Van'a nasıl yardım gönderebilirsiniz ?

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının, Van'da meydana gelen depremle ilgili yaptığı açıklamaya göre, Van Valiliği emrine acil ihtiyaçların karşılanması için ilk etapta 3 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildi.

Deprem nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla açılan yardım kampanyasında ilk gün itibariyle 263 bin TL nakdi yardım toplandı. 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ekipmanlarının, 14 Türk Hava Yolları, 21 askeri ve 2 özel kargo uçağı olmak üzere toplam 37 uçak ve araçlarla hava ve karadan bölgeye sevk edildi.

Tüm Türkiye Van için seferber oldu
AFAD'tan 20 kişilik bir teknik heyet Van'a intikal etti. Ayrıca, çeşitli illerden 200 teknik personel görevlendirildi. Hasar tespitine, arama-kurtarma faaliyetlerinden sonra başlanması ve kısa sürede tamamlanması planlanıyor. 3 askeri kargo uçağı da personel ve malzeme transferi yapmak üzere Ankara-Van arasında ulaşım zinciri oluşturdu.

Van'a nasıl yardım gönderebilirsiniz

Başbakan Erdoğan'dan deprem genelgesi

Van'a yardım yağmuru

Çadır ve battaniye ihtiyacının karşılanması için 5 sivil, 3 askeri olmak üzere toplam 8 uçakla sevkıyat devam ediyor. Karayoluyla da ihtiyaç malzemelerinin nakli sürüyor.
Kalıcı konutların inşası için TOKİ'ye talimat verildiği, afetzede konutlarının en kısa sürede tamamlanacağı bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:
''Geçici barınma amacıyla da 3 bin konteynerin üretimi için çalışmalara başlanmıştır ve bir ay içerisinde bölgede kurulması planlanmıştır.
Toplam 3 bin 346 arama-kurtarma,
787 sağlık personeli,
16 arama köpeği,
563 iş makinesi ve araç,
7'si hava ambulansı olmak üzere 138 ambulans,
33 jeneratör,
95 seyyar tuvalet,

11 bin 211 çadır,
25 bin 539 battaniye,
1 bin 120 gıda paketi,
10 bin 64 gıda kolisi,
21 seyyar mutfak,
2 bin 619 mutfak seti,
5 bin 139 katalitik soba,
425 uyku tulumu,
1 mobil fırın ve
13 ton kumanya gönderilmiştir.''
Türk Kızılayı Genel Başkanı Vekili Hasan Karahan, Van'a 3 bin 103 adet çadır gittiğini, 232'sinin çadır kent olarak kurulduğunu, geri kalanın ise muhtarların nezaretinde vatandaşa dağıtıldığını bildirdi.
Erciş'e ise 2 bin 117 adet çadır gittiğini, bunlardan biri 120 diğeri 100 olmak üzere 220 adetlik çadır kent kurulduğunu, geri kalanın ise vatandaşa dağıtıldığını belirten Karahan, 1180 çadırın da deprem nedeniyle yollar zarar gördüğü için Van'a çok yakın mesafede olmasına karşın sabah ulaşacağını söyledi. Karahan, ''Şu anda bir sıkıntı yok. Bölgede her şey kontrol altında. Başbakan ve bakanlar büyük destekler veriyorlar. Bölge halkına devletimizin imkanlarını sunuyorlar. Türkiye'nin dört bir yanından bütün vatandaşlarımız Kızılay'a adeta yardım etmek için birbirleriyle yarışıyor. Diyarbakır, Hakkari, İstanbul, Edirne, Bursa... Aklınıza gelen bütün il ve ilçelerden yardımlara yetişemiyoruz. Allah Türk milletinden razı olsun. Onların gönül birliğiyle inşallah bu afetin üstesinden kısa sürede geleceğiz." diye konuştu.
Ağrı'da görev yapan bir grup öğretmen, aralarında topladıkları paralarla aldıkları gıda ve kuru bakliyat ürünlerini Erciş'teki depremzedelere dağıttı.
Eczacıbaşı, CarrefourSA, Aktif Bank, Sırma Su ve SETBİR de çeşitli şekillerde bölgeye yardım sağlıyor..

TÜM YURTTAN YARDIM YAĞIYOR

Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a, yurdun dört bir yanından valilikler, belediyeler, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları ve vatandaşlar, depremin vurduğu Van'a yardım için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Battaniye, giyecek, yiyecek ve içecek gibi yardımlar hava ve karayoluyla bölgeye gönderiliyor.

İzmir'den Van'a yardım köprüsü

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin son teknoloji cihazlarla donatılmış 35 kişilik arama-kurtarma ekibi ile 20 kişilik İzmir Sivil Savunma Birliği, özel uçakla deprem bölgesine gitti. Büyükşehir'in AKS 110 ekibinde, iki kurtarma köpeği de var.
Van'da meydana gelen deprem sonrası yardım ve destek için hemen harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesindeki 35 kişilik AKS 110 ekibini felaket bölgesine yolladı. Van'a giden özel uçakta, Büyükşehir Belediyesi Arama-Kurtarma ekibiyle birlikte 20 kişilik İzmir Sivil Savunma Birliği personeli de yer aldı. İzmir İtfaiye Daire Başkanlığı'na ait arama-kurtarma kombi araçlarıyla uydu bağlantılı kurtarma kontrol aracı ise gece yarısından sonra kargo uçağıyla Van'a hareket edecek.
Cengiz Öngör sorumluluğundaki İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS 110 ekibinde 5'i paramedik olmak üzere 35 uzman personel bulunuyor. Ekipte enkaz altından yaralıları kurtarma konusunda yetiştirilmiş iki köpek de var.
9 orta ve 3 ağır set kurtarma setinin dışında sismik-akustik ve görüntülü cihazlar, bio radar, kırıcılar, jeneratör, destek takozları, termal kamera, tıbbi ve kurtarma setleriyle donatılmış uzman personelin deprem bölgesinde çok faydalı olacağına inandıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır, "Arama ve kurtarma konusunda çok deneyimli AKS 110 personelimiz, özel eğitimli köpeklerimiz ve son teknoloji cihazlarımız ile deprem bölgesinde enkaz altında kalmış vatandaşlarımız için elimizden gelenin çok daha fazlasını yapmaya çalışacağız" diye konuştu.

Antalya Büyükşehir'den Van'a yardım

Antalya Büyükşehir Belediyesi, depremin vurduğu Van merkeze, 15 kişilik arama-kurtarma ekibi ve 3 tam donanımlı itfaiye aracıyla birlikte 4 ton sebze, meyve ve kuru gıda gönderdi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve belediye yetkilileri, Van'da yaşanan deprem sonrası acil durum olarak toplantı. Toplantı sonrası depremin vurduğu Van merkez ilçeye 3 tam donanımlı itfaiye aracı, 15 kişilik arama-kurtarma ekibinin hemen yola çıkmasına, pazartesi sabahı 07.00'de ise uçakla 5 bin 'Enerji ekmeğinin yanı sıra 4 ton sebze, meyve, kuru gıda ve su gönderilmesine karar verildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş