Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ölüyor mu?

On binlerce Sosyal Bilgiler Öğretmeni işsiz, hemen her yıl bu bölüme binlerce öğrenci alınıyor. Peki ya sonrası? İşte bu konuda gelen ortak tepkilerden birisi:

Sosyal Bilgiler Öğretmenleri olarak, 2011 yılı öğretmen atamalarında büyük bir şokla karşılaşmış bulunmaktayız.

Resmi verilere göre branş bazında KPSS ye giren kişi sayısına baktığımızda Sosyal Bilgiler 18.080 sayısıyla bütün branşları geride bırakarak en üst yığılma oranına ulaşmıştır.

Buna karşılık branşımıza verilen kontenjana baktığımızda yığılmanın tam aksine 245 gibi hali içler acısı bir sayıya layık görülmüştür.

Günümüz Türkiye'si son yıllarda artan terör olayları, toplumsal çözülmeler, kuşak çatışmaları gibi maalesef birçok sorunla yüz yüzedir bu sorunların yok edilmesinde gerçek görev eğitime düşmektedir.

Eğitim - öğretim içersinde de gelecek nesilleri bu tür sorunlar konusunda bilinçlendirecek ve toplumu bir arada tutacak yegane konu ve programların işlendiği ders "Sosyal Bilgiler" dir.

Bu denli stratejik öneme sahip bir dersin günden güne önem yitirmesine seyirci kalmak biz bu dersin öğretmenlerini derinden üzmektedir.

Sosyal bilgiler dersinin ilköğretim 4. ve 5. sınıflarda branş öğretmenleri tarafından verilmesi kararının üstünden kaç yıl geçtiği halde bu konuda bir çalışma bulunmamakla birlikte diğer derslerin branş hocaları tarafından verilmesi ise bu derse önem verilmediğinin düşünülmesine neden olmaktadır.

Özet olarak bizler Sosyal Bilgilere verilen önemin artmasını ve ek atamalarda ağustos atamasının onur kırıcılığını unutturmaya yetecek kadar "hakkımız olan!" kontenjan sayısı istiyoruz.

Makamınızdan sesimizin duyulmasını ve gerekli duyarlılığın gösterilmesini arz ederiz.

Saygılarımızla

  Atanmayı Bekleyen Sosyal Bilgiler Öğretmenleri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş