiyoruz' , 'Kara tahtamız kara bahtımız olmasın' , 'Türkiye için atama vakti' yazılı dövizler taşıyan öğretmenler İstiklal Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Grup yürüyüş boyunca 'Öğretmenler atansın Türkiye kalkınsın' , 'Adaletli atama istiyoruz' , 'Direne direne atanacağız' , 'Ücretli köleniz olmayacağız' , 'Sadaka değil atama istiyoruz' , 'Öğretmenler burada kopyacılar sınıfta' , 'Hakkımızı almadan susmayacağız' şeklinde sloganlar attı.
Galatasaray meydanında ağızlarına siyah bantlarla kapatan öğretmenler adına açıklamayı Yasemin Çim yaptı. Öncelikle kendilerinin öğretmen adayı değil, yıllar boyunca girdikleri sınavlarda gösterdikleri başarılar sonunda öğretmenlik unvanını almış ancak devlet tarafından kadro açılmadığı için ataması yapılmamış öğretmenler olduklarını belirten Çim, burada ataması yapılmamış 300 bin öğretmeni temsil ettiklerini söyledi.
Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun her yıl tek bir atama dönemi olacağını ve Ağustos'ta 55 bin kadrolu atama yapılacağını söylediğini hatırlatan Çim, "300 bin öğretmenin mağduriyetini n bir nebze giderileceğini düşündüğümüz bu açıklama sonrasında Ocak ayında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğretmen atamalarına 40 bin kadro için bütçe ayrıldığını söyledi ve Haziran ayında da bu bütçeden 30 bin atama yapıldı. Ağustos ayı içinde 10 bin atama kaldığı gerçeği ile yüzleştik. Kısaca, mağduriyetimizin giderileceği açıklanırken daha da mağdur edileceğimiz bir senaryonun içine düştük." şeklinde konuştu.
Yaşadıkları sıkıntılardan örnekler veren Çim konuşmasının sonunda Milli Eğitim Bakanından istekleri şöyle sıraladı: "Öncelikle mağduriyetleri acilen giderecek önlemler alınmalı. Her ne kadar bütün sorunu çözmeyecek olsa da yaraların bir kısmını sarmak için 60 bin ek atama yapılmalı. 2012'den itibaren öğretmen atamalarına daha da ağırlık verilerek bir an önce mevcut birikim eritilmelidir."
Grup, basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atarak olaysız dağıldı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş