NAZLI ILICAK YİNE ÖĞRETMEN ADAYLARINI YAZDI

Sabah yazarı Nazlı Ilıcak, bir süredir, özellikle kamuıda işe girmek isteyen adaylardan kendisine ulaşan şikayetleri köşesinden yayınlıyor.
Nazlı Ilıcak köşesinde, bu şikayetleri Müsteşar Efkan Ala'ya ilettiğini, onun da yardımcısı Koloğlu'nun görevlendirdiğini ancak aradan geçen süreye rağmen ses seda çıkmadığını belirtmektedir. İşte Devletin en üst düzey bürokratlarının çözemediği sorunlar...

Nazlı Ilıcak'ın yazısı
Şikâyetler... Çözüm bekleyen sorunlar
Twitter'dan bana ulaşan şikâyetleri yayınlamaya devam ediyorum. Daha öncekileri Başbakan Müsteşarı Efkan Ala'ya iletmiştim. O da Müsteşar yardımcısı Özer Koloğlu'nu görevlendirmişti. Aradan 10 gün geçti; Koloğlu'ndan ses seda çıkmadı. Unutmayalım devlet, halkın hizmetkârıdır. Daha seri bir çalışma gerekiyor. Çünkü herkesin acelesi var, önünü görmek istiyor.

2002 yılında Erdoğan'ın vaadi
1) Tarih 2002 Mayıs; Yer: İzmit merkez mitingi
Tayyip Erdoğan kürsüde üniversitenin karşısındaki alanda konuşma yapıyor, o zamanki koalisyona sesleniyor:
"Şu sisteme bakın hele, ülkede 72 bin öğretmen açığı var, sen sınavla öğretmen seçiyorsun (KPSS), hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin, göreve başlasın. Önüne niye engel koyuyorsun? İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda, bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz."
2) Tarih 2002 Haziran; Yer: Gaziantep
"Yahu bir sürü bölüm öğretmeniniz boşta geziyor. Resim öğretmeni matematiğe, müzik öğretmeni beden dersine giriyor; öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe, bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor. Ama biz iktidar olunca, inşallah boşta öğretmen adayı OLMAYACAK."
3) Tarih 2002; Yer: Samsun
"Buradan sözüm tüm genç öğretmen adaylarına... Siz merak etmeyin, biz geldiğimizde üniversiteyi bitirdiğinizde ne yapacağım, sınavı ya kazanamazsan korkun olmayacak; çünkü sınav olmayacak."
4) Yıl 2002; Yer: İstanbul
"Birçok gencimiz, özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı... Ülkede eğitim çökmüş, köy okulları kapanmış. Merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken, sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun. Bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene beklet, sonra al; o adamda artık heves kalır mı? Öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca, öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak, ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek hiç merak etmeyin."

MEB
2011 KPSS'sine Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 11 bin 544 kadro ayırmasıyla hayallerim suya düştü. Son 6 yılın en düşük alımı. Sınava 230 bin öğretmen girdi, 11 bin 544 kişi alınıyor. Öğretmen açığı 150 bin. Her sene mezun sayısı artıyor. Yeni üniversiteler açılıyor, kontenjanlar yükseltiliyor ve öğretmen açığı fazlalaşıyor."


Memurlar.Net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş