Ev ev dolaşıp 56 bin kişiye okuma-yazma öğrettiler

Antalya’da okuma yazma bilmediğini tespit edilen 83 bin kişiden 56 binine evlerinde okuma yazma öğretildi.
Dünya Okuma Yazma Günü dolayısıyla Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde tören düzenlendi. Törende, Halk Eğitim Merkezlerinde okuma yazma öğrenen kursiyerler ile Antalya’da en çok kitap okuyan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ödüllendirildi.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, törende yaptığı konuşmada, bir toplumda yeni nesili annelerin yetiştirdiğini belirterek, kadın eğitiminin önemini vurguladı. Altıparmak, "Eğer anne kendini geliştirecek okuma yazmayı bilmiyorsa, o toplumun geleceğinden, o ailenin sürdüreceği nesillerden çok fazla hayır beklememek lazım" dedi.
Kadınların eğitim sıkıntısını gören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kampanyalar başlattığını hatırlatan Altıparmak, "Kampanyalarla bu dokunulmayan ama gelecek için çok çok önemli olan alana parmak basıp bizlerin dikkatlerini çektiler" diye konuştu.
Okuma yazma bilmeyenlere bakıldığında kadınların sayısının erkeklere göre daha yüksek olduğuna işaret eden Altıparmak, şöyle devam etti: "Burada onların kusuru yok. Bunda zalim erkeklerin kusuru var. Bazen kıskançlıkla, bazen başka argümanlarla ama okumayan bayan oluyor. Annenin eğitimi çok çok önemli. Bakın baba sarhoş, kumarbaz olabilir, ama evde dirayetli anne ve babaanne varsa mutlaka o çocuklar, o torunlar fevkalade iyi yetişir, topluma yararlı evlatlar olarak kazandırılır. Bu yaklaşımla, bu işin üzerinde duruyoruz." Antalya’nın en çok okuma yazma bilen sayısında Türkiye’de birinci sırada olduğuna dikkati çeken Altıparmak, buna rağmen kentte halen eksiklikler olduğunu vurguladı. Hayat boyu eğitimin önemine işaret eden Altıparmak, ebeveynlerin çocuklarını, torunlarını anlayacak şekilde bilgilenmesi gerektiğini ifade etti.
Yapılan çalışmalarla binlerce kadının okuma yazma öğrendiğini, binlerce çocuğun okuma alışkanlığı kazandığını belirten Altıparmak, şunları söyledi: "Yeni değer yaratamayan ülkeler, nesiller hep eskiyle övünürler. Biz de Osmanlı ile Selçuklu ile Cumhuriyetin ilk yıllarıyla övünüyoruz. Ancak daha yeni ’Türkiye Cumhuriyeti’nin şu anki haliyle güçlüyüz. Ekonomik refaha ulaştık, ülkeler arası itibarımız var’ diye konuşmaya başladık değil mi? Artık duble yollar, lüks araçlar bizde de var. O zaman yeni değer yaratma noktasında herkese görev düşüyor."

8-9 AYDA 56 BİN KİŞİ OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ
Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da yılın başında öğretmenlerin ev ev dolaşarak 83 bin kişinin okuma yazma bilmediğinin tespit ettiğini, düzenlenen kurslarda 8-9 ayda 56 bin kişiye okuma yazma öğretildiğini kaydetti.
Okuma yazma bilmeyen 27 bin kişinin büyük çoğunluğunun ise 65 yaş üzeri ve ağır özürlü olduğunu bildiren Gülay, bunlardan okuma yazma öğrenebilecek seviyedekileri kursa alacaklarını bildirdi. Gülay, okul çağındaki çocukların kitap okumasına da büyük önem verdiklerini belirtti.
Kursiyerler adına konuşan Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi kursiyeri Perihan Durmaz da babasının, "Kız çocuğu okuyup ne olacak. Ancak erkeklere mektup yazar" düşüncesiyle kendisini okutmadığını anlattı. Durmaz, yıllar sonra kendisine okuma yazma öğreten öğretmenlerine teşekkür etti.
Vali Altıparmak törende, en çok kitap okuyan 38 ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisine 1 gramlık altın ve kitap hediye etti. Öğrenciler hediye edilen kitapları Vali Altıparmak’a imzalattı. Halk Eğitim Merkezlerinde okuma yazma öğrenen kursiyerlere de küçük ev aletleri hediye edildi.

Anadolu Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş