İşte kaybettiğimiz öğretmenlerimizin hikayeleri...


Atanmak için gün saydılar…
Aile kurma özlemiyle hayatlarını birleştirdiler...
Çocuklarından eşlerinden ayrı bırakıldılar...
Kimi defalarca tanık olmuştu; kimi de en kötü şartlarda direnmişti ölüme…
Ortak bir kaderi paylaştılar. Son kez…
Deprem onların kaderi miydi?

Nice çocuğa umut ışığı olabilmek için, memleketlerinden kilometrelerce uzak görev yerlerinde eğitim mücadelesi veren öğretmenlerimizin yaşamı, deprem felaketiyle son buldu. İşte depremde hayatını kaybeden öğretmenlerin yürek dağlayan hikayeleri...
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van merkezde 6 Erciş'te 24 olmak üzere 30 öğretmenin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bakan Dinçer, şu ana kadar elimize ulaşan bilgilere göre Van Merkez’de 6, Erciş ilçesinde de 24 öğretmenimizin deprem esnasında hayatını kaybettiğini açıkladı. 9 öğretmenimizin de yaralı olarak kurtarıldığını bildirdi. Dinçer, merhum öğretmen ve öğrencilerimize Allah’tan rahmet; yakınlarına da başsağlığı ve sabırlar diledi. Yaralılara acil şifa dileklerini iletti.

Hayatını kaybeden öğretmenlerimden bazılarının isimleri:

Muhammet Yurtoğlu (24): 12 Kasım 1999’da Düzce’deki depremde kurtulmuştu. Asker öğretmen olarak görev yapıyordu.
Mustafa Özden (26):  Memleketi Konya ’nın Akören ilçesi nde gözyaşları arasında  toprağa verildi.
Mehmet Ay (27): Asker öğretmen olarak görev yapıyordu. Memleketi Sivas ’ın İmranlı ilçesinde toprağa verildi.
Mustafa Akgün (26):  Evli ve bir çocuk babasıydı. Depremde ve kızı  Trabzon’daydı. Şalpazarı ilçesinde toprağa verildi.
-   Ümit Kaplan (31): Teknik ve tasarım öğretmeniydi.  Memleketi Bolu ’da gözyaşları arasında toprağa verildi.
Alpaslan Altuntaş (23):  1,5 ay önce atalaması yapılmıştı. Van ilk görev yeriydi. Memleketi Aydın’de toprağa verildi.
Hasan Akbulut (24): İngilizce öğretmeniydi. Memleketi Çorum’da gözyaşları arasında toprağa verildi.
İrfan ataseven (24): Birlikte kaldıkları 2 arkadaşı kurtulurken o enkazdan çıkamadı. Memleketi Karaman’da toprağa verildi.
Sema Ertürk (27): Deprem sırasında annesiyle telefonda konuştuğu ve son sözünün de “Anneciğim” olduğu belirtildi. Memlekiti Aydın’da toprağa verildi.
Güldane Köse Erdal (28):  Depreme Erciş’te çeyizini döşediği evde yakalandı. Memleketi Adana’da duvağıyla toprağa verildi.
Ebru Naim (26): İngilizce öğretmeniydi. Evli ve 2 yaşında bir oğlu vardı. Memleketi Kayseri’de toprağa verildi.
Ayhan Yıldırım (26): Vatani görevini öğretmen olarak yapıyordu. Memleketi Kayseri’de toprağa verildi.
Nesrin Yiğit (25): Eşi Mustafa (27) ve oğlu Furkan Yiğit (4) ile birlikte memleketleri Samsun’da toprağa verildi.
Onur Ateş (24): Erciş Karatavuk Köyü İlköğretim Okulu ’nda sınıf öğretmeniydi. Memleketi Samsun’da toprağa verildi.
Nigar Gençel (23): 52 gün önce Erciş ilçesine atanmıştı. Memleketi Tokat’ta gözyaşları arasında toprağa verildi.
Öznur Karaman (35): 2 çocuğunu Çanakkale Biga’da eşine bırakıp Van’a gitmişti.
Mustafa Yardımcı (58): Patnos Milli Eğitim Şube Müdürü Yardımcısıydı.
Hacer Özgür (26): Erciş’in Kırkdeğirmen köyünde 52 gün önce göreve başlamıştı. Ankara’nın Polatlı ilçesinde toprağa verildi.
Zehra Kaya (22): Eşiyle birlikte otomobillerinin üzerine çöken binanın atında kaldı. Antalya Manavgat’ta toprağa verildi.
Halime Kozalak (23): 1 aylık öğretmendi. Kaldığı yurdun çökmesi sonucu hayatını kaybetti. Hatay Kumlu’da toprağa verildi.
Oktay Türkoğlu (26): Öğretmen eşiyle birlikte evlerinin çökmesi sonucu hayatını kaybetti. Amasya Taşova’da toprağa verildi.
Emel Çiler Türkoğlu (25): Meslektaşı olan eşiyle ilk kez mezarda ayrıldı.  Konya’nın Akşehir ilçesinde toprağa verildi.
Senem Aka (31): Polis eşiyle görev yaptıkları Muş ’tan hafta sonu  tatillerini geçirmek için gittikleri Erciş’te göçük  altında kaldı.


  Ve işte depremde hayatını kaybeden öğretmenlerin yürek dağlayan hikayeleri...


ÖĞRETMEN ÇİFT VE ÇOCUĞU HAYATA VEDA ETTİ


Depremde en çok onlar öldü

Van'da meydana gelen depremde ölen öğretmenler memleketlerinde toprağa verildi. 30 öğretmen göçük altında can verdi. Deprem, Yiğit ailesini ise evde yakaladı.  3 yaşındaki çocuklarıyla birlikte iki öğretmen Nesrin Yiğit ve eşi Mustafa Yiğit hayatını kaybetti.

Van depreminde hayatını kaybeden 25 yaşındaki Mustafa Yiğit, öğretmen olan eşi 25 yaşındaki Nesrin Yiğit ve çocukları 3 yaşındaki Furkan Yiğit ile asker öğretmen olarak görev yapan 24 yaşındaki Onur Ateş, bugün memleketleri Samsun’da toprağa verildi.
Van’da geçen pazar günü meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden Mustafa Yiğit, eşi Nesrin Yiğit ve çocukları Furkan Yiğit’in cenazeleri dün akşam memleketleri Samsun’a getirildi. 2 yıldan bu yana Van’ın Erçiş İlçesi’nde sınıf öğretmeni olarak görev yapan Nesrin Yiğit ile bir marketin satış müdürü olarak görev yapan Mustafa Yiğit, pazar günlerini evde geçirdikleri sırada meydana gelen depremde göçük altında kaldı. Uzun uğraşlar sonucunda Yiğit ailesinin cesetleri enkaz altıdan çıkarıldı. 4 yıllık evli olan çiftin cenaze töreni bugün memleketleri Samsun’da yapıldı. Törene İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç da katıldı. Büyük Camii’deki tören herkesi gözyaşlarına boğdu. 3 tabutun yanyana konulduğu cami avlusunda yakınlarının ağıtları yürekledi dağladı. Mustafa Yiğit’in annesi Emine ve babası Bilal Yiğit ile Nesrin Yiğit’in annesi Halit Karataş ve Zeynep Karataş, çocuk ve torunlarının tabutlarına sarılarak gözyaşlarına boğulurken güçlükle sakinleştirilmeye çalışıldı. Mustafa Yiğit, Nesrin Yiğit ve Furkan Yiğit’in cenazeleri öğleleyin kılınan cenaze namazı ardından merkeze bağlı Derecik Köyü Mezarlığı’nda yan yana toprağa verildi.
  

"OKAY ÖĞRETMEN" KANSERİ YENDİ DEPREME YENİLDİ
Van'da yolda yürürken 7.2 büyüklüğündeki deprem sırasında binalardan düşen beton parçasının başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden sınıf öğretmeni 25 yaşındaki Okay Yaşar, son yolculuğuna uğurlandı.
Van'da yolda yürürken 7.2 büyüklüğündeki deprem sırasında binalardan düşen beton parçasının başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden ilköğretim okulu öğretmeni 25 yaşındaki Okay Yaşar, Ordu'nun Perşembe İlçesi'ndeki Anaç Köyü'nde gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Yaşar'ın 2 yıl önce kan kanseri olup, yapılan tedavi sonucu sağlığına kavuştuğu belirtildi.

Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden ilköğretim okulu öğretmeni Okay Yaşar'ın cenazesi, helallik için memleketi Ordu'nun Perşembe İlçesi'ne bağlı Anaç Köyü'ndeki evinin önüne getirildi. Burada kısa bir süre Okay Yaşar'ın yüzüne son kez bakan yakınları, dualar okundu. Cenazesi bitişik köy olan Ortatepe Uzunçayır Köyü Cami'ne getirilmek için omuzlara alındığında, 2 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonrasında 53 yaşındaki eşi Erol Yaşar'ı kaybeden 52 yaşındaki Ayşe Yaşar, oğlunun cenazesinin ardından çığlıklar atarak gözyaşı döktü. Yakınlarının yardımıyla güçlükle ayakta duran anne Ayşe Yaşar, oğlunun arkasından, "Nereye götürüyorlar oğlum seni. Buraya böyle mi gelecektin" diyerek ağıtlar yaktı.

 
"SEMA ÖĞRETMEN"İN SON SÖZLERİ 'ANNECİĞİM' OLDU

AYDIN’ın Kuyucak İlçesi Pamukören Beldesi’nde yaşayan ve 2 ay önce atamasının yapılması üzerine Van’ın Erciş İlçesi’ne giden sınıf öğretmeni 27 yaşındaki Sema Ertürk, depremde çöken apartmandaki dairesinde hayatını kaybetti. Eski AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk’ün yeğeni olan öğretmenin, deprem sırasında annesiyle telefonda konuştuğu ve son sözünün de "Anneciğim" olduğu belirtildi.
Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden 3 yıl önce mezun olan Sema Ertürk, ailesiyle birlikte yaşadığı Kuyucak İlçesi Pamukören Beldesi’ne geldi. Bir süre özel bir rehabilitasyon merkezinde öğretmenlik yapan Ertürk, yaklaşık 2 ay önce Erciş İlçesi’ne bağlı Deredam Köyü ilköğretim Okulu’na sınıf öğretmeni olarak atandı. Büyük bir heyecanla Van’a giden Ertürk, Erciş’te öğretmen arkadaşlarıyla birlikte Zeylan Caddesi’ndaki altı katlı Erdinç Apartmanı’nın altıncı katındaki daireyi kiralayıp yerleşti.

DEPREME TELEFONDA YAKALANDI

İlçeye 16 kilometre mesafedeki okulunda göreve başlayan ve büyük bir mutlulukla ders veren Sema öğretmenin 7.2 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği geçen Pazar, depremden saniyeler önce annesi Hatice Ertürk’ü telefonla aradığı, konuşurken de sarsıntıya yakalandığı ortaya çıktı. Kızının en son "Anneciğim" diye feryat ettiğini duyan anne Hatice Ertürk’ün yakınlarına, "Kızımla konuşurken telefon kesildi. Ben mutfakta bıçakla elini kesti, ondan feryat etti diye düşündüm. Telefondan ses kesilince bir süre bekledim. Ancak bir saat kadar sonra televizyonda deprem haberini gördüm. O an ne olduğunu anladım. Ama kızıma bir daha ulaşamadım" dediği belirtildi. Deprem haberi üzerine Sema öğretmenin yakınları Erciş’e gitti. Ancak bugün sabah saatlerinde Sema öğretmenin cansız bedeni enkaz arasından çıkarıldı. Yakınları, genç kızın cenazesini, toprağa vermek üzere Aydın’a getirmek için yola çıktı.

ESKİ VEKİLİN YEĞENİ

Aydın eski AK Parti Milletvekili Ahmet Ertürk yeğeninin depremde hayatını kaybettiğini öğrenince Kuyucak İlçesi’ne geldi. Eski vekil Ertürk, "27 yaşında olan kızımız halen bekardı ve evin en küçüğüydü. En son yapılan atamalarda 2 ay önce Van’ın Erciş İlçesi’ne bağlı 16 kilometre mesafedeki bir köye ataması yapıldı. Diğer öğretmen arkadaşlarıyla birlikte 6 katlı bir apartmanda oturduklarını biliyorum. Acı haberle hepimiz yıkıldık. Akrabalarımız şu an kızımızın cenazesini alarak Pamukören’e getirmek üzere yola çıktı. Yarın öğle namazının ardından da defnedeceğiz. Hayat dolu ve hizmet aşkıyla yanan bir eğitim neferini kaybettiğimiz için çok üzgünüz" diye konuştu.

BİRBİRLERİNE SARILMIŞ OLARAK ÖLÜME GİTTİLER

 Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden iki aylık çiftin cesedi, birbirine sarılmış halde bulundu.

Edinilen bilgiye göre, 2 yıl önce Van'ın Gürpınar ilçesi Çok Programlı Lisesi matematik öğretmenliğine atanan Özgür Subaşıay (26) ile geçtiğimiz 8 Temmuz'da hayatını birleştirdiği kendisi gibi 2 yıl önce Van Şehit İbrahim Karaoğlanlıoğlu Lisesi Matematik öğretmenliğine atanan Emel Şubaşıay (25), dün meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde hayatını kaybettiler. Genç çiftin Van Merkez Bahçivan Mahallesi Kazım Karabekir caddesinde safa apartmanında ikamet ettikleri öğrenildi.

Edinilen bir başka bilgiye göre, genç öğretmenleri ziyarete giden Emel Şubaşıay'ın annesi Şeyma Çokbilen (45) ile Teyzesi Hanım Yavaş'ın (48) depremde aynı evde oldukları öğrenilirken, anne Şeyma Çokbilen'in ağır yaralandığı ve Van Bölge Araştırma Hastanesi'nde tedavi altında oldugu tespit edilirken teyze Hanım Yavaşın ise hala kayıp olduğu öğrenildi.

Genç öğretmen Özgür Subaşıay'ın babası, haber alır almaz hemen Van iline hareket etti. Genç öğretmen çiftin cenaze uçak ile Turgutluya getirilerek, Turgutlu'da toprağa verileceği öğrenildi.

EŞİNİN ÇEYİZİNİ YERLEŞTİRİRKEN DEPREME YAKALANDI

Eş durumundan tayin olduğu Van’ın Erciş ilçesinde depremde beden eğitimi öğretmeni eşi ile birlikte yaşamını yitiren sınıf öğretmeni Güldane Erdal (28), memleketi Adana’da toprağa verildi.

Van’ın Erciş ilçesinde yıkılan bir binada hayatını kaybeden Erdal’ın cenazesi Turgut Özal Bulvarı’ndaki baba evine getirildi. Tabutunun üzerine düğün için alınan duvağı serilen genç öğretmenin cenazesi buradan Kabasakal Mezarlığı’na götürüldü. Güldane Erdal’ın cenazesi kılınan namazın ardından toprağa verildi.

Erdal’ın babası Bünyamin ve Annesi Fahriye Köse, gözyaşlarına hakim olamazken, Güldane Erdal’ın öğretmen arkadaşları ve yakınları anne babayı güçlükle sakinleştirdi.

Güldane Erdal’ın amcası Karaisalı ilçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Köse, yeğeninin daha 3 yıllık öğretmen olduğunu belirterek, Van Erciş’den geçen sene Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine tayininin çıktığını söyledi.

Yeğeninin Van’ın Erciş ilçesinde beden eğitimi öğretmeni olan Ümit Erdal’la (30) Haziran ayında nişanlandığını belirten Köse, şöyle devam etti:

"Damat Erciş, yeğenim de Siverek’teydi. Genç çift yuvalarını Erciş’te kurmak istedi. Eş durumundan atama için resmi nikahlarını düğünden önce yaptılar. Yeğenim Eylül ayında da Siverek’ten Van Erciş’e eş durumundan tayin oldu. Daha önce de görev yaptığı Erciş’e büyük bir mutlulukla gitti. Düğün için 3 Kasım 2011 tarihi belirlenmiş ve tüm hazırlıklar yapılmıştı. Yeğenim Güldane ve eşi ümit Erdal düğün için gün sayıyorlardı. Güldane çeyizini nişanlısıyla yerleştirirken evin içerisinde depreme yakalanmışlar ve hayatlarını kaybetmişler. Dün gece gidip cenazeyi aldık. Sabah nişanlısının cenazesini memleketi Aydın’a gönderdik.
Düğünlerini yapamadık. Bu hem cenazesi hem düğünü oldu."

Cenaze törenine yakınlarının yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, milli eğitim müdürlüğü personeli ve öğretmenler katıldı.

2 MESLEKTAŞI İLE BİRLİKTE ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILAN "TUĞBA ÖĞRETMEN" KURTARILAMADI

VAN’da Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki deprem sırasında Erciş’teki 6 katlı binanın enkazında kalan ve Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma ekibi tarafından yaralı olarak kurtarılan öğretmen Tuğba Özbek, helikopter ambulans ile hastaneye götürülürken tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak öldü.

Tuğba Özbek’in ölüm haberini alan öğretmen arkadaşları yasa boğuldu. Öğretmen arkadaşları Tuğba’nın öğrencileriyle birlikte çekilmiş fotoğraflarından oluşan bir klibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıp üzüntülerini dile getirdi. Ambulans helikopterle hastaneye sevk edilirken hayatını kaybeden Tuğba Özbek, enkaz altından 2 meslektaşı Halil Öztemel ve Gül Karaçoban ile birlikte dün saat 05.00’te Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma ekibi tarafından çıkarılmıştı.

Ayrıca depremin öğretmenlerin Erciş’te bulunan 6 katlı binanın zemin katında toplantı yaptığı sırada meydana geldiği belirtildi.

SAMSUN'DA BÜYÜK ACI

Van’ın Erciş ilçesinde arkadaşıyla kaldıkları evde depreme yakalanan ve göçük altında hayatını kaybeden öğretmen Onur Ateş’in (24) cenazesi, memleketi Samsun’da toprağa verildi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünden geçen yıl mezun olduktan sonra kadrolu öğretmen olarak atandığı Van’ın Erciş ilçesi Karatavuk Köyü İlköğretim Okulu’nda görev yapan sınıf öğretmeni Onur Ateş, geçtiğimiz Pazar günü yaşanan depremde meslektaşı Ramazan Özkan’la birlikte kaldıkları evin yıkılması sonucu göçük altında kaldı. Arkadaşının yaralı kurtarıldığı göçükte genç öğretmen Onur Ateş’in yaşamını yitirdiği belirlendi.

Bitlis’te görev yapan bir başka arkadaşı tarafından Ateş’in ailesine haber verilmesi sonrasında genç öğretmenin cenazesi, yakınları tarafından memleketi Samsun’un Tekkeköy ilçesine getirildi. Büyüklü Mahallesi’ndeki baba ocağında helallik alınmasının ardından cenaze, Büyüklü Merkez Camisi’ne götürüldü. Burada düzenlenen askeri törenin ardından kılınan cenaze namazı sonrasında Ateş’in cenazesi, Büyüklü Mahallesi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bu arada, Ateş’in öğretmenlik görevinin yanı sıra yedek subay olarak vatani görevini de yaptığı öğrenildi.

ÖZNUR ÖĞRETMENİ SEVDİKLERİNDEN DEPREM AYIRDI

İKİ çocuğunu Çanakkale’nin Biga İlçesi’nde eşi ve kayınvalidesinin yanında bırakıp, ataması yapılan Van’a giden anasınıfı öğretmeni 35 yaşındaki Öznur Kahmaran, Erciş İlçesi’ndeki kafenin enkazından yaralı olarak çıkarıldı, ancak hastanede hayatını kaybetti. Talihsiz öğretmenin bir internet sayfasında, "Yalvarıyorum yardım edin. Çocuklarımdan ayrı kalmak öldürecek beni, yoksa kanser olacağım" diye yazdığı ortaya çıktı.

Biga İlçesi’nde yaşayan İhsan Kahraman ile evli iki çocuk annesi Öznur Kahraman, 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde sözleşmeli öğretmenlik yapan Öznur Kahraman’in Van’daki bir köye ataması yapıldı. Bu dönemde hamile olan Kahraman, doğum yaptıktan sonra izne ayrılıp bebeğiyle birlikte Biga’ya geldi. Doğum izninin bitmesinin ardından iki çocuğunu, eşi ve kayınvalidesinin yanında bırakan Öznur öğretmen tekrar görev yerine gitti.

 BEBEĞİM BENİ TANIMADI
Kadrolu olarak ataması yapılan, ancak çocuklarından ayrılmak zorunda kaldığı için öğretmenlik hayaline kavuşmanın sevincini yaşayamayan Öznur Kahraman’ın geçen temmuz ayında bir internet sitesinde paylaştığı yazı yürek dağladı. "Lütfen çocuklulara ve evlilere yardım etsinler" diye başlayan yazıda Öznur öğretmen şunları paylaştı; "Atandığımda 5 aylık hamileydim, doğum yaptım ve Biga’ya gittim. 2.5 aylık bebeğimi bırakıp görev yerime geldim. Haziran ayında Biga’ya gittiğimde çocuğum beni tanımadı ve ağlamaya başladı. Şu an bebeğim 7 aylık ve yeniden bırakıp görev yerime gideceğim. Görev yaptığım köyde çocuğa bakmam mümkün değil, yıkanmak için biz bile ilçedeki öğretmen evine gidiyoruz. Yalvarıyorum yardım edin. Çocuklarımdan ayrı kalmak beni öldürecek. Zaten bu işin sonunda kanser olacağım."

ENKAZ ALTINDAN YARALI ÇIKTI, HASTANEDE ÖLDÜ
Van’daki deprem haberinin ardından Öznur öğretmene ulaşmaya çalışan yakınları haber alamayınca, hemen depremin vurduğu Erciş’e gitti. Yakınları, talihsiz öğretmenin, depreme bir kafede arkadaşlarıyla buluşup oturduğu sırada yakalandığını öğrendi. Arama-kurtarma ekiplerinin yoğun çalışmasıyla enkaz altından ağır yaralı olarak kurtarılan Öznur öğretmen, hastaneye kaldırıldı, ancak yapılan müdahalalere rağmen, iki çocuğunu son kez göremeden hayata veda etti.
Talihsiz öğretmenin enkaz altından çıkartılmasıyla umutları yeşeren yakınları, acı haberle bir kez daha yıkıldı. Çocuklarına kavuşmanın hayalini kuran annenin cenazesi hastanedeki işlemlerinin ardından yakınları tarafından alınıp Biga’ya getirildi.

Öznur Kahraman’ın, Alişdede Cami’nde bugün düzenlenecek törenin ardından toprağa verileceği öğrenildi.

DEPREMDE ÖLEN ÖĞRETMEN DUVAĞIYLA TOPRAĞA VERİLDİ

VAN’ın Erciş İlçesi’ndemeydana gelen depreme, çeyizini döşediği evinde yakalanan öğretmen çiftten 28 yaşındaki Güldane Köse Erdal, memleketi Adana’da duvağıyla toprağa verildi. Genç öğretmenin düğünü yerine cenaze törenine katılanlar, gözyaşlarına boğuldu.

Erciş 75’nci Yıl Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan 30 yaşındaki Ümit Erdal ve Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde görev yapan sınıf öğretmeni Güldane Köse Erdal, geçen haziran ayında resmi nikah kıydırdı. Eş durumundan geçen eylül ayında Erciş Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na tayin olan Güldane Köse Erdal, 3 Kasım’da yapılacak düğünleri için hazırlıklarını yaptı. Tuttukları eve çeyizini yerleştirirken, öğretmen eşiyle birlikte depreme yakalanan Güldane Köse Erdal’ın cenazesi Adana’ya, eşi Ümit Erdal’ın cenazesi ise Aydın’a gönderildi.

Genç öğretmenin cenazesi Seyhan Uygulama Hastanesi morgundan alınarak Turgut Özal Bulvarı’ndaki baba evine, ardından da Kabasakal Mezarlığı’na getirildi. Tabutun üstü Güldane Köse Erdal’ın takamadığı duvağıyla örtüldü. Cenaze töreninde anne Fahriye Köse ve baba Bünyamin Köse ağıtlar yaktı. Güldane Köse Erdal’ın cenaze törenine katılan amcası Karaisalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Köse, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, öğretmen arkadaşları ile yakınları ve akrabaları gözyaşlarına hakim olamadı. Kılınan cenaze namazının ardından genç öğretmenin cenazesi duvağıyla birlikte toprağa verildi.

"HEM CENAZESİ HEM DÜĞÜNÜ OLDU"

Karaisalı ilçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Köse, yeğeninin 3 yıllık öğretmen olduğunu, geçen eylül ayında Erciş’e eş durumundan tayin edildiğini belirterek, "Yuvalarını Erciş’te kurmak istediler. Eş durumundan atama için resmi nikahlarını düğünden önce yaptılar. Düğün için 3 Kasım 2011 tarihi belirlenmiş ve tüm hazırlıklar yapılmıştı. Çeyizini nişanlısıyla yerleştirirken, depreme yakalanmışlar.. Düğünlerini yapamadık, bu hem cenazesi, hem düğünü oldu" dedi.

DEPREMDE ÖLEN ÜMİT ÖĞRETMEN, BOLU’DA TOPRAĞA VERİLDİ

VAN’ın Erciş İlçesi’nde meydana gelen depremde yaşamını yitiren teknik ve tasarım öğretmeni 31 yaşındaki Ümit Kaplan memleketi Bolu’da toprağa verildi.

Erciş Osmangazi İlköğretim Okulu’nda teknoloji ve tasarım öğretmeni olan Ümit Kaplan, depremde oturduğu apartmanın yıkılması sonucu enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi. Moloz yığınları arasından çıkarılan Ümit Kaplan’ın cenazesi dün akşam saatlerinde memleketi Bolu’ya getirildi. Ümit Kaplan’ın cenazesi bugün öğle saatlerinde Tepecik Mahallesi’ndeki evinden alınarak Tepecik Camii’ne getirildi. Bolu İll Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer’in de katıldığı cenaze namazında Ümit Kaplan’ın, Elazığ’da hemşire olan nişanlısı Melek ile ağabeyi Uğur Kaplan gözyaşlarına boğuldu. Ümit Kaplan’ın yeğeni Koray Kaplan amcasının Türk bayrağına sarılı tabutunun başından bir an olsun ayrılmadı. Ümit Kaplan’ın cenazesi Sümer Mahallesi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İLK GÖREV YERİNDE DEPREME KURBAN GİTTİ

AYDIN’ın İncirliova İlçesi’nde oturan ve 1.5 ay önce atamasının yapılması üzerine Van’a giden Bilgisayar Öğretmeni 23 yaşındaki Alparslan Altuntaş, Erciş İlçesi’nde çöken apartman enkazı altında kalarak yaşamını yitirdi. Genç öğretmenin cenazesi yakınları tarafından toprağa verilmek üzere Aydın’a getirildi.

İncirliova İlçesi’nde yaşayan 2 çocuklu Halil-Ayfer Altuntaş çiftinin oğlu Marmara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümü mezunu 23 yaşındaki Alparslan Altuntaş, 1.5 ay önce atamasının yapılmasıyla büyük sevinç yaşadı. İlk görev yeri olan Van’ın Erciş İlçesi’ne gitmek üzere Ramazan Bayramı’nın 3’üncü gününde babası, 69 yaşındaki Halil Altuntaş’ın İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan uğurladığı genç öğretmen, ilçedeki kendi gibi öğretmen olan arkadaşlarıyla birlikte Kışla Mahallesi Çınarlı Caddesi’nde bulunan Turhanlı Aparatmanı’ndaki daireyi tutup yerleşti.
İlçeye bağlı Karaköy Köyü’ndeki İlköğretim Okulu’nda Bilgisayar Öğretmenliği yapan Altuntaş, geçen pazar günü meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2’lik depreme 5 katlı apartmanın en üst katındaki dairesinde yakalandı. Apartman büyük bir gürültüyle çökerken, öğretmen Alparslan Altuntaş da enkaz altında kaldı. Yakınları, depremi haber alır almaz Erciş’e gitti. Sivil savunma ekipleri, apartmanda kurtarma çalışmalarını yaptığı sırada dün saat 08.00 sıralarında Altuntaş’ın cesedine ulaştı. Genç öğretmenin cesedi enkazdan çıkartılıp hastaneye kaldırıldı. Acı haberi alan yakınları sinir krizi geçirdi. Hastanedeki işlemlerin tamamlanması ardından Altuntaş’ın cenazesi, Aydın’ın İncirliova İlçesi’ne getirildi. Oğlunun ölüm haberini alan anne Ayfer Altuntaş, fenalaşıp baygınlık geçirdi. Acılı anne ambulansla Aydın Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

EN SON BABASIYLA KONUŞTU

Depreme genç yaşta kurban giden öğretmen Alparslan Altuntaş, depremden 1 gün önce cumartesi gecesi, babasıyla telefonda konuşurken, "Baba burası çok güzel, okulu çok sevdim. Arkadaşlarım da çok iyi, güzel vakit geçiriyoruz. Beni merak etmeyin, kendinize iyi bakın" dediği belirtildi.
İncirliova’daki Seçkin Sitesi’nde oturan Altuntaş ailesinin, Alparslan öğretmenin cenazesinin, bugün İncirliova Merkez Camii’nde ikindide kılınacak cenaze namazı ardından Hacıaliobası Köyü Mezarlığı’nda toprağa verileceği belirtildi.

ZEHRA ÖĞRETMEN GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI

VAN depreminde eşiyle birlikte otomobillerinin üzerine çöken binanın enkazının atında kalarak yaşamını yitiren sınıf öğretmeni 22 yaşındaki Zehra Kaya Şelale, Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde gözyaşları arasında toprağa verildi.
İlk görev yeri Van’ın Erciş İlçesi olan Zehra Kaya Şelale, 3 ay önce üniversiteden arkadaşı olan ve aynı okulda görev yapan sınıf öğretmeni Mehmet Şelale ile evlendi. Celal Bayar Üniversitesi Manisa Demirci Eğitim Fakültesi’nde tanıştığı eşiyle aynı okulda görev yapmak için 3 ay önce resmi nikah kıydıran Zehra öğretmen için 12 Kasım’da Manavgat’ta, birkaç gün sonra da eşinin memleketi Ordu’da düğün yapılacaktı. Düğün hazırlıkları yapan Şelale çiftinin hayalleri, 23 Ekim’de Türkiye’yi yasa boğan Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki depremde son buldu. Deprem sırasında Zehra ve Mehmet Şelale çiftinin içinde bulunduğu otomobilleri, çöken bina enkazının altında kaldı. Zehra Şelale olay yerinde yaşamını yitirirken, ağır yaralanan eşi ise Van Devlet Hastanesi’de tedaviye alındı. Düğün hazırlıkları yapan Zehra Şelale’nin ailesi, kızlarının cenazesini dün akşam Erciş’ten alarak Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne getirdi.

ANNESİ FERYAT ETTİ

Zehra öğretmenin ailesine Manavgat Müftü Vekili ve Serik Müftüsü Mustafa Altun, milli eğitim camiası, yakınları ve arkadaşları taziye ziyaretinde bulundu. Bugün saat 11.00’de evinden alınarak Bayır Mezarlığı’na götürülen Zehra öğretmen için cenaze töreni düzenlendi. Törene Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Milli Eğitim Müdür Vekili Faruk Karcı, şube müdürleri, daire amirleri, eğitim camiası başta olmak üzere kalabalık bir topluluk katıldı. Cenaze namazında Zehra Kaya Şelale’nin babası ve akrabaları ayakta güçlükle dururken, annesi Gülsüm Kaya, "Ben seni Erciş dağlarına bıraktım kuzum. Gelinlik giyecekken kefen giydin" diye feryat etti.

CENAZE NAMAZINI MÜFTÜ KILDIRDI

Genç öğretmenin cenaze namazını Müftü Mustafa Altun kıldırdı. Müftü Altun cenazede yaptığı duada "Zehra öğretmen önce vatanın diğer çocukları, sonra da kendi çocuklarını eğitmek gibi ulvi bir görev üstlendi. Ancak takdiri ilahiye karşı duadan başka yapacak bir şey gelmiyor" diyerek helallik aldı.
Namazın ardından Zehra öğretmenin cenazesi, Manavgat Bayır Mezarlığı’nda toprağa verildi.

DÜZCE DEPREMİNDEN KURTULDU, VAN’DA ÖLDÜ

12 Kasım 1999 yılında Düzce’de meydana gelen depremden yara almadan kurtulan 24 yaşındaki Muhammet Yurtoğlu, öğretmenlik yaptığı Van’da depremde enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

Akçakoca’nın Osmaniye Mahallesi’nde yaşayan Yurtoğlu ailesi Van’dan gelen haberle yıkıldı. Van’ın Çakırlı Köyü’nde bulunan ilköğretim okulunda asker öğretmen olarak görev yapan Muhammet Yurtoğlu’ndan haber alamayan babası Satılmış Yurtoğlu, Van’a gitti. Satılmış Yurtoğlu enkazdan çıkarılarak morga konulan oğlunun cesedini teşhis etti. Düzce’de meydana gelen 12 Kasım 1999 depreminden ailesiyle birlikte yaralanmadan kurtulan Muhammet Yurtoğlu’nun, Van’da meydana gelen depremde yaşamını yitirmesi büyük üzüntü yaratırken, cenazesinin yarın memleketi Karabük’te toprağa verileceği belirtildi.

DEPREMDE ÖLEN KONYALI ÖĞRETMEN TOPRAĞA VERİLDİ

VAN’da meydana gelen depremde, Erçiş İlçesi’ndeki evinin çökmesi sonucu enkaz altında kalarak yaşamını yitiren 26 yaşındaki sınıf öğretmeni Mustafa Özden, memleketi Konya’nın Akören İlçesi’nde toprağa verildi.

Erçiş İlçesi’ndeki Kocapınar İlköğretim Okulu’nda görev yapan sınıf öğretmeni Mustafa Özden, 3 yıl önce Muş’ta sözleşmeli öğretmen olarak göreve başladı. Özden, son yapılan atamalarda ise kadroya geçip yeni görev yeri olan Van’ın Erçiş İlçesi’ne atandı. Özden, kadrolu öğretmen olunca, Konya’daki ailesine görücü usulü ile evlenmek istediğini söyledi. Ailesi de bunun üzerine hazırlık yapmaya başladı. Bu sırada Özden’in acı haberi ailesine ulaştı.

Mustafa Özden’in cenazesi bugün ilk olarak ambulansla Akörün İlçesi’ndeki baba evine götürüldü. Annesi 55 yaşındakiDudu Özden, babası 58 yaşındaki Adnan Özden, oğullarının cenazesine sarılarak veda etti. Daha sonra, Hacılar Camisi’ne getirilen Özden’in cenazesi, kılanan namazın ardından yaklaşık bin kişi tarafından ilçe mezarlığında toprağa verildi.

OKULUNA TAKSİ TUTARAK GİDİYORDU

Mustafa Özden’in okuluna arkadaşlarıyla birlikte taksi tutarak gittiğini belirten 38 yaşındaki ağabeyi Mehmet Özden, şunları söyledi:
"En son 2 gün önce cep telefonu ile konuşmuştum. Sohbet ettik. İyi olduğunu söylemişti. Köydeki okuluna da her gün taksi tuturak gidiyorlardı. Oturdukları evin bulunduğu binada 16- 17 öğretmen kalıyordu ve bunların çoğu öldü. Sağ kalan bir veya iki kişi var. Depremi oradaki arkadaşları telefonla beni arayarak söylediler. Haber alamadıklarını bildirdiler. Oraya gittiğimde oturdukları apartmanın enkazı ile karşılaştım. Cenazesini alarak getirdik."

’OĞLUM İÇİN KURBANLIK ALIYORDUM’

Kurban Bayramı’nda oğluyla birlikte kesecekleri kurbanlığı almak için hayvan pazarında olduğunu belirten gözü yaşlı baba Adnan Özden de şöyle konuştu:
"En son geçen cuma günü görüştüm. Bayrama geleceğinin müjdesini vermişti. Hatta birlikte keseceğimiz kurbanlığın parasını göndermişti. Ben de depremin olduğu gün hayvan pazarındaydım. O sırada İzmit’teki yeğenim beni telefonla arayıp, Van Erciş’te deprem olduğunu ve Mustafa’ya ulaşamadığını söyledi. Akşama kadar telefonunu aradık. Çalıyordu ama cevap vermiyordu. Daha sonra enkazın altında kalarak hayatını kaybettiğini öğrendik."

"ŞANS ESERİ BİZ KURTULDUK"

Mustafa Özden’i son yolculuğunda da yalnız bırakmayan mesai arkadaşı Orhan Akyüz ise, deprem anını ve sonrasını anlattı:
"Deprem anında evdeydik. Apartmanın 5’inci katında oturuyorduk. Bina çok sallandı ama şans eseri yıkılmadı. Deprem şokunu atlatıp binadan dışarı çıkıp baktığımızda Erciş’in merkezi çok kötüydü. Mustafa arkadaşımız da maalesef merkezde otuyordu. Hamile olan eşimi alarak güvenli bir yere bıraktım. Daha sonra Mustafa’nın evine gittim. Baktığımda binaları göçmüştü. Yaralı bir arkadaşımı gördüm ve ayağı sıkışmıstı. Onu çıkartıyorlardı. Diğer arkadaşı da çıkartıp gönderdiklerini söylediler. Biraz da bekledikten sonra hastaneye gittik. Orada Mustafa’nın hayatını kaybettiğini öğrendik."

DEPREM KURBANI "ALİME ÖĞRETMEN" GÖZYAŞLARI İLE UĞURLANDI

VAN’daki Richter ölçeğine göre 7.2’lik depremde enkaz altında kalıp, yaşamını yitiren 25 yaşındaki öğretmen Alime Paşa’nın cenazesi, ailesinin yaşadığı Manisa’nın Demirci İlçesi ile doğup büyüdüğü Gördes İlçesi, Güneşli Beldesi’ndeki iki ayrı cenaze namazının ardından gözyaşları içinde toprağa verildi.

Karaman’da sözleşmeli görev yaparken bu yıl kadrolu olarak Van’ın Erciş İlçesi’ndeki Çelebibağ Beldesi İlköğretim Okulu’na rehber öğretmen olarak atanan Alime Paşa, pazar günkü depremde yıkılan Beyazıt Mahallesi, Zübeyde Hamım Caddesi, Mehmet Ali Koç Apartmanı’nın enkazı altında kalarak can verdi. Genç öğretmenin enkaz altında çıkartılıp, uçakla İstanbul’a gönderilen cenazesi yakınları tarafından alınıp, bugün sabaha karşı bir panelvan minibüs ile Manisa’nın Demirci İlçesi’nin Beyazıt Mahallesi, Menderes Bulvarı’ndaki baba ocağına getirildi. Yaşamının baharında hayata gözlerini yuman Alime öğretmenin cenazesi evin önünde hazır bekletilen Demirci Belediyesi’ne ait cenaze otusunda, yıkanıp, kefenlendi. Genç öğretmenin tabutuna yakınları tarafından kırmızı bir yazma serildi.

İLK TÖREN DEMİRCİ’DE

Evinin önünde edilen duaların ardından genç öğretmenin cenazesi yem ve gübre ticaretiyle uğraşan babası 49 yaşındaki Ahmet Paşa’nın da aralarında bulunduğu kalabalık tarafından omuzlarda taşınarak Beyazıt Camisi’ne götürüldü.
Burada düzenlenen törene Demirci Kaymakamı Yalçın Sezgin, MHP’li Demirci Belediye Başkanı İhsan Temel, Celal Bayar Üniversitesi Demirci Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Abalı, Celal Bayar Üniversitesi Demirci Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Taşlı, Demirci İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş ve ölen öğretmenin ailesi ve yakınlarında aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi katıldı.

Cenazede, üç çocuğundan en büyüğünü kaybetmenin acısını yaşayan baba Ahmet Paşa güçlükle ayakta durabildi. Öğle vakti beklenmeden kılınan cenaze namazının ardından bir süre omuzlarda taşınan Alime öğretmenin cenazesi, doğup büyüdüğü Gördes İlçesi Güneşli Beldesi’ne götürdü.

GÖRDES’TE GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Cenaze Güneşli Beldesi’ne geldiğinde gözyaşları sel oldu. Cenazenin gelişi sırasında ilçede Kuran-ı Kerim okutuldu. Genç öğretmen için buradaki Merkez Camisi’nde ikinci bir cenaze töreni düzenlenip ’helallik’ istendi. Cenazeye, Gördes Kaymakamı Davut Gül, Gördes Belediye Başkanı Ak Partili Muhammet Akyol, Demirci Belediye Başkanı MHP’li İhsan Temel, Demirci ve Gördes’ten çok sayıda öğretmen ve vatandaşlarında aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Gördes Müftüsü Şevki Kesici’nin kıldırdığı namazın ardından omuzlarda taşınan cenaze belde mezarlığında toprağa verildi.

DEPREMDE ÖLEN 2 ÖĞRNETMEN KAYSERİ´DE TOPRAĞA VERİLDİ

VAN’da meydana gelen depremde yaşamını yitiren Kayserili İngilizce öğretmeni 26 yaşındaki Ebru Naim, Hunat Camii’nde, "asker öğretmen" 26 yaşındaki Ayhan Yıldırım ise, Özvatan ilçesinde toprağa verildi.
Muş’un Malazgirt İlçesi’nde İngilizce öğretmenliği yapan Ebru Naim, polis memuru eşi Oğuzhan Naim ile birlikte yemek yemeye gittiği Erciş İlçesi’nde deprem sırasında enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi. Ebru Naim’in 3 yıl önce polis memuru Oğuzhan Naim ile evlendiği ve 2 yaşında Ahmet ismini verdikleri çocukları olduğunu anlatan acılı baba Nurullah- Pakize Narin Germirli İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Muharrem Mızrak, şöyle dedi:

"Eşim kızımın yanındaydı. Deprem sabahı döndü. Onlar da arkadaşlarının ısrarı üzerine yemek yemeye Erciş’e gitmiş. Depremde kızım yaşamını yitirirken, damadım ve torunum küçük sıyrıklarla kurtuldu. Allah’ın takdiri."
Acılı baba Mızrak, kızı 2 aylıkken tayininin Van Erciş’e çıktığını ve 4 yıl orada kaldıklarını anlatarak, "Malazgirt’te görev yapmalarına rağmen arkadaşlarının daveti üzerine Erciyes’e gitmişler. Masaya oturduktan 5 dakika sonra deprem olmuş. Kader böyleymiş" diye konuştu.

Ebru öğretmenin, Hunat Camii’nde kılınan cenaze namazına Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, KTO Meclis Başkanı Bekir Adıyaman ve Milli Eğitim Müdür yardımcıları ve şube müdürleri katıldı. Van’ın Muradiye İlçesi’nde Sosyal Bilgiler öğretmenliği yapan ve Erciş Kocapınar 50’nci Yıl İlköğretim Okulu’na ’asker öğretmen’ olarak atanan Ayhan Yıldırım’ın cenazesi doğum yeri Özvatan ilçesinde toprağa verildi. Yıldırım’ın cenazesine Vali Yardımcısı İbrahim Halil Çomaktekin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yusuf Kenan Topçu, Felahiye Kaymakamı Murat Öztekin, Özvatan Kaymakamı Osman Uğurlu, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan ve yakınları katıldı.

VAN DEPREMİ’NDE ÖLEN "52 GÜNLÜK ÖĞRETMEN" SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

VAN’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenler arasında yer alan 52 günlük rehberlik öğretmeni Nigar Gençel memleketi Tokat’ta toprağa verildi. Genç öğretmenin görevine 52 gün önce atandığı belirtildi.

Konya’daki Selçuk Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olan 23 yaşındaki Nigar Gençel, Ağustos ayında Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı Karakoyunlu İlköğretim okuluna atandı. Gençel, dayısının oğlu Yalçın Han’ın aynı okula Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği’ne atanmasından dolayı Han ile birlikte ilçede bulunan bir apartmanda alt alta bulunan iki dairede oturmaya başladı. Pazar günü meydana gelen depreme evde yakalanan öğretmen Nigar Gençel hayatını kaybederken, alt kattaki dayısının oğlu 24 yaşındaki Yalçın Han ise depremden 10 dakika önce evden çıkarak depremden yara almadan kurtuldu. Gençel’in depremde hayatını kaybetmesi Tokat’ın merkeze bağlı Güryıldız beldesinde yaşayan ailesini yasa boğdu.

Beldede oturanlar ailesinin evine giderek başsağlığı dileğinde bulundu. Sabah saatlerinde cenazesi beldeye getirilen Gençel, öğle namazından ardından kılınan cenaze namazı ardından şehit Abdullah Özen, Mezarlığı’nda toprağa verildi. Gençel’in inşaat içşisi babası 45 yaşındaki Rahmi Gençel, 3 çocuğundan en büyüğü olan kızının yeni atandığını belirterek, "Haber bana telefonla geldi. Hemen oraya gittik. İlçenin 3’te 2’si yok olmuş. Yeğenim deprem sırasında dışarda olduğu için kurtuldu. Kızım ise o sırada apartmanın 4’üncü katındaki evinde bulunuyordu" dedi.

10 DAKİKAYLA KURTULDU

Depremden 10 dakika önce evinden çıkarak kurtulan Yalçın Han ise, "Dayımın kızı ile aynı apartmanda kalıyorduk. Ben ikinci, kendisi dördüncü katta oturuyordu. Deprem olmadan 10 dakika önce çıktım evden. Depreme yolda yakalandım. Evin halini 1.5 dakika sonra gördüm. Yürürken koşuşturmalar vardı. Önümdeki bina yıkıldı, arkaya döndüm arkamdaki bina yıkıldı. Ben ortada öylece kaldım" diye konuştu. Bu arada cenaze yakınları, köydeki cenaze namazı kılınması ve defin işleminden basın mensuplarının görüntülemisine izin vermedi.


Sonhaberler.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş