Artık okullar hafta sonu da açık olacak !

Milli Eğitim Bakanı Dinçer’in “hayalim” dediği projeyle okullar hafta sonu da açık kalacak. Amacı ‘okulu sevdirmek’ olan proje kapsamında öğrenciler ders değil, sportif ve kültürel aktiviteler yapacak. Milli EğitimBakanlığı (MEB), öğrencilerin okulu sevmesi için yeni bir proje başlatıyor.
BakanÖmerDinçer’in “hayalim” diye açıkladığı ve öğrencilerin hafta sonları da okula gitmesi sağlanacak projenin amacı, “çocukların sportif ve kültürel aktivitelerini” artırarak okulu sevdirmek.

VELİLER DE GİDEBİLECEK
Proje kapsamında hafta sonları da okullardaki bilgisayarlar öğrencilerin hizmetine olacak. İnternette serbestçe dolaşabilecek olan öğrenciler, araştırma yapmak için internet kafelere gitmek zorunda kalmayacak. Bakanlık, öğrencilerin sportif ve kültürel faaliyetlerin artırılması için okullara talimat verirken, öğrencilerin yanı sıra velilerinin de bu programlara katılması sağlayacak.

OKULLAR SADECE DERSLİK DEĞİL
Projeyle ilgili BUGÜN’e konuşan BakanDinçer, çocukların temel bilgi ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. “Öğrenciler hafta sonu da okula gidecek, ama ders için değil” diyenDinçer, “Okullar sadece derslikleri olan, fiziki alanlar olarak görülmemeli. Okullarımız, bizimiç dünyamızı, vizyonumuzu yansıtanmekanlar olarak algılanmalı. Bu açıdan bakıldığında fizikimekanların sadece derslik olarak görülmesi bizimbaşarılarımızın önündeki en önemli engellerdendir” dedi.

KÜLTÜREL FAALİYET ALANI
Okulların, okul idarecileri kadar, öğrenci ve velilerine de ait olduğunu vurgulayan BakanDinçer, “Okulları öğrencilerin ve velilerin kullanabildiği, rahat girip çıkabildiği ve hatta kendi ailevi veya sosyal, kültürel faaliyetlerini yapabildiklerimekanlar haline getireceğiz” diye konuştu.

12 milyon öğrenci internetten yararlandı
Milli Eğitim Bakanlığı, 2011 yılı başından itibaren 37 bin 19 okul ve kuruma geniş bant ADSL bağlantısıyla internet bağladı. Lise ve dengi okulların yüzde 100’ü, ilköğretim okullarının da yüzde 97’si olmak üzere yaklaşık 12 milyon öğrencinin internet erişimi sağlandı.

Eğitimden başka şansımız yok
Milli EğitimBakanı Dinçer, bu yıl ilk defa atanan öğretmenlere yönelik düzenlenen uyum eğitimini başlattı. Öğretmenlere video konferans yöntemiyle seslenen Dinçer şunları söyledi:
“Gittiğiniz yerlerde fiziki şartları gördüğünüz zaman sıkıntı duyacaksınız. Daha da önemlisi görev yaptığınız özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu’daki birçok ilimizde yaşamşartlarının, ekonomik gelişmişliğin, insanların gelir düzeyinin verdiği sıkıntıları görüp bunlardan dolayı üzüntü duyabilirsiniz. Şunu söylemek istiyorum, bütün bunlara rağmen biz bu kaderi yenmeye yönelik çalışmayı yapacak yegâne ekibiz. Eğer siz yoksulluktan kurtulmak istiyorsanız eğitimden başka şansımız yok.”

Tuğba ERGİN/ ANKARA
Bugün

1 yorum:

  1. Okullar kimseye ait değildir. Devlet okulları devletindir. Öyle denildiği gibi okul idaresi yada velilerin değil. Kamu alanıdır ancak sosyal devlet yapısındaki MEB, okullara daha memur, hizmetli gibi yardımcı personel göndermezken bu saydığı haftasonu faaliyetlerine öğretmen yada görevlileri nereden verecek. Kaldı ki haftasonu hiç bir memur ücretsiz çalıştırılamazken bu istihdamı nereden sağlayacak. Nasıl yapsam da öğretmenlerin ek ders ücretlerini kessem zihniyeti acaba bu işin faturasını velilere çıkarıp okul idarelerini dolayısıyla öğretmenleri bağış yada aidat toplamaya mı mahkum edecek. Hadi hayırlısı olsun bakalım

    YanıtlaSil

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş