BU ÜLKEDE 7 YILDIR ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPANLAR VAR !

Başlık abartı gibi duruyor biliyorum. Ama öyle değil. 7 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum diyen öğretmen arkadaşlarım var. Belki de daha fazla süredir ücretli öğretmenlik yapan arkadaşlarımız da vardır. Ben sadece kendi duyumlarımı, yaşadıklarımı anlatıyorum.
7 yıldır umutla bekleyiş... Gerçekten kadro uğrana müthiş bir azim. Ama ortada bir yanlışlık olduğu kesin.

Okula gidiyoruz ders zili çalıyor öğrenci öğretmen herkes sınıflara. Gün bitiyor herkes evlerine. Ay sonu geliyor, diğer arkadaşım ve ben hemen hemen aynı işleri yapıyoruz. Gücümüz yettiğince öğrencilerimizi bir adım öteye götürmeye, biraz daha eğitmeye çalışıyoruz. Fakat birimiz bunun karşılığında geleceğe umutlu bakabilirken, geleceğe dair planlar kurabilirken, bir diğerimiz hem çok çok düşük ücretlere bu işi yapıyor, hem de her an işsiz kalma korkusuyla baş etmek zorunda kalıyor. Ve tabi yıl bitiyor, biz yaz tatilinin tadını çıkarıyoruz, ama o arkadaşlarımızın okulla bağlantısı kesiliyor. Sizinle işimiz şimdilik bitti der gibi...

Bu tablo gerçekten güzel ülkemize yakışmıyor. Öğretmenliği, öğretmenlerimizi bu duruma düşürmek kimsenin hakkı değil. Her şeye gücü yeten devletimizin, bu sorunu çözmeye de gücünün yeteceğini düşünüyorum, buna inanıyorum.

Belki yazdıklarım, daha önce bu konuda yazılan onlarca yazıdan çok farklı değil. Fakat atama bekleyen öğretmenlerimizin varlığı halen sürüyor. O zaman bu durum ortadan kalkana kadar, ücretli öğretmenlik denen saçmalık sonlanana kadar bu yazılar yazılmaya devam edecek.

Bakalım görmezden gelmeye daha ne kadar devam edebileceksiniz?


İLKER ÖZTÜRK
Haberkamu.com Eğitim Haber Editörü
ilkeroztrk@haberkamu.com
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş