10 gün göreve gitmeyen Van'daki öğretmen, memurluktan atılır


Tayin isteme hakları var

Vatandaşların ve kamu görevlilerinin terk etmeye başladığı depremin vurduğu Van’da, kalacak yer sorunu nedeniyle 4 bin öğretmen kentten ayrılırken, yeniden eğitimin başlayacağı 5 Aralık 2011’e kadar başlamayanlar için ciddi bir tehlike ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni atadığı 800 öğretmenle birlikte Van’da görev yapan 8 bin öğretmen,
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre bu süreyi sebepsiz olarak 10 gün daha aşabilirler. Yani en geç 15 Aralık 2011’de görevinin başında olmayanlar istifa etmiş sayılarak işlerini kaybeder.

TAYİN İSTEME HAKLARI VAR
Yönetmeliğin 39. maddesine göre öğretmenlerin deprem nedeniyle başka illere tayin olma hakkı bulunuyor. Ancak bu hakkı kullanabilmeleri için Valilik Kriz Merkezi’nden deprem nedeniyle kendilerinin veya bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının maddimanevi zarara uğradıklarını kanıtlayan bir belge almaları gerekiyor. Vali Münir Karaloğlu’nun imzası olmadan tek bir öğretmen dahi Van’dan ayrılamaz. İşten çıkarılmaları halinde, öğretmenlerin 6 ay içinde idare mahkemelerine dava açma hakkı bulunuyor. Van’a geri dönmek istemeyen öğretmenlerin, bulundukları şehirlerden sahte doktor raporları alarak da göreve başlamama yolunu seçmeleri endişesi ortaya çıktı. MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut da Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yanıtlaması talebiyle sorunu TBMM’ye taşıdı. Bulut, depremden zarar gören öğretmenlerin tayin istemesi halinde bundan faydalanıp faydalanamayacaklarını sordu.

 Sultan UÇAR/AHT
Habertürk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş