Abbas Güçlü: "Bu Kara Tablo Nasıl Değişir?"

"Son günlerde öğretmenlere yönelik peş peşe anketler yapılıyor. Sonuçlar da hemen hemen aynı. Çünkü, öğretmenlerin hali ortada. Ama yine de hatırlamakta yarar var. "
İsterseniz gelin durum tespiti için bu anketlerden birisine göz atalım, sonra da bu kara tablonun nasıl değiştirilebileceğine yönelik önerilerde bulunalım…

Demokrat Eğitimciler Sendikası’nın ar-ge kuruluşu DESAM (DES Stratejik Araştırmalar Merkezi) tarafından ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ için 1045 öğretmen üzerinde yapılan anket araştırması raporundan alınan geri dönütlere göre öğretmenlerin yüzde 78’i borçlu. İşte diğer sonuçlar:

Öğretmenlerin yüzde 15’i ev, yüzde 14’ü otomobil, yüzde 31’i tüketici kredisi, yüzde 40’ının ise eş, dost, akraba ve esnafa borcu var.

‘Tekrar dünyaya gelseniz yine öğretmen olmak ister miydiniz?’ sorusunu, öğretmenlerin yüzde 79'u ‘Tekrar dünyaya gelsem yine öğretmen olurdum’ diye cevaplandırırken, yüzde 65’i çocuğunun da öğretmen olmasını istiyor.

Öğretmenlerin yüzde 52’si bu yıl sinema, tiyatro, opera, konser ve bale gibi etkinliklere hiç katılmadığını, yüzde 41’i konferans, panel, sempozyum gibi faaliyetlere hiç gitmediğini söylerken, yüzde 85’i günlük gazete okuyamadığını söyledi.

Sanatsal, kültürel ve bilimsel etkinliklere katılamama nedenlerini ‘zamansızlık’, ‘ekonomik yetersizlik’ ve ‘yorgunluk’ gibi alt ana başlıklarla gerekçelendiren öğretmenlerin yüzde 69’u ayda en az bir kitap okuduğunu ifade etti.

Öğretmenlerin yüzde 94’ü bilgisayarı olduğunu söylerken, internet ve e-posta adresini düzenli olarak sıklıkla kullananların oranı ise yüzde 62’de kaldı.

Öğretmenlerin sadece yüzde 4’ü yeterli derecede yabancı dil bildiğini söylerken, yüzde 93’ü eve iş götürdüğünü ifade etti. Öğretmenlerin yüzde 81’i televizyonlardaki öğretmen ve okul odaklı dizileri onaylamadıklarını ve öğretmenliğin imajını zedelediğini söyledi.

Öğretmenlerin yüzde 74’ü kaliteli bir takım elbise almanın mevcut bütçeleriyle mümkün olmadığını genelde 100 TL civarındaki takım elbiseleri tercih ettiklerini söylerken, yılda bir takım elbise alan öğretmenlerin oranı yüzde 54.

Öğretmenlerin yüzde 54’ü kirada otururken, ‘Bugüne kadar hiç lojmanda oturmadım’ diyenlerin oranı yüzde 94 olarak çıktı.

Öğretmenlerin yüzde 67’si Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in eğitim sisteminde gerçekleştirmeye başladığı reformlardan ümitli olduğunu söylerken, yüzde 83’ü öğretmenlerin ekonomik sorunlarının öncelikle çözülmesi gerektiğini söyledi. Öğretmenlerin yüzde 79’u Milli Eğitim Bakanlığı’nı eskimiş, hantal ve ağır bürokratik bulduğunu ve yenilik çalışmalarının devam etmesi gerektiğini ifade etti.   

Öneriler

Öğretmenin sorunlarının çözülmeden, eğitimin sorunlarının çözülemeyeceğini artık herkesin anlaması gerekiyor. Bu olmadan ne önerilse boş!..
Maaş ve atamalar kadar önemli kararlardan birisi de öğretmen yetiştirme, terfi yani özlük haklarına yönelik düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi.
Yani öğretmene bakış açısı değişmeden, eğitime ve öğretmene yönelik hiçbir sorunu çözmek mümkün değil…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş